Menu
Jak vydělat peníze na internetu a bez podvodu

Jak vydělat peníze na internetu a bez podvodu

12 minut čtení

Internet je již dnes běžnou záležitostí v životě většiny lidí. Kromě toho, že je neomezeným zdrojem volnočasové zábavy, odemyká také nespočet příležitostí. S trochou představivosti je vše možné. I na internetu vydělávat.

Většinou, když lidé slyší, že mohou na internetu vydělávat, si hned říkají, že se jedná o podvod. Rozhodně to ale pravda není. Jak už bylo zmíněno v úvodu, internet nabízí nekonečně mnoho příležitostí. Jediné, co zbývá, je se jich uchopit. Tento článek nabídne několik tipů, jak vydělat peníze na internetu.

Vytvořte vlastní produkt nebo značku

Vytvořit vlastní značku nebo produkt může být skvělým způsobem, jak vydělat rychle peníze. Je k tomu potřeba jistá úroveň tvořivosti a vytrvalosti. Začátky mohou být pomalé, ale jakmile začne publikum růst, může se z toho stát hlavní zdroj příjmů.

Pro tyto případy se vyplatí zamyslet se nad analýzou konkurence a podívat se, jestli není člověk schopný něco dělat lépe.

  • Napsat E-knihu

S internetem odpadla potřeba najít pro svou knihu vydavatele. Už nejsou potřeba tištěné výtisky, kniha se dá prodávat čistě online. Pokud tedy člověka baví psát, má nějaký originální nápad nebo cenné zkušenosti, které by lidé mohli ocenit, není důvod nezačít něco psát bokem.

Vydat knihu klasickou cestou může být obtížné. Pravděpodobně bude nakladatelstvími zamítnuta, obzvlášť pokud její autor nemá žádné předchozí zkušenosti. Knihy se ale dají vydat i online.

Nejlepší možnost je mít vlastní stránku (zaměřenou například na svou vlastní osobu) a knihu vydat a prodávat tam. Alternativně se kniha dá odeslat internetovým vydavatelstvím a knihkupectvím a doufat, že ji zařadí mezi vydané tituly.

Například Google Play nabízí možnost se přihlásit do partnerského programu a vydávat své knihy (momentálně je možnost žádosti dočasně ukončena). Jako poslední možnost, pokud si člověk opravdu myslí, že má co nabídnout, je zkusit crowdfunding skrz celosvětový Kickstarter nebo český Startovač.

  • Stát se YouTuberem

YouTube může být skvělým způsobem, jak vytvořit vlastní značku a dělat, co člověka baví. Stát se YouTuberem nemusí nutně být nic těžkého. Typ vybavení záleží na typu obsahu, který by člověk chtěl tvořit. Většinou nejdříve postačí kamera na telefonu, současný počítač a mikrofon u sluchátek. Program pro stříhání videí nebo natáčení je možné získat zdarma.

Založení vlastního YouTube kanálu může být dobrou odpovědí na otázku: „Co mám dělat, když se nudím“.

Začátky mohou být velmi pomalé, může to nějakou chvíli trvat, než se podaří přilákat diváky. Jakmile se tak ale stane, potenciál růstu je prakticky neomezený. Kromě YouTube peněz z reklam, které YouTube sdílí se svými tvůrci, lze pak prodávat vlastní oblečení s potiskem své značky nebo uzavřít partnerství s různými společnostmi na bázi affiliate marketingu.

  • Založit blog

Pokud má člověk pocit, že vede zajímavý život nebo má co říct a baví ho psát, může být blog skvělý způsob, jak dostat své jméno ven. Existuje spousta webů, které umožňují lidem vést blog zdarma. Alternativně lze blog vést skrz Facebook příspěvky u své vlastní Facebook skupiny a postupně oslovovat stále širší publikum.

V případě, kdy peníze ze začátku nejsou problém, tvorba vlastní stránky pro svůj blog může být velmi výhodná. Stránku poté lze rozšiřovat a vylepšovat, umístit na ni reklamy nebo na ni prodávat své E-knihy, které byly zmíněny výše.

Blog může být zaměřený na nějaké určité téma nebo být jakýmsi veřejným online deníkem. Pro první způsob je potřeba o tématu něco vědět a v druhém případě zase umět psát nebo vést zajímavý život.

