Menu
Kam na výlet nejen o prázdninách?

Kam na výlet nejen o prázdninách?

13 minut čtení

Prázdniny obvykle vybízejí k častějšímu cestování a poznávání něčeho nového. Mnoho lidí vyráží k moři nebo do exotických zemí. Ti, co si z finančních nebo časových důvodů cizokrajnou dovolenou nemohou dovolit, nemusí zoufat. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností, kam se vydat na krátký výlet nebo dlouhodobější dovolenou. Vybere si skutečně každý – navštívit lze přírodní krásy, známé i méně známé historické památky, technické unikáty a stejně tak místa poskytující zábavu pro celé rodiny.

Kam vyrazit v létě na výlet? Která místa jsou nejlepší? Nelze popsat veškeré bohatství, které Česká republika poskytuje. Kdo se umí rozhlížet kolem sebe, ví, že téměř na každém kroku se nachází něco zajímavého. Prázdniny nemusejí znamenat jen dovolenou u moře.

České dovolené a výlety mohou mít rozličný cíl a někdy i samotná cesta může být cílem. Jet vlakem na výlet může být pro někoho, kdo tak často vlakovou dopravu nevyužívá, opravdovým zážitkem. Cestování vlakem se vyplatí především těm, co si zakoupí tzv. Včasnou jízdenku.

Prázdninová dobrodružství se skrývají i na výletech v okolí Prahy. A komu se nechce z Prahy vůbec, přesto chce zažít něco jedinečného, může si zvolit některý z mnoha výletů lodí po Vltavě.

Někoho lákají přírodní scenérie, někdo rád pozná něco z historie Česka a navštíví některé z mnoha hradů a zámků. Nebo si raději užije zábavu třeba v aquaparku nebo rodinném zábavním parku. Následující tipy na výlet či dovolenou potěší jistě každého, a jsou to další možnosti, kam se podívat po karanténě.

Výlety do přírody

Mnozí lidé nejraději během dovolené nebo volna utíkají do přírody. Česká republika nabízí různorodé přírodní scenériehorské oblasti, malebná údolí, rybníky, klidné i divočejší vody řek. Nezapomenutelná může být třeba návštěva některého z nejhezčích jezer v ČR.

Pro každou oblast bývá specifický jiný krajinný charakter a záleží na každém, kde se mu nejvíce líbí.

Adršpašsko – teplické skály

Největší skalní město ve Střední Evropě, to jsou Adršpašsko – teplické skály. Skvostné pískovcové útvary, malebná zákoutí, skalní jezírko, po kterém návštěvníky v pramici povozí převozník a výklad doplní vtipnými komentáři. Ani po několikáté návštěvě se toto skalní město neomrzí. Tím spíše, pokud do něj návštěvník zavítá v různých ročních obdobích.

Adršpašsko – teplické skály se se svými skalními monumenty nalézá v severovýchodních Čechách v okrese Náchod. Skály spolu s azurovým jezírkem hned za hlavním chodem jsou turisticky velmi oblíbeným místem, tomu odpovídá i návštěvnost.

Pokud si tedy chce člověk užít návštěvu v klidu, je ideální se sem rozjet mimo sezónu nebo alespoň v pracovní dny, nikoliv během víkendu.

Praktické informace:
Některé části mimo starý okruh se zdolávají po úzkých schodech. Z tohoto důvodu je nutné počítat s tím, že se nelze s dětmi, případně s kočárky, dostat na všechna místa. Jak se ale píše přímo na oficiálních stránkách skalního města, samotná trasa není náročná, v případě nutnosti je možné okruh zkrátit nebo se vrátit stejnou cestou.

Hlavní sezóna je od 1. dubna do 31. října. Vstupné pro dospělé činí 120 korun, pro děti od 6 let 70 Kč, rodinné vstupné (2+2) lze zakoupit za zvýhodněnou cenu 320 Kč. Do skal mohou i psi, platí se za ně symbolických 10 Kč.

Moravské Toskánsko

Oblast, do které jezdí fotografové z celého světa. Světový unikát nacházející se jihozápadně od moravského Kyjova. Podobný charakter krajiny není nikde jinde v Čechách. Typickými znaky jsou zvlněná pole, různé linie, remízky a ostrůvky. Krajinu sem tam ozdobí boží muka nebo malebné kapličky.

Zajímavost tohoto místa zvyšuje fakt, že podobná zvlněná krajina se nachází jen na dvou dalších světových místech. V Toskánsku v Itálii a v okolí města Palouse v USA.

Kouzelná krajiná, která vznikla paradoxně jako důsledek důlní činnosti, neosloví jen fotografy. Na své si přijdou také cyklisté a milovníci dobrého vína.

