Nebankovní hypotéka a americká hypotéka
3 minuty čtení
Pokud se člověk chystá koupit či postavit dům nebo byt, bez hypotéky se pravděpodobně neobejde. Hypotéky patří mezi základní bankovní produkty a její zřízení v bance je dosti náročné, rozhodně není vhodná pro každého. Naštěstí existují nebankovní hypotéky, které jsou vhodné pro složitější situace žadatelů.
Základním produktem je nebankovní hypotéka, která je velmi podobná té bankovní, jen si ji může zřídit skutečně každý. Nebankovní hypotéka patří k základním produktům nebankovních společností.
Měl dotyčný v minulosti problémy se splácením? Byl nezaměstnaný? Je jeho příjem podprůměrný? Nebankovní hypotéka mu bude zřízena za každé situace.
Jak si produkt nebankovní hypotéka zřídit? Je to velmi snadné. Stačí vyplnit krátký online formulář a čekat, než bude nebankovní hypotéka schválena.
Nebankovní hypotéka
Nebankovní hypotéka je nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti, kterou jak už bylo uvedeno poskytuje nebankovní instituce. Tato půjčka se může využít na financování nového bytu či domu i na rozvoj podniku.
Nebankovní hypotéka se podobá americké hypotéce – není to účelová půjčka jako u klasické hypotéky avšak stále se ručí nemovitostí.
Nebankovní společnosti nabízející tuto půjčku mají zpravidla mírnější podmínky pro její získání:
- člověk může mít horší bonitu
- překážkou může být i negativní záznam v registru dlužníků
- příjmy se dokládají bankovním výpisem
- menší a snazší administrativa
K tomu, aby žadatel dostal tuto hypotéku, stačí mu ručit nemovitostí (může být i zadlužená v exekuci) a mít pravidelný příjem. Při posuzování schopnosti splácet budoucího klienta dokážou dost přivřít oči.
Vyřízení hypotéky trvá krátkou dobu, mnohdy i pár dnů. Pro nespočet výhod má tato hypotéka i své mouchy.
Žadatel by si měl důkladně pročíst všechny podmínky než podepíše smlouvu. Ty už tak lákavé být nemusí.
Jaké jsou nevýhody nebankovní hypotéky:
- vysoká úroková sazba (13 – 16 %)
- vysoké sankce za prodlení
- půjčená částka dosáhne maximálně 50 – 70 % z odhadované ceny nemovitosti
- půjčená částka je maximálně do 5 mil. Kč
- problém u refinancování
- nižší doba splácení pod 20 let
- na webových stránkách většinou neuvádějí detailní podmínky
Mimo tyto nevýhody se mohou ve smlouvě objevit i tzv. skryté poplatky, o kterých daná společnost mlčí a klient se dopředu nic nedozví. Doporučuje se smlouvu si důkladně a několikrát pročíst, aby později nedošlo k nějakému nepříjemnému překvapení.
Největší nevýhoda tkví v tom, že u této hypotéky se nedá počítat se zaplacenými úroky jako daňovou úlevou u ročního daňového přiznání.
Existuje také nebankovní půjčka bez doložení příjmu, kde se nemusí doložit potvrzení o výši příjmu. To může být výhodné pro osoby s nepravidelným příjmem.
Americká hypotéka
Americká hypotéka je bezúčelový úvěr, vhodný pro ty, kteří chtějí standardní hypotéku, ale její prostředky chtějí využít k jiným účelům. Americká hypotéka je právě pro toto stvořená. Nebo je pro ty, kteří nemají pravidelný měsíční příjem, OSVČ nebo zájemce o alternativní bydlení.
Americká hypotéka má podobné podmínky jako nebankovní hypotéka a bude zřízena bez udání důvodů využití peněz. Také se tady ručí nemovitostí.
Jaké jsou výhody americké hypotéky:
- bezúčelovost půjčky
- nízký úrok u splátek
- půjčená částka dosahuje až 70 % z odhadované ceny nemovitosti
- nízké splátky
- doba splácení až 25 let
- menší administrativa
Zkrátka, s půjčenými financemi si může klient nakládat libovolně. Je to jen na klientovi! Jak americká hypotéka, tak nebankovní hypotéka jsou velmi oblíbené produkty u žadatelů s finančně složitou situací. Zaplňují místo tam, kde je vytvořily banky.
Nevýhody americké hypotéky:
- vyšší úrok než u klasické hypotéky v bance
- ručení nemovitostí
- nelze si odečíst zaplacené úroky z daní
- kratší fixace (1 – 5 let)
Pokud si zájemce nemůže dovolit klasickou hypotéku z banky, americká hypotéka i nebankovní hypotéka je jasnou volbou ke zvážení pro řešení finanční situace.
Co je potřeba mít k získání americké hypotéky
Každá instituce má své vlastní požadavky. Mezi základní dokumenty, které musí žadatel předložit, patří:
- platný doklad totožnosti
- výpis z bankovního účtu
- další podklady pro ověření účtu
- seznam výdajů
- doklad o pojištění nemovitosti
Nejhlavnějším bodem je doložení schopnosti splácet americkou hypotéku.
Poslední aktualizace: 12. 02. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.