Dnes může být fotografem téměř každý díky mobilním telefonům, které mají stále lepší fotoaparáty. Zatímco dříve si lidé museli vyvolat film s patnácti fotografiemi, které pak nadšeně dřímali v ruce, dnes mají lidé v telefonech a fotoaparátech stovky až tisíce fotek.
Lidé mají fotografie z dovolených, svateb, výletů, rodinného grilování nebo třeba z promocí, zkrátka ze všech krásných momentů jejich života. Jak tolik fotografií prakticky využít? Lze si z nich vytvořit krásnou památku.
Jedním ze způsobů, jak tyto fotografie využít, je si vytvořit prezentaci z fotek.
Dříve bylo vytváření videí technicky a časově náročné, ať už se jednalo o klasické nebo fotografické montáže. Z těchto důvodu to také byl nákladný proces.
S pokrokem technologií tato fakta už dávno neplatí a vytvořit si své vlastní video na památku z dovolené nebo jako dárek pro někoho blízkého, je jednoduché.
A co víc, tvorba videa z fotek může být také zábavnou a kreativní činností, ve které se mnoho lidí může i najít.
Výběr softwaru
Existuje spousta programů, kde je vlastní video z fotek možné vytvořit. Jsou tu programy pro střihání klasických videí a filmů, které používají profesionální editoři, ale běžnému uživateli bohatě postačí zjednodušená verze editačního programu.
Těchto programů existuje několik a jsou perfektně ušité na míru těm, kteří nemají se střihem moc zkušeností nebo chtějí tvořit videa rychle.
Takový program je například Movavi video editor, který lze nalézt zde. Movavi video editor má jednoduchý vzhled a ovládání. Tento video editor obsahuje také několik funkcí, které pomůžou posunout video na vyšší úroveň a udělat ho vizuálně mnohem lepší.
S vybraným programem může tvorba prezentace začít. Jak vytvořit video z fotek?
Krok 1: Nahrání fotografie
Nejdříve je potřeba si program stáhnout a nainstalovat do svého počítače.
Jakmile je program nainstalovaný, prvním krokem je nahrát fotografie do programu. Ve spodní části obrazovky se nachází „timeline“ neboli časová osa, na níž se fotografie kladou, přetahují a uspořádávají do pořadí.
Celý proces tvorby prezentace z fotografií je intuitivní. V případě problémů nebo nejasností lze využít nápovědu v rámci programu.
Krok 2: Přidání hudby
Hudba by se měla přidávat vždy na začátku tvoření celého videa. Když jsou fotografie seřazené, Před tím, než začne manipulace s trváním fotografií na časové ose, je potřeba přetáhnout na timeline vybranou písničku.
Hudba to může být jakákoli, pokud však má člověk v plánu nahrávat video na YouTube nebo další kanály, doporučuje se hudba bez autorských práv. Jinak je riziko, že video bude kvůli použití autorské hudby na streamovacích serverech zakázáno.
Hudba bez autorských práv by také umožnila si zapnout možnost, jak vydělávat na YouTube. V současné době je však potřeba k monetizaci videí na platformě YouTube 1 000 odběratelů a 4 000 hodin přehrávání videí ročně. Pro mnoho lidí je YouTube způsobem, jak vydělávat peníze na internetu.
Krok 3: Úprava délky fotek
Dobré video z fotek se pozná, když se fotky mění do rytmu, a tak se hudba i obrázky vryjí člověku do paměti. Proto je důležité roztáhnout časovou osu tak, aby byla vidět audio stopa vybrané písničky, která byla na osu přetáhnuta.
Poté se dá fotografie měnit tak, aby byl střih a nová fotografie pokaždé, když v písničce nastane změna taktu, opakování rytmu nebo nějakého tónu.
Na začátku se vyplatí písničku si několikrát za sebou poslechnout a vybrat si, podle jaké audio stopy má být editována. Občas je to hned na první poslechnutí jasné, protože v písničce je velmi výrazný hudební nástroj, který udává celý rytmus. Občas je potřeba zaposlouchat se více k nalezení „skrytého klíče“ k rozvržení videa.
Poté už stačí rozkliknout každou fotografii a zvolit, jak dlouhá má být. Některé fotografie se prostřídají během vteřin, jiné mohou třeba zůstat tři vteřiny.
Krok 4: Přidání vizuálních efektů
Movavi video editor nabízí celou škálu přechodů aefektů, které stačí pouze přetáhnout na fotografie. Je možné také přidat text, popisky a nadpisy. Vybrat si lze z několika typů písem a barev. Zde už záleží pouze na kreativitě tvůrce.
Krok 5: Expedice videa
Posledním krokem je vyexportování videa. Movavi video editor, ale i další softwary, nabízí nejrozšířenější video formáty jako jsou .avi, .mp4, Quicktime a další. Záleží, jak má být video používáno a zda ho tvůrce plánuje někam nahrát. Doporučuje se používat .mp4 formát, jelikož většina zařízení jej nemá problém přehrávat.
Tvorba video prezentace není vůbec složitá, naopak je to zábavná a kreativní práce, která vytvoří hezkou vzpomínku, ať už z letní dovolené nebo třeba z narozeninové oslavy. Hry na dětskou oslavu totiž bývají velmi vtipné a hodné zachycení na video.
Poslední aktualizace: 16. 07. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.