Menu
Jak vyčistit paměť telefonu a udělat si v něm pořádek – Android, iOS

Jak vyčistit paměť telefonu a udělat si v něm pořádek – Android, iOS

13 minut čtení

Interní paměť telefonu. Lidé často neví, jak velký objem má, dokud se telefon nezačne ozývat s častými upomínkami, že dochází místo v úložišti. Aplikace nejdou stahovat a telefon se začíná zasekávat. Jak této situaci předejít, jak vyčistit telefon a uvolnit místo pro nové aplikace? A které aplikace stojí za to mít v telefonu?


Obsah článku

  • Co je paměť telefonu – interní úložiště zařízení pro ukládání dat, aplikací, médií a dalších souborů
  • Paměť telefonu – velikost a rozšíření
  • Jak uvolnit paměť v telefonu – vymazání mezipaměti, správa aplikací, cloudová úložiště a další tipy
  • Čištění telefonu Android – jak zrychlit fungování Adroidu
  • Tipy na užitečné a bezplatné aplikace – jaké aplikace se vyplatí mít v telefonu

Mnoho lidí ani netuší, že je potřeba o svoje mobilní zařízení náležitě pečovat a průběžně ho udržovat. Včetně interního i vnějšího čištění. Tím se zamezí případnému zasekávání a životnost telefonu se tak může znatelně prodloužit. Dnes mimo jiné již existují i účinné rady, jak vysušit mobil, pokud spadl do vody.

Co je paměť telefonu

Paměť telefonu je prostor, který je k dispozici v interním úložišti zařízení pro ukládání dat, aplikací, médií a dalších souborů. Tato paměť je základní součástí každého chytrého telefonu a umožňuje uživatelům ukládat a spravovat svá data.

Interní paměť je pevná paměť vestavěná přímo do zařízení. Tato paměť je většinou používána pro instalaci operačního systému, aplikací a systémových souborů. Uživatelé mohou využívat interní paměť také pro ukládání svých osobních dat, jako jsou fotografie, videa, hudba a dokumenty.

Paměť telefonu – velikost a rozšíření

Paměť telefonu je důležitým faktorem při výběru nového zařízení, protože určuje, kolik dat a aplikací lze uchovávat přímo v telefonu bez potřeby použití cloudových úložišť nebo externích zařízení. Kapacita paměti telefonu se udává v gigabytech (GB) nebo terabytech (TB) a liší se v závislosti na modelu a výrobci telefonu.

Paměť telefonu slouží k ukládání veškerých dat, zejména tedy dlouhodobému. Tento typ paměti telefonu disponuje velkou kapacitou a lze využít pro ukládání filmů, písniček, fotek a hlavně aplikací.

Většina uživatelů mobilních telefonů se již při vybírání zaměřuje na velikost interní paměti. Někomu stačí 16 GB, někomu je málo i 256 GB. Uživatelé Androidu mají výhodu, že pokud jim dojde místo v telefonu, vše jednoduše vyřeší SD kartou, neboli externí pamětí telefonu.

Některé telefony paměť umožňují rozšířit již zmíněnými SD kartami. I proto se dnes lze bez problémů setkat s kapacitou 1000 GB. Mobily, které sloty na tuto paměťovou kartu nepodporují, mají paměť telefonu znatelně omezenou.

Uživatelé iOSu, tzv. jablíčkáři, si musí již předem rozmyslet, kolik místa asi budou potřebovat. Telefony nakupují už s daným objemem úložiště, a není možné do telefonu přidat SD kartu. Vzhledem k tomu, jak velká investice iPhone je, lidé často hledají možnosti koupit nejlevnější iPhone, ale ne na úkor jeho kvality.

Co dělat v případě, že dojde místo v telefonu, nebo se telefon příliš často seká? Jak vyčistit vnitřní úložiště v mobilu?

Jak uvolnit paměť v telefonu?

Možností uvolnění paměti v telefonu je několik. Lépeřečeno je několik kroků, díky kterým je možné během pár minut telefon vyčistit a ulevit mu od zbytečností.

Vymazání mezipaměti

V první řadě je dobré podívat se na stav mezipaměti. Mezipaměť ukládá různá data z aplikací, díky kterým je pak rychlejší jejich start. Jsou to data, která si telefon ukládá a poté už je znovu nenačítá z aplikace.

Takto to funguje i u dočasných internetových souborů. Díky tomu se pak vše načítá rychleji, protože to telefon opět nestahuje z prohlížeče. Telefon jako takový se ale kvůli velkému množství dat zpomaluje. Při používání internetu v mobilu se rozhodně také vyplatí vědět, jak zapnout anonymní režim.

