Menu
Jak těžit bitcoin v roce 2024 – mobil, PC

Jak těžit bitcoin v roce 2024 – mobil, PC

8 minut čtení

Těžba bitcoinů představuje jeden ze způsobů, jak tuto nejznámější kryptoměnu získat. Ačkoliv se jedná o poměrně náročnou činnost, řada těžařů již díky této metodě dokázala pohádkově zbohatnout. Jak lze těžit bitcoin, jak lze začít těžit bitcoin a vyplatí se do této činnosti stále investovat?

Těžba bitcoinu

Pro pochopení celé problematiky je nejprve nutné definovat, co těžba bitcoinu vlastně obnáší a proč existuje.

Těžení bitcoinů je proces, při kterém specializovaný těžební software hledá řešení matematického problému a zároveň v průběhu výpočtů zprostředkovává posílání peněz v bitcoinové síti. Bez těžby by nemohlo dojít ani k jedné transakci a bitcoiny by nebylo možné posílat.

Jsou to právě těžaři, kteří validují transakce pomocí svých počítačů. Validace transakcí znamená, že poslané peníze od adresáta dojdou úspěšně k příjemci a rovněž zajišťuje, že nejedná o podvod.

Těžba bitcoinu představuje de facto vydávání nových bitcoinů do oběhu, tudíž by bez této činnosti tato kryptoměna prakticky nemohla fungovat.

Těžba představuje značně nákladný způsob, jak získat bitcoin. Snadnější cestou může být prostý nákup na burze.
Kde koupit bitcoin >

Jak těžit bitcoin

Nespočet lidí a nováčků v kryptoměnách stále hledá cesty a způsoby, jak doma těžit bitcoin a hledají odpovědi na otázku, zda se domácí těžba naprostým amatérům vůbec vyplatí. Odpověď je vcelku jednoduchá – ne, nevyplatí.

V posledních letech již grafické karty na osobních počítačích nedokáží konkurovat speciálně postaveným soustavám na těžení bitcoinů. Tyto soustavy se nazývají ASIC miners. Jedná se o speciální těžební stroje, které maximalizují výpočetní výkon a zároveň minimalizují náklady na energii.

Dobrý ASIC miner stojí na eBay okolo 15 000 Kč a pokud by se člověk chtěl těžbě věnovat skutečně profitabilně, pouze jeden ASIC miner by nestačil.

Mnoho nově příchozích do světa kryptoměn a zájemců hledajících cesty, jak doma těžit bitcoin navíc netuší, že příjmy z bitcoinů i dalších virtuálních měn podléhají zdanění. Téma kryptoměny a právo se ještě dostatečně nerozšířilo mezi širší veřejnost.

Způsoby, jak doma těžit bitcoin sice existují, avšak podmínkou jsou poměrně značné počáteční investice, které si většina lidí do svého startu povětšinou dovolit nemůže.

Těžaři musí platit velké výdaje za spotřebovanou elektrickou energii, která je potřebná k provozu těžebních soustav. Bitcoin dokonce za rok spotřebuje dvakrát více elektřiny než celá Česká republika.

Hlavní motivací je samozřejmě výdělek, v tomto případě odměna za vytěžený blok. V roce 2020 dosahovala 6,25 bitcoinu, tedy více jak 6,5 milionu Kč. Tato odměna však postupem času klesá, například v roce 2009 se jednalo dokonce o 50 bitcoinů.

Dalším důvodem je pak poplatek za transakci ze strany dodavatele. I ten se postupem času mění.

Pro výdělečnou těžbu již pouhý osobní počítač stačit nebude.

Jak lze těžit bitcoin

Před samotným začátkem je nutné proniknout i do celkového fungování těžby, tedy podívat se na proces, jak těžit bitcoiny z technického úhlu pohledu.

Matematický algoritmus, jenž je v bitcoinovém kódu implementován, a na kterém stojí celý proces těžení, se nazývá hashovací funkce. Konkrétně se jedná o typ SHA-256.

Těžba bitcoinu spočívá zjednodušeně v tom, že těžař vezme soubor transakcí čekající na zpracování a shrne je do jednoho bloku. Následně se tomuto bloku snaží najít řešení pomocí tzv. hashovací funkce.

