Menu
Jak získat peníze na podnikání?

Jak získat peníze na podnikání?

4 minuty čtení

I když by si to možná mnozí přáli, začít podnikat bez určité finanční hotovosti prostě není možné. Peníze na rozjezd podnikání jsou zkrátka nutností. Každý začínající podnikatel stojí před důležitým rozhodnutím, jaký způsob financování svého podnikání zvolit. Existuje hned několik možností a vyžaduje pečlivé zvážení, která z nich je pro konkrétní podnikatelský záměr tou nejvhodnější.

Někdo má to štěstí, že již od začátku disponuje dostatkem finančních zdrojů. Může se proto naplno věnovat podnikatelskému záměru jako takovému a neřešit, kde na to vůbec vezme. Velmi často lidé pro účely rozjezdu podnikání využívají peníze ze stavebního spoření nebo životního pojištění.

Výjimečná není ani situace, kdy pomůže rodina, přátelé nebo známí. Takové řešení pro budoucího podnikatele nepředstavuje větší riziko, obvykle nikdo z rodiny nebo známých nechce na nově vznikající firmě jakkoliv vydělat. Peníze půjčí s minimálním nebo nulovým úrokem, a navíc nepožadují podíl ve firmě či nemají ambice se v ní jinak jakkoliv angažovat.

Ne každý ovšem má možnost volit výše zmíněné možnosti nebo dokonce o finance svoji rodinu nechce žádat vůbec. Pro takového člověka se nabízí několik jiných variant, jak a kde sehnat peníze na podnikání. Tato úvaha o finančních zdrojích by měla být hned na počátku součástí vznikajícího podnikatelského záměru.

Novinka zvaná crowfunding

V překladu crowfunding znamená davové financování. Jde o zajištění finančních prostředků prostřednictvím většího množství jednotlivců, kteří se v podstatě „složí“ na daný podnikatelský záměr. Neočekávají pak splácení jejich investice v podobě klasických splátek, ale produkt nebo službu, kterého se podporovaný záměr týká. Z počátečních „investorů“ se tak stávají první klienti.

Tato metoda, jak získat peníze na podnikání, je v současnosti tou nejjednodušší variantou. Zároveň se ihned na začátku prověří, zda o zboží nebo službu bude ze strany veřejnosti zájem. Pro začínající podnikatele to znamená velmi důležitou zpětnou vazbu.

Crowfunding nabízí v České republice například HitHit nebo Startovač.

Peer-to-peer financování

Ještě do nedávna pojem peer-to-peer nikomu nic neříkal. Změnila to až nabídka Zonky, která právě peer-to-peer půjčku nabízí a díky velkému marketingu je poměrně dost vidět. Jedná se o půjčení peněz prostřednictvím on-line platformy, kdy žadatel o půjčku sdělí svůj požadavek a případně připojí příběh, na co chce půjčit. Tím zaujme investory z řad obyčejných lidí.

Výhoda peer-to-peer půjčky spočívá v tom, že žadatel dopředu ví, s jakým úrokem mu případní investoři půjčí. Obvykle úroky bývají nižší než v bance a také administrativní proces není tak složitý.

Mezi nejznámější poskytovatele této varianty půjčky patří kromě Zonky nebo Bankerat.

Investoři (start-upů)

O investorovi sní většina podnikatelů, faktem ovšem je, že najít ho bývá v reálu velký problém. Obvykle si investoři velmi důkladně vybírají, kam své peníze vložit a naopak co je pro ně ztráta času (a peněz). Zrovna v případě start-upů, kde neexistuje žádná předchozí historie a není tak možné ověřit zdatnost a šikovnost podnikatele, nebývá sehnání investora jednoduché.

Pokud se to přesto podaří, přináší to výhody i nevýhody. Mezi výhody patří to, že se obvykle jedná o osobu s mnoha zkušenostmi, znalostmi a pochopitelně i kontakty, které mohou být při startu podnikání opravdu cenné.

Na druhou stranu se investor s největší pravděpodobností bude chtít nějakým způsobem v nově založené firmě angažovat, podílet se na jejím fungování, případně požadovat podíl ve firmě – a to už se ne každému může líbit.

Podobná bude situace i v případě podnikání se společníkem. Jeden sice může dát nově vznikající společnosti know-how, druhý finance, ale pořád se jedná o určitý kompromis, který je ne každý ochoten podstoupit.

Bankovní půjčky pro začínající podnikatele

Kde zajistit peníze na podnikání tradiční formou? Samozřejmě, že v bance prostřednictvím bankovního úvěru. Bohužel, stejně jako založení vlastní firmy je administrativně poměrně náročné, ani vyřízení půjčky pro začínající podnikatele není nic jednoduchého.

Největší české banky pro tyto účely vytvořily samostatný úvěrový produkt pro začínající podnikatele, čímž nutnou administrativu omezily na přijatelné minimum. Kde lze například získat půjčku a za jakých podmínek?

BankaNázev půjčkyMax. částkaMax. úrokMax. splatnost
Komerční bankaProfi úvěr Start 1 000 000 Kč 9,9 % 5 let
Česká spořitelnaFiremní úvěr Start-up 600 000 Kč 9 % 6 let
EquabankMalý podnikatelský úvěr (nezajištěný) 1 500 000 Kč 7,4 % 7 let
Equabank Malý podnikatelský úvěr (zajištěný) 10 000 000 Kč 4 % 15 let

V každém případě musí podnikatel žádající o půjčku mít dobře promyšlený podnikatelský záměr a zpracovanou finanční rozvahu. Obojí banka pravděpodobně bude pro rozhodnutí schválení či neschválení úvěru požadovat.

Vyjednávací pozici budou mít lepší ti, kteří už mají alespoň nějakou podnikatelskou historii a jsou vidět jejich výsledky. Pro takové žadatele bankovní trh nabízí i podstatně více možností financování – jedná se o různé druhy podnikatelských úvěrů, kontokorentů nebo provozních úvěrů. Ty jsou vhodné ale spíše pro rozšíření již existujícího podnikatelského záměru, nikoliv pro začátek.

Využít lze také širokou nabídku různých bezúčelových půjček, které ale bývají poskytovány především fyzickým osobám – jedná se například o půjčku mBank, půjčku Hello Bank nebo ČSOB půjčku.

Poslední aktualizace: 24. 02. 2022