Správa aplikací

Zpomalení telefonu může způsobit také příliš mnoho spuštěných aplikací, které zbytečně běží na pozadí. To, které aplikace jsou spuštěné, lze zjistit v nastavení. Stejně tak jako kolik zabírají místa v úložišti.

Čím déle je určitá aplikace v telefonu nainstalovaná, a čím déle ji člověk používá, tím více dat se nastřádá. Je dobré jednou za čas tato data promazat a uvolnit tak další místo v úložišti.

Je nutné si dát pozor, jaké data jsou z aplikací mazány. Může se stát, že pak bude nutné se znovu přihlásit do svého účtu.

Vymazat nepoužívané aplikace

Člověk by si měl pořádně projít aplikace, které si dříve stáhl, a zjistit, zda–li je stále používá. Je dost pravděpodobné, že každý má v telefonu aplikace, na které už pár měsíců nesáhl, a jen zabírají místo v úložišti.

Dalším tipem je projít aplikace, které byly v telefonu nainstalované ještě před prvním spuštěním. Bývají to aplikace, které člověk využije jen zřídka, anebo ho nikdy nenapadlo je ani otevřít. Takové aplikace se rozhodně vyplatí z telefonu vymazat.

Využívat cloudová úložiště

Úložiště cloudového jsou velice oblíbená, a to především díky jednoduché manipulaci, dostupnosti a synchronizaci. Je to jedna z možností, jak vyčistit mobilní telefon, a nepřijít o důležité soubory. Většina společností nabízí určitou kapacitu zdarma, a další je možné si přikoupit za nízký poplatek.

Uživatelé Androidu mají přímo v operačním systému k dispozici Google Disk, který uživatelům nabízí zdarma 15 GB.

Uživatelé operačního systému iOS mají k dispozici iCloud, který funguje na stejném principu. iCloud nabízí zdarma pouze 5 GB.

Vymazat vše nepotřebné

V neposlední řadě je dobré se zamyslet, které věci je potřeba v telefonu mít a které nikoliv.

Jednou za čas je dobré si promazat fotky a videa v telefonu, které zabírají u většiny lidí nejvíce místa v úložišti. Poté je dobré fotky nahrát na cloudové úložiště. Nejen, že budou fotky zálohované pro případ ztráty či rozbití mobilního telefonu, ale ještě navíc uživatel získá více místa ve vnitřním úložišti.

Dalším bodem jsou aplikace. V telefonu jich jsou desítky, ale reálné využití má pouze pár z nich. Není nutné v telefonu ponechávat aplikace, které nebyly nikdy otevřeny nebo na ně uživatel sáhne jednou do roka. Zbytečně zabírají místo v úložišti, i na ploše.

V poslední řadě by se měl člověk podívat do stažených souborů. Jsou to soubory, které si uživatel stáhl do telefonu například z internetu, či jiných sociálních sítí. Můžou to být dokumenty, filmy, videa, obrázky, hudba apod. I tyto věci, o kterých člověk ani neví, že je v telefonu má, zabírají opravdu velké množství místa.

Velmi častým problémem bývá špatná výdrž baterie. Velkým pomocníkem je v tomto případě powerbanka. Je to přenosná nabíječka, kterou lze mít stále po ruce, a na jedno její nabití pak může nabít telefon několikrát, to pak záleží na konkrétním tipu.

V žádném telefonu by neměla chybět SIM karta. V této době už působí na trhu několik různých operátorů, kteří nabízí nejrůznější tarify, předplacené karty apod. Z tak širokého výběru si vybere jistě každý.

I v případě zpomaleného počítače je dobré vědět, jak vyčistit zpomalený počítač zdarma, a to díky různým programům, které jsou nabízené na trhu.

Jednou za čas je potřeba vymazat vše, o čem uživatel ani neví, že v telefonu má.

Čištění telefonu Android

Android čištění telefonu umožňuje přímo v nastavení a celý proces je velmi jednoduchý. Většina zařízení v záložce úložiště dokonce nabízí tlačítko „uvolnit místo, čímž se celé čištění android telefonu znatelně ulehčuje.

Soubory, které mobilní zařízení odstraní, se zobrazí ještě před samotným smazáním, a tak lze některé nežádoucí soubory vybrat ručně.

I samotné aplikace dokážou při čištění telefonu android zrychlit. Nejedná se o tak intuitivní postup, přesto dává smysl. Nevýhodou může být zejména časová náročnost, jelikož je nutné projít každou aplikaci samostatně.

