Menu
Jak si půjčit auto v zahraničí?

Jak si půjčit auto v zahraničí?

9 minut čtení

O dovolené v zahraničí má každý trochu jiné představy. Zatímco někomu stačí odpočinek na pláži u moře, akčnější typy lidí chtějí z dané země poznat maximum. Především ve vzdálenějších destinacích se pro tyto účely vyplatí pronájem automobilu z půjčovny. Jak si vybrat půjčovnu, jak je to s platbou za pronájem vozu a na co všechno si dát pozor?

Ve chvíli, kdy si cestovatel chce půjčit v rámci své dovolené v zahraničí automobil, má prakticky dvě možnosti. Buď si vůz rezervuje dopředu ještě před odjezdem nebo si pronájem sjedná až na místě.

Z pohledu finanční výhodnosti lze doporučit spíše druhou z možností. Na druhou stranu, u velkých autopůjčoven, ve kterých rezervace probíhají s předstihem online, mají zájemci o pronájem auta větší jistotu, že vše proběhne v pořádku.

Řešit pronájem auta z domova má ještě jednu, a to velmi podstatnou výhodu. Zájemce si v klidu může nastudovat podmínky konkrétní autopůjčovny. Pokud tak neučiní, pravděpodobně bude překvapen různými nutnými příplatky, ale může ho potkat i řada nepříjemných situací při placení, tankování, převzetí nebo naopak vrácení auta.

Rezervace vozu přes internet

Zapůjčení vozu si může kdokoliv sjednat prostřednictvím různých srovnávačů nebo na webových stránkách samotných autopůjčoven. Mezi vyzkoušené a obvykle kladně hodnocené portály patří:

  • www.autoeurope.com
  • www.travelsupermarket.com
  • www.rentalcars.com
  • holidaycars.com
  • autopůjčovny Sixt, Hertz, Europcar, Avis apod.
Využití internetového srovnávače je nejjednodušší cesta, jak najít vhodnou autopůjčovnu. Kromě samotného výběru se zde zobrazují i veškeré důležité podmínky.

Mnohé z těchto serverů fungují v češtině, a to může být pro řadu lidí opravdovou výhodou. Obecně se komukoliv nedoporučuje vyjednávat v cizině pronájem auta bez toho, aniž by rozuměl tomu, co podepisuje. Potřeba je alespoň komunikativní úroveň jednoho ze světových jazyků.

K rezervaci vozu přes internet bývá zapotřebí znát přesné termíny zapůjčení, místo zapůjčení a případně místo vrácení. Kromě toho bude zájemce o pronájem vozu pravděpodobně vyplňovat také informace o řidiči a údaje k platbě.

Je třeba připomenout, že v některých zemích se s cestováním automobilem pojí různá specifika. Pro příklad lze uvést Norsko, kde funguje zvláštní systém mýtných bran. Aby člověk nebyl na dovolené v Norsku zaskočen, měl by si vše dobře prostudovat předem. To samozřejmě platí i pro jiné státy.

Cestování po vlastní ose do Andorry je kolikrát jediným řešením, poněvadž se v zemi nenachází žádné letiště ani železniční síť.

Jak vybrat vůz a jak ho zaplatit

V nabídkách autopůjčoven se častěji než konkrétní vůz volí kategorie. Jinými slovy, zájemce si může zvolit třeba Ford Focus, pravděpodobně mu ale nakonec bude poskytnut jiný vůz stejné kategorie a případně se stejnou výbavou, která byla požadována.

Není potřeba se nijak znepokojovat, je to u autopůjčoven běžná praxe. Pakliže nemají srovnatelný vůz k dispozici, smlouvou se zavazují poskytnout za stejnou cenu vůz o třídu lepší. Pohoršit by si tak zájemce určitě neměl.

Jaké se nabízejí kategorie automobilů? Může jít například o malé vozy, střední třídu, sport, limuzíny, SUV, užitkové vozy apod. Pokaždé si člověk ale musí uvědomit, že nabídka vozů se vztahuje k běžným typům vozů v konkrétní zemi. Kabriolet nemusí být vždy prostorný, luxusně vypadající automobil, ale může se jednat také o malý VW Beetle se stahovací střechou.

Na krátké výlety ve dvou to nepředstavuje takový problém, jako když se jedná o delší naplánovanou cestu větší skupiny lidí. V takových případech se doporučuje si pro jistotu zvolit vždy o třídu vyšší kategorii vozů.