V počátečních chvílích jsou vyhlídky na výplatu z blogerské činnosti malé. Ale ve chvíli, kdy už člověka sleduje určitý počet lidí, se odemkne možnost žádat o spolupráce s různými společnostmi a postupem času se blogování může stát hlavním zdrojem příjmů.

  • Stát se influencerem

Influencer je každý, koho sleduje nějaké širší diváctvo. Může to být YouTuber nebo někdo na Instagramu, Facebooku, Twitteru či jiné sociální stránce. Pro tento způsob se člověk nesmí bát se vystavit online světu. Pokud svojí osobností nebo tím, co dělá, zaujme dostatečně velké publikum, stává se influencerem a získává spoustu příležitostí. Jedna z konkrétních příležitostí je například vydělávání na Instagramu.

Influencerům často společnosti zasílají výrobky zdarma na vyzkoušení a propagaci nebo s nimi uzavírají partnerství a sponzorují je. Tento způsob se dá zkombinovat s bodem „Stát se YouTuberem“ a budovat tak svoji značku.

Existuje několik platform, které spojují influencery s výrobky a platí je za propagaci – např. Lafluence.com, IndaHash.com nebo Famebit.com. Postarají se o všechnu korespondenci s velkými značkami, influencer pak jen dostane produkt s instrukcemi. Na druhou stranu si tyto platformy nechávají určitou část peněz pro sebe.

Oblíbenou platformou pro vydělávání peněz se v dnešní době stalo také OnlyFans. Jaké panují okolo Onlyfans diskuze?

Stát se influencerem může být těžší, než se zdá.
  • Provozovat internetový obchod

Pro tuto volbu se hodí mít již nějaké zkušenosti a prostředky. Pokud má někdo nějaký originální nápad pro službu nebo pro nějaké výrobky, může založení vlastního e-shopu přinést značný úspěch. Je zde ale i riziko, že to bohužel nevyjde.

Ze začátku se prodejní činnost dá provozovat skrz živnostenský list, později, pokud je obchod úspěšný, lze diskutovat o společnosti s ručením omezením nebo o veřejné obchodní společnosti. V této souvislosti se také bude hodit nastudování relevantních paragrafů nového občanského zákoníku. Ten upravuje práva a povinnosti pro provozovatele e-shopu ve vztahu ke spotřebiteli.

Spuštění webu nemusí být již dnes nic extra těžkého nebo nákladného – např. skrz stránku Wix.com je možné si web poskládat a designovat podle sebe, pak jej stačí jen naplnit prodávanými produkty. PayPal se zase může postarat o přijímaní plateb. Jak se zaregistrovat nebo jak poslat peníze na PayPal je rozebráno do detailu v našem článku o PayPalu.

Pro provozování obchodu se hodí znát věci jako doba obratu zásob, která znázorňuje, jak dlouho zboží leží na skladě. To pomůže zhodnotit efektivitu obchodu a poptávku po nabízených produktech. Podobně je na tom i výkaz cash flow, který naopak ukazuje schopnost firmy generovat zisky.

  • Tvorba hudby

Lidé s hudebním nadáním si mohou svojí skladatelskou činností vydělat peníze na internetu. Tato činnost se dá zkombinovat s YouTuberstvím, vlastní hudba se dá uploadovat právě tam. Z YouTubu by hudba vydělávala skrz reklamy, na Spotify zase hlavně podle počtu prémiových uživatelů, kteří by si hudbu měsíčně pustili.

V dnešní době je možné se tvorbě hudby věnovat i bez znalosti hraní na jakékoliv nástroje. Za zmínku stojí příběh jednoho ze současných nejpopulárnějších rapperů, Post Malona. Ten svou hudbu nejdříve tvořil v FL Studiu, softwaru pro skládání hudby. Následně ji uploadoval na Soundcloud, kde se velmi rychle stala hitem a nastartovala jeho kariéru.

Obecně platí, že YouTube vyplácí zhruba 0,02 Kč za zhlédnutí a Spotify 0,1 Kč za poslech. Výplata tedy záleží podle velikosti publika.

Pracujte přes internet

Tvorba vlastní značky není jediným způsobem, jak vydělat peníze bez podvodu. S trochou píle a talentu existuje spousta možností si přivydělat, či dokonce plnohodnotně vydělávat na internetu.

