Kdo musí mít EET?
4 minuty čtení
Elektronická evidence tržeb, resp. její zavádění do praxe, byla od začátku naplánovaná ve čtyřech vlnách. Každá fáze EET se týká jiného typu podnikání. V současnosti se o elektronickou evidenci tržeb musí zajímat podnikatelé, kteří spadají do první a druhé vlny EET. Kdo musí mít EET již nyní a kdy mají očekávat povinnost elektronicky evidovat tržby i ostatní? A kdo nemusí mít EET vůbec? A co to vlastně je evidovaná tržba?
Do první vlny a druhé vlny EET, k jejichž spuštění již došlo, patří:
- podnikatelé ve stravovacích zařízeních
- podnikatelé v ubytovacích zařízeních
- velkoobchody
- maloobchody
Ti už v současnosti musí splňovat všechny povinnosti EET. Právě v rámci těchto oborů je největší pravděpodobnost, že se pojí s nejdůležitější podmínkou EET. Tou je skutečnost, že jsou těmito podnikateli přijímány platby v hotovosti.
Co je evidovaná tržba?
Zákon o elektronické evidenci tržeb však nemá na mysli pouze případy, kdy se platí jen hotovostí. Do kategorie, se kterou se váže povinnost EET, spadá následující výčet možných platebních způsobů:
- v hotovosti,
- šekem,
- směnkou,
- v jiných formách, které mají charakter obdobný formám podle všech předchozích bodů,
- započtením kauce nebo obdobné jistoty složené některým ze způsobů platby podle všech předchozích bodů.
V této souvislosti je třeba zmínit, že ještě do března 2018 výčet obsahoval také bezhotovostní převod peněz, tj. kdy zákazník využíval k placení platební kartu.
Povinnost evidovat platby skrze tento způsob byla zrušena Ústavním soudem a toto rozhodnutí nabylo účinnosti 1. 3. 2018. Podnikatelé se však mohli sami rozhodnout, zda platby kartou přestanou evidovat v režimu EET, či nikoliv.
Pravděpodobnější variantou je, že podnikatelé platby kartou i nadále evidovat budou. Přestože existují například mobilní aplikace EET zdarma, přípravy na elektronickou evidenci tržeb podnikatele něco stály. Měnit nastavení jejich pokladních systémů by bylo neefektivní a do jisté míry zbytečné.
Rozhodný příjem
Aby tržba mohla být označována jako evidovaná, musí splňovat kromě výše uvedeného ještě jednu podmínku. Musí se jednat o platbu, která zakládá rozhodný příjem.
Rozhodným příjmem se rozumí u poplatníka daně z příjmů fyzických osob i u poplatníka daně z příjmů právnických osob příjem z činnosti, která je podnikáním. Výjimkou je příjem, který:
- není předmětem daně z příjmů,
- jde o příjem ojedinělý (např. výjimečně nebo jednorázově je poplatníkem přijata platba v hotovosti, ačkoliv poplatník jinak přijímá výhradně platby přímým převodem z účtu na účet),
- podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně,
- podléhá dani ze samostatného základu daně u právnických osob.
Zajímavý případ, který v ubytovacích a stravovacích službách není vůbec ojedinělý, je spropitné. Je nebo není platbou, která by se měla evidovat v režimu EET?
Podle tvůrců zákona není v případě, kdy se spropitné „nechává“ zaměstnancům, resp. rozděluje se mezi zaměstnance.
Pakliže ale zůstává jako příjem navíc pro podnikatele, jedná se o platbu podléhající evidenci v režimu EET a pochopitelně by se měla také danit.
Výjimky, na které se zákon nevztahuje
Zákon o elektronické evidenci tržeb mimo jiné stanovuje dlouhý výčet subjektů, které mají výjimku z povinnosti EET, ačkoliv by se k elektronické evidenci tržeb fakticky přihlásit měly. Jedná se o tržby například těchto institucí:
- státu a jeho samosprávních celků,
- příspěvkových organizací,
- bank, včetně zahraniční banky a ČNB,
- držitele poštovní licence,
- pojišťovny a zajišťovny,
- investiční společnosti a investiční fondy,
- obchodníka s cennými papíry,
- penzijní společnosti,
- penzijního fondu, apod.
Kompletní výčet je obsažen v §12 Zákona o evidenci tržeb. Nicméně právě tento zákon umožňuje další rozšíření možných výjimek. Vláda může nařízením stanovit další tržby, které z důvodu hospodárnosti nebo plynulého průběhu evidence tržeb budou z EET vyloučeny.
Kdo nemusí mít EET vůbec?
Naprosto bez stresu ze zavedení EET mohou být všichni podnikatelé, kteří přijímají platby čistě převodem z účtu na účet, inkasem, ve formě barteru nebo různých zápočtů pohledávek.
A jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, podnikatel přijímající platby pouze kartou také nepodléhá povinnosti EET – pravdou ovšem je, že takových případů mnoho nebude.
Další vlny EET
Stanovit přesné datum, kdy vstoupí platnost povinnosti EET pro další podnikatele ve 3. a 4. fázi, není možné. Prakticky ani není možné definitivně říct, zda k tomu vůbec dojde.
V současnosti probíhají jednání o vládní novele. I kdyby došlo k jejímu schválení, budou mít dotčení podnikatelé půl roku na přípravu, než by nabyla účinnosti. Otázka ale zní, co je aktuálně pro tyto podnikatele horší – zda samotná „hrozba“ EET nebo dlouhodobá nejistota, jak to celé dopadne.
A koho se tedy poslední dvě fáze EET týkají? Jedná se o tzv. svobodná povolání, například:
- lékaři
- právníci
- účetní
- dopravci
- zemědělci
- výrobci nábytku, oděvů či strojů
- pořadatelé sportovních a kulturních akcí
- poskytovatelé osobních služeb typu kadeřnictví, kosmetika apod.
Pokud dojde ke schválení novely zákona o evidenci tržeb, je pravděpodobné, že 3. a 4. fáze nabydou účinnosti současně.
Poslední aktualizace: 08. 02. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.