Co se týká platby za půjčení auta v zahraničí, buď se skládá dopředu záloha anebo autopůjčovna požaduje platbu celé ceny předem. Hotovost naprostá většina půjčoven neakceptuje, stejně jako elektronickou platební kartu.

Jistotou jsou kreditní karty, v některých případech provozovatelé půjčoven akceptují i embosovanou debetní kartu. Je potřeba si vždy ověřit, jaký typ platební karty konkrétní půjčovna aut v zahraničí přijímá.

Po uskutečnění platby je vydáno potvrzení nebo voucher ve formátu .pdf, které je nutné vytisknout a následně předložit v autopůjčovně při vyzvedávání vozu.

Jak je to s benzínem?

Na benzínu se dá poměrně ušetřit. Existuje několik variant, přičemž některé jsou výhodnější než jiné.

  • Vozidlo se poskytuje s plnou nádrží a s plnou nádrží se také vrací. Tato varianta je pravděpodobně tou nejlepší, protože člověk tak platí opravdu jen to množství benzínu, které spotřebuje. Před jízdou se doporučuje v autopůjčovně zeptat, kde je nejbližší čerpací stanice.
  • Za plnou nádrž se platí předem, vráceno může být vozidlo s prázdnou nádrží. V tomto případě cena plné nádrže bývá vyšší, než když by si ji člověk natankoval sám. Navíc, nespotřebované palivo obvykle nebývá proplaceno zpět.
  • U dražších modelů vyšší třídy může být plná nádrž v ceně.
Nejčastěji využívají autopůjčovny systému full-full, to znamená předání i vrácení automobilu s plnou palivovou nádrží.

Jen zřídkakdy se lze setkat s tzv. částečnou refundací, kdy je auto poskytnuto s plnou nádrží, ale cena za případné nevyjeté palivo se řidiči vrací zpět. I tak zde ale většinou platí omezení, a to zpětné proplacení nevyjetého paliva do maximálně poloviny nádrže.

Pojištění vozu z autopůjčovny v zahraničí

Jak již bylo zmíněno, podmínky jednotlivých půjčoven aut v zahraničí se liší a ukrývají skutečně velmi podstatné informace. Aby si byl člověk jist, že nebude překvapen nějakým nepříjemným překvapením, měl by si podmínky velmi důkladně dopředu přečíst.

Čemu by měl věnovat velkou pozornost, jsou ustanovení týkající se pojištění vozu. Ve většině případů je auto z půjčovny pojištěno. A téměř vždy se na toto základní pojištění, které je nabízeno v ceně, spolehnout nedá. Každý si musí zvážit, jaká další připojištění by si měl sjednat podle toho, jak bude auto využívat, po jakých cestách bude jezdit nebo na jak dlouhou dobu bude mít automobil zapůjčený.

V nabídce samotných autopůjčoven se obvykle objevují balíčky s různými variantami připojištění. Není dobré se snažit ušetřit zrovna na pojištění, naopak. Raději toho uzavřít více, ale mít jistotu, že v případě jakékoliv nepříjemné události bude případná škoda hrazena z pojištění.

V této souvislosti se hodí zmínit, že vyjde výhodněji uzavřít pojištění, resp. připojištění, z nabídky samotné autopůjčovny. Pojištění třetích stran půjčovny vozů obvykle netolerují. V případě škodné události by požadovali celkové proplacení škody a osoba, která si auto půjčila, by uhrazené peníze sama zpětně vymáhala po dané pojišťovně.

Také pozor na obecný mýtus, že sjednané cestovní pojištění pokrývá případnou škodu vzniklou v souvislosti s půjčením automobilu v zahraničí. Není tomu tak, žádná česká pojišťovna v rámci cestovního pojištění toto nenabízí.

Cena za pronájem automobilu

Cena za zapůjčení vozu v zahraničí se odvíjí od několika věcí. Co všechno ji může ovlivnit?

  • Vybraná kategorie automobilu.
  • Čím dříve dojde k rezervaci, tím levnější pronájem obvykle bývá.
  • Mnohé autopůjčovny pracují s akčními nabídkami, během kterých se dá ušetřit poměrně dost peněz.
  • Ceny za půjčení ve městě jsou nižší než například přímo na letišti nebo v hotelu.
  • Zvlášť se hradí (nemalé) příplatky za konkrétní doplňky – navigace, střešní nosič lyží nebo kol, dětská autosedačka.
  • Za příplatek je také možnost vrácení automobilu jinde než v místě zapůjčení.