Praktické informace:
Do Moravského Toskánska lze zajet kdykoliv, byť někteří tvrdí, že nejkrásnější je tato oblast během jara. Pokud sem jede člověk za účelem fotografování, může využít některou z mnoha nabídek fotoexpedic. Díky nim a zkušeným průvodcům objeví ty nejkrásnější scenérie.

Národní přírodní rezervace Soos

Jednou z nejvýznamnějších přírodních rezervací v Česku je Soos nedaleko Františkových lázní. Na ploše 221 ha návštěvník může obdivovat rašeliniště a minerální slatiniště.

Jedná se o ideální místo, kam na výlet s dětmi. Díky dřevěným lávkám je místo pohodlně sjízdné i pro kočárky. A poté, co děti přestane bavit pozorovat bublající bahenní jezírka, nachází se nedaleko lesopark s dětskými hřišti a minizoo.

Praktické informace:
Vstupné činí 90 Kč, pro studenty, důchodce a ZTP 80 Kč, rodinné vstupné 180 Kč. Navštívit Soos je možné od 16.3 do 17.11., otevírací doba je každý měsíc odlišná.

Památky

Na území České republiky se nachází stovky různých hradů, zámků, zřícenin či tvrzí. Některé z nich – typicky Karlštejn, Křivoklát, Kokořín, kdy je všechny možné navštívit při výletě v blízkém okolí Prahy, dále např. Lednice nebo Hluboká nad Vltavou – jsou turisticky velmi oblíbené, což ale znamená, že v hlavní sezoně je zde tzv. hlava na hlavě.

Není proto od věci se vzdát těchto notoricky známých památek a zamířit na ty méně známé, resp. méně navštěvované. Zde je několik tipů.

Vodní hrad Švihov

V okresu Klatovy lze navštívit gotický vodní hrad, který je veden jako národní kulturní památka. Jedinečnost získává hrad především díky vodnímu příkopu. V celkovém měřítku se jedná o jednu z nejmohutnějších pozdně gotických pevností. Kromě několika běžných prohlídkových okruhů se na Švihově konají také oživené noční prohlídky.

A právě noční prohlídky mohou být zajímavým zpestřením pro všechny, kteří nechtějí pouze poslouchat historický výklad. Během téměř hodinové vycházky v interiéru i exteriéru hradu se návštěvník setká s ukázkou středověkého tance, šermu a jiných divadelních vystoupení.

Akci by si mohli užít i starší děti, probíhá totiž ještě v celkem rozumnou hodinu, od 19 do 22 hodin, obvykle během prázdninových sobot a nedělí. Přesný rozpis prohlídek se nalézá na webových stránkách www.hradsvihov.cz.

Noční prohlídky a další originální okruhy pro děti i dospělé má v nabídce také zámek Hrádek u Nechanic. Na své si zde přijdou i milovníci sportu, součástí zámeckých zahrad v anglickém stylu je totiž golfové hřiště s 9 jamkami.

Praktické informace:
Včetně noční prohlídky nabízí Švihov šest standardních prohlídkových okruhů určených pro běžné návštěvníky a další programy jsou určeny například pro mateřské nebo základní školy. Otevírací doba je stanovena zvlášť pro každý jednotlivý okruh. Vhodné je proto si před návštěvu podrobné informace zjistit na webových stránkách. A ještě lepší je možnost si na vybrané vyhlídkové okruhy rezervovat vstupenku on-line.

Co se týká cen, nejdražší je vstupné na noční prohlídku (pro dospělé 250 Kč, pro děti, studenty a seniory 180 Kč). Na většinu ostatních okruhů stojí vstupné méně, záleží na výběru prohlídky.

Památník Terezín

Relativně nedávnou, avšak nepříliš optimistickou historii připomíná památník v Terezíně. Vidět na vlastní oči prostory bývalého koncentračního tábora, kde docházelo k holocaustu a trpělo zde neuvěřitelné množství lidí, sice není zrovna radostné, na druhou stranu by se na podobně závažné historické události nemělo zapomínat.

Pravděpodobně každý bude mít husí kůži při procházení míst, kde docházelo k nelidskému jednání. Ale bohužel, i taková je česká historie. Památník Terezín je veden jako národní kulturní památka. Nejedná se o ideální výlet pro malé děti, ale těm starším, a především dospělým, poskytne mnoho informací z historie.

Praktické informace:
Návštěvníci Památníku Terezín mohou prohlídku uskutečnit bez průvodce, případně je možné si objekty projít s průvodcem. U druhé zmíněné možnosti se doporučuje vzhledem k velkému zájmu rezervace předem.

