Menu
Hypotéka pro mladé

Hypotéka pro mladé

4 minuty čtení

Koupit nemovitost nebo rekonstruovat? Obojí je velký krok a pro rodiny často znamená začátek nového života. Zejména pro mladé rodiny je to ale nedosažitelný cíl. Jak si pořídit vysněné bydlení? Kde a kolik lze získat na hypotéky pro mladé v roce 2018 od státu? A kdo má na ni vlastně nárok?

Programů půjček od státu už u nás bylo několik. Většinou se ale jednalo o částky v max. výši 600 000 Kč s úrokem podobným od bank. Proto tyto hypotéky pro mladé od státu nebyly zrovna hojně využívané. Letos ovšem přišla novinka.

Bankovní hypotéky

V prvním čtvrtletí tohoto roku bylo ve státním fondu na bydlení k dispozici 100 milionů korun. Jen pro představu – banky vloni vyplatily na hypotéky celkem 226 miliard korun. Státní program tedy nenabízel ani půl procenta.

Už více než rok banky dle doporučení ČNB nepůjčují žadatelům o hypotéku částku v plné výši, jako tomu bylo dříve. Lidé musí mít naspořeno alespoň 10 %, většinou ale i 20 % kupní ceny nemovitosti. A podmínky pro hypotéku se stále více zpřísňují.

Hypotéka pro mladé rodiny se stala spíše snem, protože studující a absolventi ještě nestihli našetřit. Pokud tedy nemají to štěstí a nějakou nemovitost nezdědili, nebo jim rodiče nedokáží poskytnout dostatečnou částku, musí se s vlastním bydlením rozloučit.

Státní Program pro mladé

Ovšem zpět k letošnímu hypotečnímu hitu. Od srpna je možné žádat o státní hypotéku pro mladé. Skrze tzv. Program pro mladé nabízí Státní fond rozvoje bydlení (dále SFRB) úvěr na koupi, výstavbu nebo modernizaci obydlí.

Kolik stát nabízí?

Fond poskytuje úvěr na

  • výstavbu nebo koupi domu (max. 140 m²)
  • koupi bytu (do 75 m²)
  • modernizaci obydlí

Na modernizaci fond poskytuje nejvýše 300 000 Kč, na koupi bytu 1 200 000 Kč a na koupi a výstavbu domu 2 000 000 Kč. I v tomto případě však může žadatel dostat max. 80 % kupní ceny nemovitosti.

K úvěru za modernizaci bytu je nutné, aby měl žadatel ručitele do věku 55 let s průměrným měsíčním příjmem 15 000 Kč za poslední čtvrtletí. Úvěr ke koupi bytu nebo domu je jištěn zástavním právem k nemovitosti, u výstavby si navíc Fond nárokuje vinkulaci pojistného plnění.

Výhody státní hypotéky

Lákavá je především aktuální úroková sazba ve výši 1,2 % p.a (sazba bank se pohybuje kolem 2,5 %). Tato sazba je fixní na dobu 5 let, poté se stanovuje nová dle aktuální úrokové sazby. V případě narození dítěte se navíc těm, kdo využili hypotéku, odečte 30 000 Kč z této půjčky.

Až 30 000 Kč sleva na hypotéku při narození dítěte
Rodiče mohou dostat slevu 30 000 Kč z hypotéky při narození dítěte.

Splatnost úvěru je 10 let od uzavření smlouvy na modernizaci obydlí a 20 let na koupi a výstavbu obydlí. Mimořádné splátky a předčasné splacení hypotéky je zdarma, stejně tak i konzultace s pracovníky SFRB.

Kdo může o hypotéku požádat a jak?

Hypotéka od státu pro mladé je určena manželům a registrovaným partnerům do věku 36 let. Využít ji mohou i nesezdané páry, pokud pečují o dítě do 15 let. Žadatelé nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí (vyjma žadatelů o modernizaci).

Formulářů k žádosti není o nic méně než k běžné hypotéce. Kromě samotné žádosti je potřeba doložit např. výpis z centrální evidence exekucí, doklady k příjmům a výdajům obou partnerů, potvrzení o tom, že žadatel nemá nedoplatek na daních, sociálním či zdravotním pojištění, nebo třeba projektovou dokumentaci a položkový rozpočet dle typu žádosti.

Vyplněná žádost se odevzdá na pracoviště SFRB v Praze či Olomouci písemně, a to osobně nebo poštou. Pokud je k dispozici stále dostatek prostředků, je žadateli zaslána úvěrová smlouva k podpisu.

Je možné letos ještě hypotéku stihnout?

Program běží od poloviny srpna 2018 a potrvá do vyčerpání. K dispozici je celkem 650 milionů korun, v dalších letech by to měla být 1 miliarda. Hned první den přijal Státní fond žádosti o úvěry ve výši téměř 300 milionů korun. K prvnímu listopadu je podaných žádostí o úvěry ve výši 560 milionů korun.

I přesto je možné o hypotéku pro mladé ještě požádat. Příjem žádostí se zastaví až v momentě, kdy se bude výše požadovaných peněz blížit k jedné miliardě. Počítá se totiž s tím, že některé podané žádosti nebudou splňovat potřebné podmínky ke schválení.

A komu nebude letos už schválena, může automaticky žádat v příštím roce bez podání nové žádosti. Aktuální stav lze sledovat zde.

Běžná hypotéka nebo Program pro mladé?

Úvěr pro mladé je atraktivní zejména díky nízké úrokové sazbě a výhodám, jako např. „odpuštění“ 30 000 Kč v případě narození nebo osvojení potomka. Maximální možná částka, kterou lze ale získat jsou 2 miliony korun.

V takové výši dnes pozemek a nemovitost např. v Praze pravděpodobně nikdo nepořídí, takže další zdroj financí bude potřeba. Navíc je možné již zmíněné poskytnutí pouze 80 % kupní ceny nemovitosti. Podmínky jsou také nastaveny jen pro mladé páry, nikoli tzv. „singles“.

Podle finančních expertů je sice úroková sazba tohoto Programu na 2 miliony krásná, ale splatnost max. 20 let způsobí vyšší měsíční splátku (i když menší přeplatek) než u běžné bankovní hypotéky na 2 miliony s vyšším úrokem a splatností 30 let (až 4 krát vyšší přeplatek).

Je potřeba zvážit, co jsou žadatelé schopni splácet a jakými disponují prostředky i do budoucna. Hypotéka pro mladé od státu je přesto pro řadu zájemců jedinou možností, jak dosáhnout vysněného bydlení.

Poslední aktualizace: 07. 10. 2021