V tomto postupu jde o vymazání mezipaměti, které řada aplikací během činnosti aplikace do paměti telefonu ukládá. Tyto soubory uživatel již v budoucnu nevyužije, tudíž se nemusí bát o jejich vymazání.

Tipy na užitečné a bezplatné aplikace

Díky předchozím řádkům už uživatel ví, jak vyčistit mobil od přebytečných dat a souborů, a díky tomu je teď v telefonu více místa na kvalitní a užitečné aplikace.

Aplikace na čištění telefonu

Existují i takové aplikace, díky kterým člověk nemusí na čištění vnitřního úložiště telefonu myslet, a aplikace vše zvládne za něj. Tyto aplikace se starají například o to, aby nebyly v pozadí spuštěny aplikace, které zbytečně zatěžují baterii. Dále průběžně navrhuje promazávání některých zbytečných dat, které uživatel již nepotřebuje, a díky tomu je v telefonu stále dostatek místa.

Jedná se například o aplikace Super Cleaner, Clean Master nebo All-in-one Toolbox. Všechny tyto aplikace fungují na principu vyhledávání zbytečných dat v telefonu, poté uživateli navrhnou jejich vymazání a tím se uvolní místo v telefonu. Jednoduché, rychlé a účinné.

Mapy, navigace

Aplikace, která by neměla v telefonu chybět žádnému turistovi, řidiči či obyčejnému výletníkovi. Spoustu map nabízí díky online připojení přes mobilní data i přehled aktuální situace na silnici. Pokud se tedy člověk rozhodně někam vyjet autem, mapa průběžně hlásí kolony a vytváří nové trasy, aby byl člověk co nejrychleji v cílové destinaci.

Pokud se člověk chystá někam, kde nebude možné online připojení, mapy již nabízí i offline verze. Ty je možné předem stáhnout do telefonu, a poté bez problému využívat.

Tato verze sice nebude obsahovat aktuální informace o situaci na silnicích, ale jistě poslouží i tak. Člověk by pak neměl zapomenout offline verzi opět odinstalovat či vymazat, aby mu zbytečně nezabírala místo v telefonu.

Lidmi oblíbené mapy do telefonu jsou například aplikace Waze (zde je Waze recenze) nebo Mapy.cz.

Mapy v telefonu jsou základ. Díky offline verzi je lze využívat kdekoliv a kdykoliv.

Aplikace Záchranka

Aplikace, o které každý doufá, že ji nikdy nebude muset použít. Aplikace po stisknutí tlačítka pošle záchrance přesnou polohu, a poté uživatel klasicky zavolá na linku 155 a popíše situaci. Je vhodná především do situací, kdy si člověk nepamatuje, kde přesně se nachází, nezná okolí či je kvůli úrazu dezorientován.

Ušetří to mnoho času, který by člověk obvykle strávil nad vysvětlováním své polohy. A v takových případech může jít o minuty.

Cizí jazyky

V této době už je možné téměr cokoliv. A to i učení se cizích jazyků jen díky aplikaci v chytrém telefonu.

Jednou z těchto aplikací je Duolingo. V této aplikaci je na výběr z desítek cizích jazyků, je možné si vybrat různé úrovně, intenzitu studia a každý den procvičovat. Duolingo učí jednotlivá slovíčka, fráze a věty, psanou formu i výslovnost a poslech. A to vše v jedné bezplatné aplikaci.

Hudba

Hudební přehrávače má v telefonu automaticky nainstalovaný každý. Do těchto aplikací se musí hudba stáhnout z internetu, v případě iPhonů je nutné hudbu stahovat za finanční kredity, které tam uživatel nahraje.

Skvělá aplikace, ve které lze najít veškerou hudbu, včetně nejnovějších alb, je Spotify. Tato aplikace je jak zdarma, tak v placené verzi. Obě verze umožňují stáhnout hudbu do telefonu a poslouchat ji kdykoliv, nebo poslouchat online.

Bezplatná verze neumožňuje přepínání písniček, ale pouze volbu alba a pak se písničky náhodně přepínají samy. Jednou za pár minut je puštěná pár vteřinová reklama.

Placená verze umožňuje neomezené přepínání písniček, a navíc vše bez reklam.

Další aplikace na hudbu je Shazam. Každému se někdy jistě stalo, že slyšel v rádiu skvělou písničku, avšak nepostřehl její název. Tato aplikace vše snadno a rychle vyřeší. Stačí přiložit k reproduktoru a nechat aplikaci si nahrát pár vteřin z písničky. Aplikace pak sama najde název a interpreta písně.