Hashovací funkce převádí vstupy, kterými jsou transakce a bloky, na čísla. Pokud má vzniklé převedené číslo stejný počet nul na začátku kódu jako hash, který má uživatel najít, daný blok je vytěžen.

V praxi to vypadá tak, že těžební program generuje náhodné hashovací funkce. Když se určitý těžební program strefí do hashe, který má stejný počet nul na začátku kódu jako aktuální složitost bitcoinové sítě, tak je blok vytěžen.

Generování hashů by se dala považovat za náhodnou funkci, přičemž s vyšším výpočetním výkonem existuje větší šance, že zrovna se těžař strefí přímo do konkrétního hashe.

Jak těžit bitcoin na PC – jak začít těžit bitcoin

Pokud chce člověk těžbu skutečně vyzkoušet a nevadí mu vyšší investice do začátku, způsob, jak začít těžit bitcoin lze popsat v rámci několika kroků.

Jak již bylo uvedeno výše, s pouhým osobním počítačem již dnes nemá cenu do odvětví těžby vůbec vstupovat, tudíž je nutné pořídit zmíněný těžební stroj ASIC. Nejedná se o zrovna nenáročnou cestu, jak lehce těžit bitcoiny, jelikož doba těžby na PC a grafických kartách je již minulostí.

ASIC stroje jsou nesrovnatelně výkonnější, což také odpovídá jejich ceně, přičemž pouhý jeden stroj pro efektivní těžbu stačit nebude. Nejnovější stroje dokážou vyvinout výkon až na 1100 pokusů na vyřešení bloku za sekundu.

Jelikož se jedná o energeticky náročný proces a těžba představuje poměrně riskantní a vysoce konkurenční byznys, nemálo těžařů zapojuje svůj výkon do kolektivní těžby, která se nazývá mining pool. O tom, jak těžit bitcoin v mining poolu, bude pojednáváno v článku dále.

Poté, co si těžař vybere a koupí některý z ASIC strojů, je rovněž vhodné disponovat vlastní bitcoin peněženkou. Díky ní zůstanou vytěžené bitcoiny neustále v bezpečí a nehrozí jejich odcizení. Pomocí této peněženky lze navíc jednoduše spravovat veškeré adresy.

Třetím krokem bude připojení do již zmíněného mining poolu. V současné době se na těžbu zaměřují specializované těžební farmy, tudíž je pro jednotlivce takřka nemožné, aby se dostal do profitabilní pozice.

Krok následující představuje výběr vhodného těžebního programu, jinými slovy softwaru, jenž poskytuje tu nejlepší cestu, jak těžit bitcoiny. Prostřednictvím tohoto programu se těžař zapojí do blockchainu a sítě celého bitcoinu a může jím taktéž kontrolovat veškeré těžařské aktivity.

Způsob, jak začít těžit bitcoin na PC, není sám o sobě náročný, pokud má člověk o problematice kryptoměn alespoň nějaký přehled. Samotná těžba je však náročná po energetické stránce, s čímž je nutné do budoucna počítat.

Právě díky mining poolu se těžařům dostává sice menších, avšak pravidelnějších výdělků, díky čemuž netratí na spotřebované energii.

Investování do bitcoinu může představovat zajímavý způsob zhodnocení peněz.
Jak investovat do bitcoinu >

Mining pooly – jak těžce těžit bitcoiny

Těžaři si zkrátka řekli, že bude jednodušší a výdělečnější, když výpočetní výkon svých soustav spojí dohromady. Odměnu za vytěžený blok si následně rozdělí podle podílu výpočetního výkonu v celém mining poolu.

Ač je výdělek z celkové těžby pro člověka nižší, díky pravidelnosti je možné zůstat profitabilní a neskončit díky těžbě v červených číslech. Účast v některém z dostupných mining poolu však není zdarma, a tak zprostředkovateli těžaři odvádí poplatek.

Nejedná se o nikterak výraznou částku, většinou v rozmezí od 0 % do 3 % dle odměny, kterou těžař z poolu získá.