  • Psaní placených článků

Placené články jsou dobrý způsob, jak si vydělat z pohodlí domova, pokud tedy člověk umí psát a baví ho to. Je k tomu ale potřeba vlastní blog nebo stránka. Právě tam budou články umístěny. Proto byla výše zmíněna u bodu „Založit blog“ potencionální výhodnost vlastních stránek pro svou blogerskou činnost.

Nejznámějším webem pro spojování inzerentů s blogery je Placla.cz. Po přihlášení a schválení se dostane bloger k nabídce článku s instrukcemi, jak by měly články vypadat. Výplata za článek záleží na inzerentovi a velikosti blogu nebo stránky, většinou se částky pohybují mezi stovkami až tisíci korun za článek.

  • Překladatelská činnost

Pokud člověk ovládá nějaký jazyk dostatečně dobře, stojí za to se podívat, zdali si svou schopností nemůže přivydělat. Na internetu se nachází několik webů, kde mohou společnosti zadávat inzeráty pro překlad do určitých jazyků.

Aby tyto stránky měly přehled nad tím, kdo umí jaké jazyky a zda je pro takové překladatele místo, mají své vlastní přijímací řízení. V rámci týdnů po registraci uživateli oznámí, jestli jeho registraci potvrzují.

V případě přijetí to může být dobrý způsob, jak vydělat rychle peníze online. Mnohdy se jedná o drobné překladatelské činnosti, tomu také odpovídá jejich výplata. Více peněz je z velkých překladatelských počinů. Mezi ně se řadí např. překlady návodů a manuálů do jiných jazyků.

Pro začátek je nutné umět alespoň anglicky. To je jazyk, ve kterém spousta těchto webu funguje. Většinou se ale hodí umět i jiný jazyk, jelikož anglicky dnes mluví kde kdo a překladatelů do a z angličtiny je výrazně více než u jiných jazyků. Díky globalizaci a stále větší propojenosti světa jsou překladatelé neustále vyhledáváni.

  • Externí redaktorství 

Umět psát se v internetové době rozhodně vyplatí. S trochou talentu a štěstí se lze stát redaktorem online magazínů a vydělávat si tak na internetu z domova. Přednost mají zájemci s již nějakou praxí, výhodou je i vlastní blog.

Další možnost je psaní placených recenzí. Na internetu je řada inzerentů, kteří jsou ochotni zaplatit za hodnotné recenze produktů. Mohou být kritické a negativní, hlavní je podat vlastní, upřímný a informovaný názor.

  • Virtuální asistence

K virtuální asistenci je potřeba sada znalostí a schopností. Pokud člověk disponuje organizačním duchem, analytickým myšlením nebo zkušenostmi z administrativy (nejlépe všemi třemi), může tyto vlastnosti nabízet na internetu jako virtuální asistent.

Jako takový se postará o např. emailovou a telefonní korespondenci, správu sociálních sítí nebo organizaci kalendáře pro managery nebo společnosti. Výdělek za takovou činnost se odvíjí od praxe, počtu doporučení a ochoty zaměstnavatele.

  • Placené konzultace po Skypu

Ke konzultacím na Skypu je nutné mít dostatečné znalosti z nabízeného oboru a velkou trpělivost s lidmi. Předmět placených konzultací může být technického rázu (pomoc při potížích s PC nebo jinými zařízeními), konzultačního (pomoc a rady s daněmi) nebo dokonce terapeutického rázu (online terapie).

Cenu za hodinu si určuje její poskytovatel sám, měla by však reflektovat jeho schopnosti a zkušenosti.

Placené konzultace po Skypu nabízejí možnosti v mnoha oborech.
  • Mystery Shopping

Za účelem vylepšení služeb a nákupního procesu poskytuje řada společností možnost stát se tzv. „mystery shopper“. Od něj se pak čeká, že sesbírá určité informace o prodejně pro tuto společnost. Informace jako přátelskost zaměstnanců, rychlost obsloužení a přehlednost obchodu.

Nemusí to být ale jen osobní návštěva prodejny. Mezi další formy mystery shoppingu patří i telefonická nebo emailová korespondence nebo objednání a hodnocení zboží.

Za tuto činnost nabízí finanční odměnu, obchody jsou ochotné zaplatit za statistiky a rady k vylepšení svých služeb.

