Menu
Jak vybrat matraci pro kvalitní spánek?

Jak vybrat matraci pro kvalitní spánek?

6 minut čtení

Nákup vhodné matrace může být poněkud komplikovaný. Široké spektrum stupňů tvrdosti a materiálů, které se liší svými vlastnostmi, výběr často ještě ztěžuje. Na jaká kritéria se při nákupu matrace zaměřit, aby zajistila co nejkvalitnější spánek?

Při výběru matrace je třeba se řídit několika základními kritérii, z nichž nejdůležitější je jednoznačně tvrdost. Dále se vyplatí brát v potaz materiál, ze kterého je vyrobená, protože ne každý je vhodný v kombinaci s určitým prostředím nebo typem roštu.

Matrace lze koupit ve specializovaných prodejnách, nabízejí je ale také
různé obchodní domy s nábytkem, jako je například IKEA, Jysk, Möbelix a další.

V prodejnách orientovaných přímo na matrace mohou zákazníci počítat s odborným poradenstvím, nicméně kvalitní matraci je možné sehnat i ve zmíněných obchodních domech. Je však třeba se vždy řídit určitými pravidly, aby matrace po všech stránkách vyhovovala jejímu budoucímu majiteli.

TIP: Mít kvalitní matraci by se dalo s trochou nadsázky označit za životní nutnost. Někdy ale není špatné se také trochu rozmazlit a usnadnit si každodenní starosti – například pořízením vhodného robotického vysavače. I pro výběr tohoto domácího pomocníka platí ovšem určitá pravidla a je vhodné je před samotnou koupí nastudovat.

Jak vybrat matraci podle tvrdosti?

Tvrdost je aspekt, dle něhož většina spotřebitelů matraci vybírá. Většina prodejců rozděluje dle tvrdosti matrace do čtyř kategorií:

  • velmi měkké (tvrdost 1)
  • měkké (tvrdost 2)
  • tvrdé (tvrdost 3)
  • velmi tvrdé (tvrdost 4)

Mezi nejoblíbenější jednoznačně patří matrace měkké a tvrdé, zbylé dvě kategorie představují spíše extrémy, které pro většinu populace nejsou ze zdravotního hlediska příliš vhodné.

Při rozhodování, jakou tvrdost matrace zvolit, je dobré vzít v potaz tělesnou váhu, polohu při spánku, případně i věk osoby, která ji bude užívat. Přesto je výběr vhodné matrace velmi subjektivní záležitost.

Tabulka níže je tedy spíše obecným orientačním návodem k tomu, jak vybrat matraci.

TvrdostPoloha ve spánkuHmotnost
Velmi měkká (tvrdost 1)na bokudo 70 kg
Měkká (tvrdost 2)na boku / střídání poloh70 až 100 kg
Tvrdá (tvrdost 3)na břiše / střídání polohdo 120 kg
Velmi tvrdá (tvrdost 4)na zádechdo 150 kg

Velmi měkká

Velmi měkké matrace nejčastěji preferují starší lidé a ti, kteří trpí bolestí kloubů. Díky tomu, že nevytvářejí silný protitlak vůči tělu, zůstává svalstvo uvolněné a nevznikají proleženiny. Velmi měkké matrace jsou vhodné pro osoby vážící méně než 70 kg a ty, kteří spí na boku.

Měkká

Matrace patřící do druhé kategorie se také velmi dobře přizpůsobují tělu, ale poskytují lepší oporu páteři. Obecně jsou doporučovány pro osoby s váhou do 100 kg, ačkoliv jej někteří výrobci nabízejí i s nosností do 150 kg. Pohodlné budou také těm, kteří spí na boku nebo se často převalují.

Při nákupu měkké či velmi měkké matrace je lepší navštívit specializovanou prodejnu, protože ne každý prodejce má tyto druhy v nabídce. Například již zmíněná prodejna Jysk matrace nabízí pouze s tvrdostí 1 a 2.

Tvrdá

Pro uživatele s vyšší tělesnou hmotností jsou vhodné především matrace tvrdé. Zajistí dostatečnou oporu páteře a nepodlehnou příliš rychlému opotřebení. Sáhnout by po nich měli ti, kteří váží 100 až 120 kg a lidé, kteří spí hlavně na břiše nebo polohy střídají.

Velmi tvrdá

Do poslední kategorie patří matrace nejtvrdší. U většiny uživatelů nejsou moc oblíbené, protože – jak již bylo řečeno – se dají označit za extrém. Využijí je hlavně lidé s váhou nad 120 kg, jejichž tělu poskytnou velmi dobrou oporu. Pohodlné mohou být i lidem, kteří spí především na zádech.

Výběr podle materiálu

Dalším důležitým hlediskem při výběru matrace je to, z jakého materiálu je vyrobená. Nabídka prodejců zahrnuje velmi širokou škálu materiálů, které se liší svými vlastnostmi. Zpravidla se jedná o:

  • pružinové matrace
  • latexové matrace
  • pěnové matrace

Matrace s pružinami sice nepatří k těm nejpopulárnějším, rozhodně však zdaleka nevyšly z módy. Díky pružnosti se dokonale přizpůsobí tělu a zajistí dostatečné pohodlí. Kdo má strach z protlačování pružin na povrch, může být klidný – pokud má matrace dobrou roznášecí vrstvu, tato situace nehrozí.