Otevírací doba se mění v závislost na letním a zimním čase a je také odlišná u jednotlivých objektů. Kompletní přehled otevírací doby se nachází na webových stránkách www.pamatnik-terezin.cz.

Města

I nabídka měst, kam se vydat na výlet autem, vlakem, autobusem a jinými prostředky, je opravdu široká. Prakticky v každém regionu se najde zajímavé město, ve kterém se vyplatí strávit pár hodin svého času.

Český Krumlov

Město nedaleko Českých Budějovic, kam celoročně míří davy turistů. To je Český Krumlov. Navštívit by ho měl každý obyvatel České republiky alespoň jednou v životě, ne nadarmo bývá označován jako nejkrásnější město v ČR.

Malebné město každého okouzlí nezaměnitelnou historickou atmosférou. Český Krumlov je zařazen do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Dominantu města tvoří zámek Český Krumlov. Jedná se o nejrozsáhlejší hradní nebo zámecký areál v České republice – rozsáhlejší je pouze Pražský hrad. Zákoutí, roztomilé uličky a přehlídku všech možných stavebních stylů (gotika, baroko, renesance) nabízí také vnitřní město Českého Krumlova. V neposlední řadě je toto významné české město zastávkou vodáků při sjezdu Vltavy.

O prázdninách a hlavní sezoně může být pro někoho koncentrace turistů téměř nesnesitelná. Ideální je proto se těmto exponovaným termínům vyhnout a zajet si sem na výlet o víkendu v rámci vedlejší sezony. Český Krumlov je nádherný v každém ročním období.

Praktické informace:
Návštěvu zámku
Český Krumlov lze uskutečnit od dubna do října, podobně jako je tomu u většiny hradů a zámků.

Vstupné činí 130 Kč pro dospělé, děti a studenti zaplatí 60 Kč, senioři 80 Kč. Rodinné vstupné vyjde na 300 Kč. Do zámecké zahrady je vstup zdarma.

Každému, kdo si chce naplno vychutnat atmosféru tohoto historického města, se doporučuje objednání některého z mnoha stylových ubytování a strávení příjemného večera v kavárně nebo restauraci v samotném historickém jádru města.

Karlovy Vary

Kromě mnoha historických měst nabízí Česká republika také města lázeňská. Ta jsou specifická příjemnou uvolněnou atmosférou, možností ochutnat lázeňské prameny a pochopitelně si i užít některé z nabízených procedur.

Velmi oblíbené jsou i samotné procházky po lázeňských kolonádách. Mezi nejznámější lázeňská města patří Karlovy Vary na západě Čech. Pyšní se největší koncentrací léčivých pramenů na světě.

Kromě samotných kolonád, pramenů a vřídel nabízí město a jeho okolí mnoho dalších možností na výlet. Řeč je třeba o rozhledně Diana nebo proslulé vyhlídce Jelení skok.

Vhodným výletem pro děti by mohl být třeba i Motýlí dům Diana v Karlových Varech. Děti (i jejich dospělý doprovod) budou jistě nadšeny poté, co jim motýli např. z Thajska, Filipín nebo Mexika přistanou na rameni. Fotografování navíc není omezeno.

Praktické informace:
Karlovy Vary toho nabízí skutečně hodně. Podrobné informace i přehled aktuálně konaných akcí získá každý ve dvou infocentrech. Obě jsou pro návštěvníky otevřena denně od 9 do 17 hodin.

Výletníkům, kteří chtějí vidět na Karlovarsku opravdu maximum a ještě k tomu ušetřit, se doporučuje pořízení Karlovy Vary Region Card. Nabízí volné vstupy nebo slevy do více než 60 památek a dalších návštěvních míst. Po dobu své platnosti slouží také jako bezplatná jízdenka veřejné dopravy v Karlových Varech.

Zábava

Především rodiny s dětmi preferují jet na výlet někam za zábavou. Pravdou je, že výklad o historii hradu nebo zámku menší děti neocení, stejně tak dlouhé procházky městem nebo přírodou. Ale místa, ve kterých se mohou „vyřádit“, je obvykle nadchnou a nechce se jim vůbec domů.

Farmapark Soběhrdy

Příkladem takového místa, které je ideální na celodenní výlet s dětmi, je Farmapark Soběhrdy. Cesta autem z Prahy trvá jen několik minut, odbočuje se již na exitu 29 dálnice D1. Děti zde najdou vše, po čem touží. Nechybí farma se zvířátky, probíhá zde veřejné krmení zvířat, je zde dětské hřiště, trampolíny, vodní nebo lanový park.