  • Programování na vlastní noze

Na internetu existuje nespočet kurzů, videí a návodů, jak se naučit základy programování. Pokud se v této činnosti člověk najde a rozhodne se v ní vylepšovat, může získat cennou praxi programováním na volné noze.

Programování patří mezi nejlépe placené práce. Samozřejmě, pokud člověk teprve začíná a má minimum zkušeností, výplata nebude valná. Jakmile ale získá dostatek praxe, dobrých hodnocení a referencí, může si tak vydělat soustu peněz z domova.

  • Vyplňování dotazníků

Vyplňování dotazníků se stává čím dál více populárnější. V Česku zatím tolik stránek nenabízí placené dotazníky a ty které ano, jsou velmi úzce zaměřené na určitou skupinu a je jich málo. Projetí dotazníku může trvat minuty až desítky minut a výplata je spíše v řádu jednotek až desítek korun. Výjimečně až stovek.

Rozhodně to zatím není způsob, jak vydělat rychle peníze.

  • Fotografování

Pokud člověk rád fotografuje a má pocit, že jsou jeho fotografie prodatelné, může se z jeho koníčku stát zdroj příjmů. Skrz své fotografie je možné získat publikum na Facebooku nebo Instagramu. Jakmile je diváků dost, lze uvažovat o dráze influencera nebo o vydání svého fotoalba.

Alternativně, fotky se dají umístit na fotobanky. Na základě jejich popularity si tak může fotograf přijít na příjemné finanční ohodnocení.

Prodávejte na internetu

Radši než věci vyhazovat, vyplatí se je zkusit prodat (pokud to není úplný odpad, samozřejmě). Každý má doma něco, o čem ví, že už to nikdy nepoužije. Co to zkusit prodat na internetu, radši než aby to doma sbíralo prach?

  • Prodej starých věcí

Prodejem svých starých předmětů si člověk může přijít na slušné peníze a zároveň si udělá doma pořádek. Pokud je to prodejné, vyplatí se zkusit umístit inzerát na některé z internetových tržišť. Nejznámější jsou Ebay nebo Aukro.

Obě tyto platformy využívají své zaběhlé reputace a účtují si poplatky za prodej nebo umístění inzerátů. Mezi populární alternativy patří sBazar.cz. Tato stránka si neúčtuje žádné poplatky za prodej předmětů.

Mnoho lidí si bohužel na internetu vydělává i nelegálně, a to prodejem nelegálních věcí na Dark Webu. Jaký má Dark Web odkaz?

  • Pronajměte svůj pokoj na Airbnb

Pokud má člověk dostatečně velký dům či byt, může se rozhodnout se ho pronajímat. Vyhradit jednu místnost potenciálnímu hostovi a provozovat takový malý hotel uvnitř vlastního domu. Airbnb je platforma, která umožňuje přesně to.

Cena za pronájem se odvíjí od vybavení místnosti, kvality domu celkově a na základě lokality. Lze si takto přijít na poměrně slušné peníze. Mnohdy i více, než je samotný nájem celého bytu.

Na druhou stranu Airbnb negativně ovlivňuje ceny nemovitostí v dané lokalitě (např. v Praze) a z toho důvodu se diskutuje o možných regulacích a poplatcích či dokonce zákazech.

Na závěr

Internet nabízí nekonečné množství příležitostí, jak vydělat peníze bez podvodu. Pořád ale platí, že bez práce nejsou koláče. Každý z těchto způsobů vyžaduje určité úsilí a cílevědomost. Velmi oblíbené jsou i aplikace na vydělávání peněz.

Radši než plně spoléhat na příjmy ze zmíněných činností hned od začátku, vyplatí se jim věnovat nejdříve jako koníčku či jako „bokovce“. Tak si člověk může ponechat jistotu a stabilitu své současné práce a pouze si zpříjemnit měsíční výplatu.

Ve chvíli, kdy už ono zpříjemnění dosahuje dostatečně vysoké částky, lze diskutovat o výpovědi ze současné práce a rozjetí své samovýdělečné činnosti naplno. Vydělávání na internetu je také zajímavá alternativa pro klienta úřadu práce, který nemůže najít vhodné zaměstnání.

Poslední aktualizace: 06. 08. 2021