Menu
Jakým způsobem šetřit peníze?

Jakým způsobem šetřit peníze?

7 minut čtení

Mnoho lidí má obrovský problém efektivně hospodařit s penězi. Pokud se i vaše konto dostává do minusu, začněte s tím něco dělat. Možná vám pomůže i několik následujících rad.

Pokud se snažíte ušetřit peníze pomocí rozpočtu, ale stále máte velké dluhy, začněte s dluhy. Nejste přesvědčeni? Sečtěte, kolik měsíčně utratíte za obsluhu svého dluhu, a rychle zjistíte. Jakmile se osvobodíte od placení úroků z dluhu, můžete tyto peníze snadno vložit do úspor.

Spočítejte si všechny výdělky a vytvořte rozpočet

Dokázali byste efektivně zhubnout, kdybyste nevěděli, na jaké hodnotě tělesné váhy začínáte? Přesně totéž platí při šetření peněz. Dejte si do pořádku výdělky a výdaje a spočítejte si, kolik vám každý měsíc zůstane na běžný život po odečtení všech položek jako nájem, hypotéka, účty za telefony a cestování a jiné nezbytné poplatky.

Rozpočet by měl ukazovat, jaké jsou vaše výdaje v poměru k příjmům, abyste mohli plánovat své výdaje a omezit nadměrné utrácení. Nezapomeňte zohlednit výdaje, které se objevují pravidelně, ale ne každý měsíc, jako je například údržba auta. Do rozpočtu zahrňte kategorii úspor a snažte se ušetřit částku, která vám zpočátku připadá příjemná. Plánujte, že nakonec své úspory zvýšíte až na 15 až 20 % svých příjmů.

Vždy si dejte něco stranou

Asi víte, kolik měsíčně utratíte v barech a na různých akcích. Zkuste proto přemýšlet, kolik vás váš životní standard vyjde. Zároveň si spočítejte, kolik dokážete měsíčně při vší námaze ušetřit. Tuto částku si odložte stranou, ideálně mimo váš běžný balík peněz a v případě, že ho občas vyčerpáte, tyto peníze jako byste našli.

Téměř všechny banky nabízejí automatické převody mezi běžnými a spořicími účty. Můžete si zvolit, kdy, kolik a kam chcete převádět peníze, nebo dokonce rozdělit přímý vklad tak, aby část každé výplaty šla přímo na váš spořicí účet.

Výhoda: Nemusíte na to myslet a je méně pravděpodobné, že peníze utratíte. K dalším snadným nástrojům spoření patří programy odměn za kreditní karty a drobné, které zaokrouhlují transakce na dolary a rozdíl převádějí na spořicí nebo investiční účet.

Budoucnost je důležitá – cíle

Šetření není jen otázka měsíčního příjmu a výdajů. Chcete-li opravdu efektivně využívat své finance, myslete ve velkém i na vaši budoucnost. Spočítejte, zda se vám stále vyplatí žít v podnájmu, nebo je čas koupit si vlastní byt. Totéž platí při dopravě a koupi auta či o jiných věcech, které z dlouhodobého hlediska spotřebují větší část vašich financí.

  • Běžné krátkodobé cíle: Pohotovostní fond (tři až devět měsíců životních nákladů), dovolená nebo záloha na auto.
  • Běžné dlouhodobé cíle: Předběžné výdaje na bydlení nebo přestavbu, vzdělání vašeho dítěte nebo důchod.

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze, je stanovit si cíl. Začněte tím, že se zamyslíte nad tím, na co byste chtěli spořit – jak v krátkodobém (jeden až tři roky), tak v dlouhodobém horizontu (čtyři a více let). Poté odhadněte, kolik peněz budete potřebovat a jak dlouho vám může trvat, než je naspoříte.

Dělejte si seznam

Prvním krokem k tomu, abyste začali šetřit, je zjistit, kolik utrácíte. Mějte přehled o všech svých výdajích – to znamená o každé kávě, domácích potřebách a hotovostních spropitném i o pravidelných měsíčních účtech. Výdaje si zaznamenávejte tak, jak je to pro vás nejjednodušší – tužkou a papírem, jednoduchou tabulkou nebo bezplatným online nástrojem pro sledování výdajů či aplikací.

Jakmile budete mít údaje k dispozici, uspořádejte si čísla podle kategorií, například benzín, potraviny a hypotéka, a jednotlivé částky sečtěte. Použijte výpisy z kreditních karet a bankovních účtů, abyste se ujistili, že jste zahrnuli vše.

Tak, jako při dietě, i při šetření platí, že je nejhorší začít. První měsíc pravděpodobně nenaspoříte skoro nic, i proto toto období využijte na nastavení šetření. Bude ideální, pokud si začnete zapisovat i ty nejdrobnější výdaje a zpětně pak vyhodnotíte, zda jste danou věc opravdu potřebovali. Budete překvapeni, že mnohé věci se vám budou s odstupem času zdát jako vyhozené peníze.

