Jak vysušit mobil – záchrana utopeného telefonu
9 minut čtení
Telefon je mokrý a nejde zapnout? I když je mnoho smartphonů inzerováno jako voděodolné, neznamená to, že jsou imunní vůči poškození vodou. Komu někdy na telefon napršelo, kdo jej někdy upustil do vody nebo polil tekutinou, není sám. Podle průzkumů si mobil poškodilo vodou nebo jinou tekutinou 25 % uživatelů. Jak mokrý telefon vrátit do života?
Kapalina pronikající do smartphonu může telefon ovlivnit v mnoha aspektech. V tom horším případě telefon nejde zapnout ani nabít, v tom lepším se dá leccos zachránit. Voda v telefonu může vést k těmto následkům:
- rozmazané fotografie, pokud se vlhkost dostane do objektivu fotoaparátu
- zkreslený nebo žádný zvuk
- kapky pod displejem
- nemožnost nabíjení
- rezavění vnitřních částí
- úplný konec všech funkcí
Nejčernější scénář znamená koupit mobil nový a postahovat si do něj všechny aplikace, včetně WhatsApp instalace. Operační systémy však vše zálohují do účtu Google a na nové telefonu se jen stačí přihlásit a data obnovit. Zálohování výrazně ušetří čas a nervy. Starý telefon není k instalaci vůbec potřeba. Problém by mohl nastat jedině, pokud by uživatel provedl přihlášení do jiného Gmail účtu.
Voděodolnost telefonů
I když jsou nové telefony inzerovány jako voděodolné, neznamená to, že jsou vodotěsné nebo zcela odolné vůči vodě. Voděodolnost pouze naznačuje, že zařízení zvládne určité vystavení vodě, než dojde k podstatnému poškození. Rozbitý mobil je často otázkou okamžiku.
Voděodolnost telefonů se hodnotí stupněm krytí, běžně nazývaným IP (Ingress Protection nebo International Protection Code). Jednoduše řečeno, IP elektronického zařízení označuje jeho odolnost proti vniknutí cizích těles a kapalin.
Hodnocení zahrnuje dvě čísla. První z nich ukazuje ochranu proti cizím tělesům, jako je prach nebo písek, zatímco druhé číslo značí odolnost proti kapalinám, konkrétně vodě. Číslování se mění v závislosti na úrovni ochrany. Čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. Jedno z čísel může být nahrazeno písmenem „x“, pokud danou ochranu telefon nenabízí.
Například telefon s nejčastěji používaným stupněm krytí IP68 má ochranu proti vniknutí cizích těles 6 (plná ochrana proti prachu, nečistotám a písku) a ochranu proti kapalinám 8 (ochrana proti ponoření do vody do hloubky větší než jeden metr).
Nicméně v případě druhé jmenované kategorie jsou za přesné určení hloubky a času zodpovědní výrobci. Některé modely iPhone mají povolenou hloubku ponoření maximálně 6 m na 30 minut, zatímco limit pro ponoření vybraných modelů Samsungu Galaxy je do 1,5 m, rovněž na 30 minut.
I když stupeň krytí IP udává, jak jsou telefony voděodolné, když si s většinou telefonů uživatel zaplave, dostane se do velkých problémů. Obsah soli v oceánech a nečistoty v bazénech mohou způsobit korozi zařízení a stát drahou výměnu.
Výrobci telefonů navíc provádějí testy IP ve sladké vodě a společnost Apple doporučuje neponořovat zařízení do žádných tekutin. Voděodolné telefony naštěstí zpravidla přežijí i menší objemy tekutin, například při převržení sklenice.
Kontrola poškození kapalinou
Vystavení vodě je něco, na co výrobci při navrhování telefonů pamatují. Většina telefonů Apple a Samsung je vybavena proužkem indikujícím kontakt s kapalinou / poškození umístěným uvnitř přihrádky na SIM kartu.
Ten slouží ke kontrole poškození kapalinou, které by mohlo způsobit nefunkčnost zařízení. Indikační proužek, který se dostane do kontaktu s kapalinou, ztratí svou obvyklou barvu a rozmaže se.
Pokud uživatel vlastní některý z novějších chytrých telefonů od společnosti Apple nebo Samsung, pak telefon dokáže detekovat kapalinu nebo vlhkost v nabíjecím portu a upozorní výstrahou. Toto upozornění zmizí, až když je port suchý.