První mining pool vznikl v roce 2010 a založil ho Čech Marek Palatinus pod názvem Slushpool, který funguje dodnes a stále je mnohými doporučován díky svému intuitivnímu uživatelskému rozhraní, důvěryhodnosti a stabilitě.

Těžební soustavy v dnešní době naprosto válcují jednotlivce hledající způsob, jak těžit bitcoin.

Jak těžit bitcoin na mobilu

Mezi cesty, jak lze těžit bitcoin, se řadí rovněž využití mobilních zařízení. Hned na začátek je však nutné uvést, že v dnešní době se již jedná spíše o koníček a zajímavost, jelikož s výkonem mobilního telefonu zkrátka není možné z těžby slušně vydělat.

Aplikace, které umožňovaly těžbu bitcoinu na operačních systémech Android a iOS byly navíc Googlem a Applem v minulosti zakázány, jelikož svým velkým výkonem zásadně ničily životnost celého telefonu, zejména pak jeho baterie.

Přesto lze například na Google Play narazit na některé aplikace, které těžbu umožňují a pro majitele iPhonu lze tyto aplikace pořídit také. Každý těžař by si však měl uvědomit, že pomocí telefonu se zkrátka vydělávat na těžbě kryptoměn nedá.

Zájemci, kteří přesto hledají cesty, jak těžit bitcoin na mobilu, mohou vyzkoušet například aplikace MobileMiber nebo CryptoTab, která funguje na principu prohlížeče.

Mobilní aplikace pro těžbu jsou pro telefony dostupné většinou neoficiální cestou a těžbou na telefonu nejde obdržet žádné velké zisky, maximálně stokoruny ročně. Ti, kteří to s těžbou myslí vážně, by měli hledat spíše způsoby, jak těžit bitcoin na PC.

Co se mobilů týče, tak i zde mohou zájemci využít kolektivního těžení a zapojit do těžby několik mobilních zařízení. Výkon se tím sice navýší, přesto je nutné očekávat spíše nevalné výsledky.

Ani svět kryptoměn se neobejde bez podvodníků a protizákonného jednání.
Nejčastější podvody v kryptoměnách >

Cloud mining – jak doma těžit bitcoin

Poslední možností, jak začít těžit bitcoin, je tzv. cloud mining. Princip cloud miningu spočívá v tom, že investor si ze vzdáleného těžebního centra pronajme část výpočetního výkonu sítě na určitou dobu. Reálně tudíž žádný těžební hardware vlastnit nemusí.

Často se za touto metodou skrývají podvody. Společnost nejdříve vybere peníze od investorů, přičemž později vyjde napovrch, že daná společnost v reálu žádný hardware nevlastní. Investoři tak o své peníze nenávratně přijdou.

Způsoby, jak těžit bitcoin na mobilu, nepatří k výdělečným strategiím.

Složitost bitcoinové sítě neustále vzrůstá

Ti, kteří se skutečně těžbě chtějí věnovat a čerpají informace na to, jak těžit bitcoiny, by měli rovněž vědět o narůstající náročnosti celé sítě a její spletitosti. Složitost bitcoinové sítě neustále vzrůstá, díky čemuž se prakticky nevyplatí hledat, jak těžit bitcoin doma.

Tuto situaci způsobilo hned několik důvodů. Prvním je vzrůstající počet těžařů, na což navazuje větší výpočetní výkon celé sítě. Ten navyšují i obrovské těžební stanice, které výkon bitcoinové sítě ještě znásobují.

Druhým aspektem vzrůstu složitosti je vznik specializovaných těžebních procesorů zvaných AISC, které nahradily původní grafické karty. Tyto soustavy jsou natolik výkonné, že denní výkon grafické karty u nich představuje výkon několikaminutový.

ASIC minery jsou navíc zkonstruovány tak, aby co nejvíc minimalizovaly spotřebu elektrické energie, což je u těžby bitcoinu největší výdaj.

Díky těmto důvodům se už prakticky nevyplatí těžit bitcoin doma, protože šance, že nalezneme určený hash je velmi malá.

Těžení doma je povětšinou činností ztrátovou, protože náklady na těžení, například elektrika a hardware, mnohonásobně převyšují hodnotu vytěžených bitcoinů.

Poslední aktualizace: 25. 02. 2021