Latexové matrace jsou charakteristické svou vysokou elasticitou, dlouhou životností a stálostí parametrů. Jelikož se do jejich středu většinou vkládá deska z kokosových vláken nebo jiného přírodního materiálu, nejsou vhodné do vlhkého prostředí.

Velmi praktické jsou matrace pěnové, které lze díky jejich univerzálnosti sehnat v jakémkoliv stupni tvrdosti. Jsou vyrobené z různých druhů pěn s různými vlastnostmi, přičemž se jednotlivé druhy často kombinují, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku.

Jednotlivé materiály jsou často využívány k výrobě matrací různých tvrdostí. Na materiálu také závisí, zda matraci kombinovat s lamelovými rošty nebo pevnou deskou. Tabulka uvádí stručný přehled:

MateriálTvrdostLamelový/pevný rošt
Pružinové1, 2pevný rošt
Latexové1, 2lamelový rošt
Pěnové1, 2, 3, 4lamelový i pevný rošt

Rozměry a nosnost matrace

Nosnost matrace úzce souvisí s její tvrdostí. Vždy je dobré pamatovat na to, že uvedená nosnost je vždy maximální, proto je vhodné si nechat nějakou rezervu, aby parametry matrace zůstaly déle zachovány.

Jak vybrat matraci na dvoulůžko? Málokdy je dobrou volbou koupit takovou, která má pouze jednu tvrdost, protože většinou její uživatelé spadají do odlišných váhových kategorií. Dnes se již prodávají matrace s dvěma rozdílnými stupni tvrdosti, a tak není nutné na manželskou postel kupovat matrace dvě.

Délka matrace by obecně měla přesahovat jejího uživatele přibližně o 20 cm. Její šířka už pak závisí na individuální volbě. Ideální výška je 15 cm, starší lidé a lidé trpící problémy s pohybovým aparátem ocení spíše matraci o výšce 20 cm a více, z níž se lépe vstává.

Spánek na kvalitní matraci podpoří fyzické i psychické zdraví.
Spánek na kvalitní matraci podpoří fyzické i psychické zdraví.

Co jsou vlastně zdravotní matrace?

Velké množství prodejců se spotřebitele snaží zaujmout nabídkou takzvaných zdravotních matrací. Takové označení je ale často užito nesprávně, protože aby matrace byla skutečně zdravotní, musí splňovat konkrétní kritéria.

Především se jedná o určité materiály a ortopedické působení na tělo. Zdravotní matrace musí být testována v akreditovaných zkušebnách a získat potřebné osvědčení v podobě certifikátu. Až poté je možné ji označit za zdravotní.

Nafukovací a skládací matrace

Jelikož je kvalitní spánek pro člověka velmi důležitý, není doporučováno pro spaní volit nafukovací matrace, které jsou dostupné v mnoha obchodech s nábytkem. Tyto levné matrace jsou velmi nepohodlné, prohýbají se, vržou a neizolují od chladu z podlahy.

Pro přespání v přírodě, autě nebo pro návštěvy je vhodnější zvolit spíše rozkládací matrace, jež jsou o něco méně nepohodlné. Na dlouhodobé spaní však skládací ani nafukovací matrace vhodné nejsou.

Jaká je životnost matrace?

Kvalitní matrace při běžném užívání může vydržet až kolem 15 let, ale z hygienického hlediska je lepší ji měnit každých 7 let, což doporučují také ortopedi.

Při znatelné ztrátě tvrdosti nebo viditelné deformaci však není nač čekat a matraci je vhodné vyměnit co nejdříve. Kvalitní spánek je totiž velmi důležitý pro výkonnost, zdravé klouby, páteř a celkový každodenní život.

Velmi dobré recenze uživatelů si díky dlouhé životnosti zasloužily například matrace Dormeo, Tropico nebo Dřevočal.

Na závěr

Výše byly uvedeny nejdůležitější pravidla pro to, jak vybrat matraci, která zaručí pohodlí a dobrý spánek. Jejich stručný výčet zní:

  • Rozměry: o 20 cm delší než tělo, výška 15 cm (pro seniory 20 cm)
  • Tvrdost: dle hmotnosti, polohy při spánku, preferencí
  • Materiál: dle roštu, tvrdosti
  • Nosnost: dle hmotnosti (pamatovat na rezervu)

Dále v každém případě platí, že se nevyplatí nákup levné matrace. Spánek je důležitý pro kvalitní a spokojený život a ovlivňuje fyzické i psychické zdraví.

V dnešní době, kdy značná část populace trpí bolestí kloubů, zad, krční páteře či duševními problémy, by si dobrý spánek měl dopřát každý. Matraci za hubičku tedy ano, ale pouze pokud splňuje doporučené parametry.

S dobrým spánkem může pomoci i podložka Pranamat. Co je Pranamat?

TIP na závěr: Recenze jsou vždy přínosné před nákupem jakéhokoliv zboží. Může se jednat o menší domácí spotřebiče, oblečení, ale i další investice, které je dobré dopředu promyslet. Takovým zbožím jsou mimo jiné i elektrické koloběžky.

Poslední aktualizace: 26. 01. 2022