Oprava telefonu zasaženého vodou
Není doporučováno vkládat telefon do nádoby s rýží. Je to mýtus, že rýže pomáhá při vysoušení telefonu. Pokud telefon navlhne, může pomoci vložit jej do vzduchotěsné nádoby se silikagelem. Lze také postupovat podle následujících kroků:
- okamžitě vypnout telefon a nemačkat žádná tlačítka
- pokud je telefon voděodolný a někdo ho polil nebo ponořil do jiné tekutiny než do vody, doporučují společnosti Apple i Samsung opláchnout ho ponořením do neperlivé vody z vodovodu (ne však pod tekoucím kohoutkem, který by mohl způsobit poškození)
- otřít telefon do sucha papírovými utěrkami nebo měkkým hadříkem
- jemně zařízením zatřást, aby se odstranila voda z nabíjecích portů, avšak vyhnout se silnému třepání, protože by se tekutina uvnitř mohla ještě více rozšířit
- vyjmout kartu SIM
- k vyfoukání vody nepoužívat horký fén, protože teplo může poškodit gumová těsnění a displej
- telefon (a zejména porty) vysušit před ventilátorem
- nechte telefon ve vzduchotěsné nádobě plné sáčků se silikagelem (malé pytlíčky z krabic od bot a kabelek), které pomáhají absorbovat vlhkost
- nenabíjet telefon, dokud si člověk není jist, že je suchý – nabíjení zařízení s tekutinou stále uvnitř nebo v portech může způsobit další poškození (společnost Apple doporučuje počkat alespoň pět hodin, a až se telefon zdá být suchý, teprve poté ho nabíjet)
- pokud výše uvedené kroky nepomohou a stále je mobil rozbitý, je načase odnést jej k odborníkovi
Pokud po všech těchto krocích telefon nejde zapnout ani nabít, je lepší donést jej do servisu a zjistit u odborníka, zda stále existuje šance na záchranu. Pokud byl telefon ve vodě příliš dlouho, pravděpodobně již nenaskočí. Vždy je však možnost koupit telefon nový, přestože člověk nemá peněz nazbyt. Půjčka v noci ihned na účet je řešením.
Nový telefon je pak výhodnější pořídit s krycím stupněm minimálně IP67. Obchody k novým mobilům často přidávají dárky, jako třeba antivirový program zdarma.
Jak vysušit mobil
Může se to stát během okamžiku. Když vodotěsné pouzdro protéká, nečekaně přijde bouřka, nebo je člověk jen trochu nešikovný v koupelně po pár margaritách, je snadné skončit s promočeným smartphonem. V této situaci se hodí trocha znalostí, jak vysušit mobil, ať už je člověk v kuchyni, nebo cestuje tisíce kilometrů od domova.
1) Vyjmout utopený telefon z vody
Jednoduchá rada, ovšem když telefon spadne do záchodu, většinu lidí nejdřív napadne vzít si gumové rukavice. Každá vteřina telefonu ve vodě však snižuje jeho šance na přežití. Lepší je později si důkladně umýt ruce, prioritou je dostat utopený telefon ven z vody.
Pokud prší, lze telefon zabalit do jakéhokoli materiálu, který nepropustí další tekutinu: v krajním případě postačí několik vrstev oblečení nebo igelitový sáček. A samozřejmě se co nejdříve schovat před deštěm a zabránit dalšímu poškození.
2) Utopený telefon vypnout a rozebrat
Kryt a veškeré další příslušenství je třeba co nejdříve odstranit. Stejně jako na pohotovosti, když místo opatrného sundání odříznou oblečení, záleží na vteřinách.
Voda a elektřina se nemíchají, takže pokud byl telefon připojen k nabíječce, když na něj byla vylita voda, nejprve je nutné vypnout nabíječku ve zdi a poté vytáhnout zástrčku ze zásuvky. Pokud se nevypnul automaticky, vypnout telefon.
Nyní je čas začít telefon rozebírat. Majitelé iPhone jsou omezeni v tom, co mohou vyjmout: je to v podstatě jen SIM karta, pokud ji používají. U zařízení se systémem Android lze mít k dispozici také kartu microSD, kterou lze vyjmout, a u několika modelů také baterii.
V podstatě vše, co lze vyjmout, by mělo být vyjmuto. Čím více je možné telefon otevřít, tím méně vody se v něm zachytí. Všechny výše zmíněné součásti může voda poškodit i sama o sobě, takže jejich vyjmutí a vysušení má smysl.
3) Vysušit utopený telefon ručníkem bez žmolků
Je čas hýčkat tento právě zneužitý kus techniky. Pokud uživatel nosí brýle nebo vlastní digitální zrcadlovku, pravděpodobně má někde uložený ručník, který nepouští vlákna. Pokud ne, postačí k tomu, jak vysušit mobil, papírový ručník nebo žínka.
Jak dostat vodu z telefonu
Je nutné zbavit telefon co nejvíce vody. Přední a zadní strana telefonu by měla být po dokončení zcela suchá. Je třeba dostat hadřík do nabíjecího portu, konektoru pro sluchátka, slotu pro SIM kartu a všech dalších zákoutí. Čím více vody může uživatel sám vysušit, tím lépe.