Počasí

I takovou aplikaci se vyplatí v telefonu mít. Velmi spolehlivá je aplikace yr.no. Všechny údaje o počasí jdou z norské meteostanice, a jsou velice spolehlivé. Norové jsou na počasí machři.

Mezi další spolehlivé a prověřené aplikace na počasí patří Meteoskop, který nabízí počasí pro každou hodinu. Dále Meteocentrum, které funguje, stejně jako Meteoskop, na principu hodinových předpovědí. Poslední aplikací je In–počasí, které je považováno za nejkomplexnější český meteoweb.

Audioknihy

Většina lidí ráda čte, ale přeci jen tahat s sebou tlusté a těžké knihy je občas náročné. Jednou z možností je čtečka knih, nebo stažení PDF knih do mobilního telefonu.

Druhou možností jsou audioknihy zdarma ke stažení, které lze snadno stáhnout do mobilu a poté poslouchat offline. Dostupné jsou i audioknihy pro děti, které, především při dlouhých cestách, najdou využití.

Fitness aplikace

Ať už je člověk velký fanoušek fitness, nebo ho jen jednou za rok chytne chuť po zdravém životním stylu, vyplatí se mít v telefonu vhodné aplikace.

Jednou z nich můžou být aplikace na hubnutí, ve kterých lze najít kalorické tabulky, ukázky zdravých jídelníčků nebo nějaké šikovné cviky, díky kterým půjde hubnutí a shazování přebytečných kil ještě lépe.

Zábava

V telefonu je potřeba mít i aplikace, díky kterým se člověk snadno odreaguje a svým způsobem si odpočine.

Jednou z těchto aplikací je Netflix. Je to aplikace, ve které lze najít obrovské množství filmů, seriálů, bizarních reality show a mnoho dalšího. Jsou tam filmy jak v češtině, tak s českými titulky, případně v angličtině a dalších jazycích.

Další podobná platforma je HBO GO, na kterém lze také najít stovky filmů, nejen od českých tvůrců.

Aplikace jako taková je ke stažení zdarma, ale je potřeba mít založený uživatelský účet a měsíčně platit pár korun jako poplatek. Díky tomu lze podpořit tvůrce v tomto průmyslu.

Rozvoz jídla

Mezi další aplikace, které by v telefonu neměly chybět, patří Wolt a Uber Eats. To jsou aplikace, přes které si člověk snadno vybere restauraci, objedná si jídlo, vybere adresu doručení a pak už jen čeká, až mu jídlo kurýr přiveze.

Je to skvělá varianta, když zrovna člověk nestíhá a tyhle aplikace dost ušetří čas.

Jediná jejich nevýhoda je, že fungují jen ve větších městech, ne celoplošně po celé ČR.

Ubytování

Když člověk jede někam na dovolenou, služební cestu nebo jen na víkendový pobyt, vyplatí se sáhnout po aplikaci Airbnb. Tato aplikace funguje na tom principu, že majitelé bytů pronajímají své zařízené byty, části bytu nebo domu, a návštěvníci je mohou využívat místo hotelu.

Výhoda spočívá v tom, že se dá najít mnoho levného ubytování, a to i pro vícečlenné skupiny.

Paměť telefonu – shrnutí

V první řadě by si měl člověk udělat v telefonu dostatek místa a odstranit zbytečnosti. Ať už to jsou aplikace, obrázky, videa nebo dokumenty. Je dobré jednou za čas vymazat mezipaměť, projít telefon a posoudit, jestli je opravdu nutné tam tolik věcí mít.

Vyčistit paměť telefonu je důležité nejen pro plynulý chod zařízení, ale také pro případ ztráty telefonu. Pokud by totiž někdo telefon našel a odemknul, bude mít přístup ke všemu, co se v něm nachází, ať už to jsou staré fotografie nebo důležité soubory, které člověk dříve využíval k práci.

Velkým pomocníkem mohou být cloudová úložiště, na která lze nahrát velké množství obsahu, a díky tomu si vše i bezpečně zálohovat. Díky těmto krokům bude v telefonu dostatek místa na užitečné aplikace, které by se mohly jednoho dne hodit.

Jednou za čas se vyplatí také mechanické vyčištění reproduktoru telefonu, aby přehrávání hudby a videí fungovalo bez problémů.

Poslední aktualizace: 04. 02. 2021