Řada dalších omezení a s tím souvisejících plateb se týká samotné osoby řidiče. Většina půjčoven akceptuje vždy jen jednoho řidiče, který se uvádí do smlouvy. Pakliže by zájemce chtěl uvést řidičů více, účtuje se další poplatek.

Na příplatky musí myslet většinou také mladí řidiči do 26 let a starší řidiči nad 65 let. Půjčovny je považují za rizikovější skupiny a tím pádem jim pronajímají automobily dráž.

Řidičům do 21 let dokonce většina autopůjčoven nepronajme auto vůbec. Počet najetých kilometrů už půjčovny obvykle neřeší. Řada z nich si však ale stanovuje podmínku, že se s půjčeným autem nesmí překročit hranice daného státu.

Mladí lidé do 21 let si obvykle auto v zahraničí půjčit nemohou. Některé autopůjčovny mají nejnižší věkový limit stanoven dokonce až na 25 let.

Co se cen zapůjčeného automobilu týká, musí řidič počítat ještě s tzv. kaucí. Tu si provozovatel autopůjčovny blokuje prostřednictvím předložené kreditní nebo embosované debetní karty pro případ nehody. Pokud je v rámci pojištění sjednána spoluúčast, bývá tato kauce právě ve výši spoluúčasti.

Zájemce o zapůjčení vozu v zahraničí musí mít na svém bankovním účtu nebo kreditní kartě dostatek finančních prostředků. Může se v tomto případě jednat až o stovky eur, které se mohou odblokovat až několik dnů či týdnů po vrácení zapůjčeného auta.

Vyzvednutí a vrácení půjčeného auta v zahraničí

K vyzvednutí rezervovaného auta je zapotřebí nejen potvrzení nebo voucher. Předkládá se také:

Některé autopůjčovny zadržují pas nebo občanský průkaz po dobu zapůjčení automobilu. Jednoznačně se doporučuje takovým půjčovnám vyhnout a raději najít jinou.

Před samotným zapůjčením je téměř nutností si vůz důkladně prohlédnout zevnitř i zvenčí. Ideální formou se jeví také nafocení automobilu, exteriéru i interiéru. Jakékoliv problémy by měly být zaznamenány v protokolu.

Pokud by se našla nějaká zásadní vada, je lepší auto vůbec nepřebírat. Zkontrolovat by si měl člověk také případně to, zda má auto nalepenou dálniční známku.

Kromě možných vad a ověření základní funkčnosti (typicky stěrače, světla, rádio, navigace, klimatizace, případně fungování dalších kontrolek na palubní desce) by si měl řidič také ověřit, že má auto povinnou výbavu. Její složení by si měl každý řidič dopředu zjistit na internetu podle země, kam bude cestovat. Nejčastěji se požaduje reflexní vesta, výstražný trojúhelník, lékárnička, rezerva.

Povinnou výbavu do auta v zahraničí především v oblíbených zemích prezentuje na svých stránkách například Besip.

Kromě informací o povinné výbavě by si měl řidič zjistit i platné dopravní předpisy dané země. Samostatnou kapitolou jsou pokuty. Pochopitelně je hradí řidič, nikoliv autopůjčovna. O překročení rychlosti se ovšem půjčovna může dozvědět až po ukončení zápůjčky. Pokutu následně vymáhá po osobě, která v té době měla vůz k dispozici.

Pokud by se během cesty s půjčeným vozem stala nehoda, určitě by měl řidič zavolat policii a vše nechat řádně zaprotokolovat. Následně by měl kontaktovat autopůjčovnu.

U velkých zahraničních autopůjčoven s více pobočkami není neobvyklé vrácení auta jinde než jeho převzetí. Za tuto možnost se platí, ale obecně je velmi žádaná. Při vrácení automobilu by mělo být samozřejmostí písemné potvrzení odpovědného pracovníka autopůjčovny o tom, že byl vůz vrácen v pořádku. Potvrzení by si měl člověk uložit do svých důležitých dokumentů a neměl by ho po určitou dobu vůbec vyhazovat.

Poslední aktualizace: 15. 08. 2022