Každý si může vyzkoušet tubing, děti se mohou svézt na ponících, na farmavláčku, farma jeepech a dětských traktorech. Při nepříznivém počasí nabízí Farmapark Soběhrdy vnitřní vytápěné hřiště, vnitřní trampolínu, klouzačky a tobogány a také minikino. Nechybí řada stánků s občerstvením a restaurace. Nelze zde strávit třeba jen jednu hodinu, zábavy je tu dost na celý den.

Farmapark se za posledních několik let stal velmi známým a oblíbeným místem. Výhodou je, že i přes vysokou návštěvnost nepůsobí rozsáhlý areál přelidněně.

Praktické informace:
Farmapark Soběhrdy má jiné vstupné během pracovních dnů a jiné o víkendu, svátcích a letních prázdninách.

Ceny pondělí až pátek: dospělí 190 Kč, děti nad 90 cm 150 Kč.

Ceny víkendy, svátky a letní prázdniny: dospělí 240 Kč, děti nad 90 cm 210 Kč.

Výhodné jsou rodinné vstupenky: 2+1 za 590 Kč, 2+2 za 790 Kč a 2+3 za 990 Kč. Ve vstupném nejsou zahrnuty některé atrakce, zvlášť se platí například tubing nebo jízda na ponících.

Aquaworld Lipno

Především v letních teplých měsících přijde vhod výlet k vodě. Příjemné osvěžení a navíc mnoho zábavných atrakcí nabízí Aquaworld Lipno. Je součástí areálu Marina Lipno, který se v poslední době těší velké oblibě díky novým a novým možnostem trávení volného času.

V Aquaworldu Lipno si každý může užít plavecký bazén, bazén s protiproudem, skluzavky, vířivku s panoramatickým výhledem na Lipno, saunu a řadu dalších atrakcí. Výhodou je, že Aquaworld funguje celoročně a za každého počasí.

Praktické informace:
Bazén otevřen denně od 10 do 21 hod., sauna otevřena ve středu a pátek od 16 do 21 hod., v sobotu a neděli od 14 do 21 hod. Základní vstupné do bazénu pro dospělé stojí 130 Kč (1 hodina), 180 Kč (2 hodiny), 220 Kč (3 hodiny). Děti do 15 let, senioři od 70 let a studenti zaplatí 95 Kč (1 hodina), 135 Kč (2 hodiny) nebo 170 Kč (3 hodiny).

Vstupenky do sauny stojí pro dospělé 125 Kč (1 hodina) a 220 Kč (2 hodiny), pro děti do 15 let, seniory od 70 let a studenty stojí 90 Kč (1 hodina) a 130 Kč (2 hodiny).

Dále se nabízí několik druhů rodinných vstupenek. Ušetřit je možné s Lipno.card, a to až 30 %.

Jak si užít výlet?

Aby výlet proběhl co nejlépe a bez potíží, měl by se na něj člověk náležitě připravit. Dopředu si zjistit veškeré potřebné informace a také si naplánovat, jak a kudy na zvolené místo pojede.

Počasí na výlet se samozřejmě objednat nedá, ovšem lze si jej poměrně spolehlivě dopředu zjistit a podle toho případně upravit program výletu. Vývoj počasí v budoucích dnech nebo dokonce hodinách zobrazuje například web Meteoskop.cz nebo mobilní aplikace Počasí Meteocentrum.

Na závěr je potřeba zmínit důležitou věc. Ve chvíli, kdy se člověk dostane kamkoliv do zahraničí, měl by mít uzavřené cestovní pojištění. Není neobvyklé, že především v pohraničních oblastech České republiky se na výlety po okolí lidé vydávají až do sousedních zemí.

Příkladem může být překrásné Českosaské Švýcarsko. Kdo tráví dovolenou v této oblasti, pravděpodobně navštíví nejen slavnou Pravčickou bránu, ale také známý kamenný most Bastei, který se už ovšem nachází pár kilometrů za hranicemi. Stačí, aby se zde stal drobný úraz, a bez cestovního pojištění je problém na světě.

Přitom samotné pojistné není v rámci výletu nebo dovolené tak vysoká nákladová položka. Nejvýhodnější cenu lze zjistit přes cestovní pojištění – online srovnání na mnoha webových stránkách. Obvykle se ceny za cestovní pojištění pohybují v řádech desítek korun nebo sta korun na jeden týden. 

Jestli někoho láká spíše zahraničí, stačí projít tipy na levné letenky. Je možné ulovit letenku za skvělou cenu prakticky kamkoliv.

Poslední aktualizace: 22. 06. 2022