Držte se při zemi

Pokud máte rádi svůj životní standard, vzdát se některých věcí bude pro vás těžké. Jednou z největších chyb mladých lidí je, že jakmile začnou více vydělávat, začnou automaticky i více utrácet v touze po vyšším životním standardu. Držte se proto při zemi a zkuste si při tom vzpomenout na vaše studentské časy.

Pokud se vám nedaří ušetřit tolik, kolik byste chtěli, je možná načase omezit výdaje. Zjistěte, za co můžete méně utrácet, například za zábavu a stravování. Hledejte také způsoby, jak ušetřit na stálých měsíčních výdajích, jako je pojištění auta nebo tarif mobilního telefonu.

Využijte rady odborníka

Slovo finanční poradce je v Česku bráno jako hanlivé označení člověka, protože tuto práci dělá již téměř kdokoliv s cílem vydělat na vás. Faktem však je, že správný finanční poradce vám může ve vlastním hospodaření pomoci udělat pořádek. Nebojte se proto využít jejich služeb. Někdy postačí jen jedno sezení a možná sami zjistíte, že se není čeho obávat.

Finanční poradce je váš partner pro finanční plánování. Řekněme, že chcete za 20 let odejít do důchodu nebo za 10 let poslat své dítě na soukromou univerzitu. Abyste dosáhli svých cílů, budete možná potřebovat zkušeného odborníka se správnou licencí, který vám pomůže tyto plány uskutečnit; právě zde přichází na řadu finanční poradce.

Společně s poradcem proberete mnoho témat, včetně množství peněz, které byste měli spořit, typů účtů, které potřebujete, druhů pojištění, které byste měli mít (včetně dlouhodobé péče, termínovaného životního pojištění, invalidity atd.), a plánování majetku a daní.

Finanční poradce je také vzdělavatelem. Součástí úkolu poradce je pomoci vám pochopit, co je spojeno s plněním vašich budoucích cílů. Vzdělávací proces může zahrnovat podrobnou pomoc s finančními tématy.

Finanční plán

Finanční plán je dokument, který podrobně popisuje současnou finanční situaci a krátkodobé i dlouhodobé finanční cíle. Zahrnuje strategie k dosažení těchto cílů.

Finanční plán vám pomůže stanovit a naplánovat základní potřeby, jako je zvládání životních rizik (např. rizik spojených se zdravím nebo invaliditou), příjmy a výdaje a snižování dluhů.

Může vám poskytnout finanční vedení, abyste byli připraveni plnit své závazky a cíle. Může vám také pomoci sledovat váš pokrok v průběhu let směrem k finančnímu blahobytu.

Finanční plánování zahrnuje důkladné zhodnocení vlastní finanční situace (příjmy, výdaje, dluhy a úspory) a očekávání do budoucna. Lze jej vytvořit samostatně nebo s pomocí certifikovaného finančního plánovače.

Rychlá úspora peněz

Rychlá úspora peněz obvykle znamená minimalizaci výdajů. Zde je několik konkrétních způsobů, jak snížit náklady, které mohou mít velký význam.

Jezděte méně

Zvažte, zda prodej auta a přechod na veřejnou dopravu, spolujízdu, jízdu na kole nebo chůzi dává finanční smysl. Pokud ne, zvažte, zda nejezdit méně, abyste ušetřili peníze za benzín a mýtné – a případně i za pojištění auta. Pokud nejezdíte často, může být přechod na pojištění auta placené podle ujetých kilometrů cenově výhodnější.

Minimalizujte náklady na bydlení

Můžete snížit velikost svého domu prodejem nebo nalezením levnějšího místa k pronájmu? V závislosti na úrokových sazbách vám může pomoci snížit náklady také refinancování hypotéky.

Snižte pravidelné výdaje

Zvažte, zda ze svého rozpočtu nevyřadit předplatné, streamovací služby a členství v posilovně. Pokud jde o zábavu, pořádejte domácí setkání, hledejte bezplatné akce ve svém okolí a navštěvujte bezplatná muzea a knihovny. Udržujte se v kondici prozkoumáváním přírody nebo domácím cvičením. Můžete se také podívat na předplacené telefonní tarify a cenově dostupnější internetové služby.

Neexistuje žádný dokonalý způsob, jak ušetřit peníze. Ale kombinací výše uvedených nástrojů a postupů můžete ušetřit více, než si myslíte.

Ať už vás čeká událost, která změní váš život, nebo jen financování nového cíle, spoření může být zábavné, uspokojující a osvobozující. Pomáhá snižovat nepořádek, kognitivní zátěž a úzkost. Nedívejte se na spoření peněz jako na povinnost, ale jako na způsob, jak získat kontrolu nad svými financemi a životem.

Poslední aktualizace: 25. 10. 2020