Po vysušení povrchové vody je čas zbavit se tekutiny uvnitř telefonu. Do procesu, jak dostat vodu z telefonu, rozhodně nepatří horko. Nelze proces urychlit tepelně. Telefon bude ještě více poškozen, pokud stráví pár hodin na radiátoru nebo se jej bude majitel snažit prohnat horkým vzduchem z fénu.
Vysoušecí sada
Existuje několik předpřipravených vysoušecích sad. Všechny fungují podobným způsobem: Majitel telefonu do nich vloží rozbitý mobil, utěsní horní část a nechá telefon uvnitř alespoň 24 hodin. Sady používají vysoušedla, která pohlcují vlhkost.
Když bude mít majitel telefonu jednu z těchto sad vzadu ve skříni, může to nakonec ušetřit tisíce za nový telefon, avšak pokud cestuje s batohem po Asii, pravděpodobně takovou věc jen tak nenajde. Pokud se chystá na cestu, měl by si před cestou jednu sadu pořídit. Pojmout ji jako lékárničku pro svou techniku, pokud je potřeba ospravedlnit nepatrnou váhu v batohu navíc.
Tyto sady jsou zdaleka nejlepším způsobem vysušení telefonu, ovšem samozřejmě záleží na tom, zda byl vlastník mobilu dostatečně připraven a koupil si je předem.
Jak vysušit mobil v rýži
Vložení telefonu do misky s neuvařenou rýží je známý způsob, jak se jej pokusit vysušit. Není to ideální, avšak pokud není po ruce vysoušecí sada, je to lepší než nedělat nic. Přesto několik drobných detailů výrazně ovlivňuje, jak dobře bude tento přístup fungovat.
- ujistit se, že je telefon vypnutý, co nejvíce rozebraný a zcela suchý zvenčí i v nabíjecím portu.
- Pokud je k dispozici nádoba s víkem, je dobré ji použít; naplnit ji takovým množstvím nevařené rýže, aby zcela obklopila telefon ze všech stran, a poté nasadit víko
- pokud se vyndala baterie nebo jiné součásti, měly by se do rýže vložit také
- rýži a telefon je vhodné umístit pod stolní lampu nebo podobný mírný zdroj tepla, aby se podpořil proces odpařování (telefon by se však neměl dávat na radiátor nebo se sušit fénem)
Ideálně nechat telefon co nejdéle vyschnout. Optimální je 48 hodin nebo více, minimálně přes noc. Některé telefony se sice nepodaří oživit bez ohledu na to, jak dlouho v rýži leží, avšak čím déle, tím lépe.
Před opětovným sestavením je nutné pečlivě zkontrolovat, zda uvnitř telefonu nezůstala zrnka rýže.
Zejména zdířky pro sluchátka a nabíjecí porty. Nejjednodušším a nejdostupnějším nástrojem je dřevěné nebo plastové párátko, nikoliv kov, protože by mohl poškodit elektrické kontakty.
Jak vysušit mobil vyvětráním
Pokud není k dispozici ani vysoušecí sada, ani rýže, existuje ještě třetí záchranná metoda. Najít místo v průvanu, kde je hlavním cílem odpaření jakékoliv tekutiny, která je uvnitř telefonu.
Ideální je ventilátor, notebook, nebo televize – ty mají výfukové otvory. Není žádoucí, aby na telefon foukal špinavý vzduch, proto je nezbytné lopatky ventilátoru nebo větrací otvory rychle otřít a odstranit zjevný prach a nečistoty.
Telefon musí ležet v úhlu a nabíjecí port nebo slot pro kartu SIM směřují dolů: voda by měla ze zařízení vytékat, nikoli se v něm hromadit. Pod telefon stačí položit papírový ručník nebo ubrousek, aby absorboval veškerou vytékající tekutinu. Čím déle je možné telefon vyvětrat, tím lépe. Opět platí, nechat jej alespoň přes noc, den nebo dva jsou mnohem lepší.
Jak vyčistit kryt na mobil
Pokud se podařilo utopený telefon oživit a bez problémů dál funguje, jistě bude majitel chtít zjistit, kromě toho, jak funguje Tinder, jak se do budoucna o své zařízené pečlivěji starat. S tím souvisí i péče o příslušenství.
Radami, jak vyčistit kryt na mobil, se internet jen hemží. Mnohdy postačí obyčejná voda se saponátem, pro efektivnější čištění lze smíchat jedlou sodu s trochou vody a vyčistit kryt na mobil vzniklou pastou.
Zažloutlé transparentní kryty na mobil může pomoci vyčistit ocet, ovšem pokud silikon zažloutne, je lepší koupit nový, ideálně barevný, u něhož ke změně zbarvení nedochází. AliExpress kryty na mobil přímo překypuje a za rozumnou cenu.
Poslední aktualizace: 20. 07. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.