Menu
Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

3 minuty čtení

Podmínky k získání hypotéky se momentálně hodně mění a zpřísňují. Trh je plný nabídek, ale ceny jsou stále méně atraktivní. Lze koupit družstevní byt na hypotéku? Jak na to?

Téměř každý sní o vlastním domě se zahrádkou, ale už zdaleka ne všichni si to mohou dovolit. Na hypotéku lidé dosáhnou stále méně, nejtěžší je získat hypotéku pro mladé páry a rodiny, které ještě nemají tolik našetřeno.

Zejména ve velkých městech se tím pádem nabízí hypotéky na byt. Ovšem nejpříznivější ceny lákají potenciální zájemce na levnější družstevní byty. A důvod nižší ceny je jednoduchý.

Dostanu hypotéku na družstevní byt?

Jednou z podmínek pro získání hypotéky je totiž to, že žadatel musí ručit nemovitostí. Ale lze si vzít hypotéku na družstevní byt? V případě družstevního bytu přece klient kupuje jen členský podíl, ne byt jako takový. A to je důvod, proč tento byt jako zástavu pro získání hypotéky nemůže použít.

Existuje řešení

Je několik možností, jak hypotéku na družstevní byt i přesto získat:

Zástava jiné nemovitosti – chytrý a snadný způsob, jak hypotéku na družstevní byt získat. Pokud tedy žadatel o úvěr nevlastní žádnou nemovitost, často v praxi pomohou jiní členové rodiny, kteří nějakou nemovitost vlastní. A tak zájemce o hypotéku uvede jako zástavu nemovitost rodičů (s jejich souhlasem).

Později, když dojde k převedení družstevního bytu do osobního vlastnictví, se použije kupovaný byt dodatečně jako zástavní nemovitost. Výše částky, kterou si lze na družstevní byt půjčit, určuje sama banka.

Předhypoteční úvěr – tato forma úvěru má velkou výhodu v tom, že se nemusí ručit nemovitostí. Jenomže se za to platí. A to vyššími úroky. Předhypoteční úvěr je dražší než běžná hypotéka a může být poskytnuta maximálně na 2 roky. Jedná se o „krátkodobé“ řešení do doby, než je byt převeden do vlastnictví.

Poté dlužník navazuje na běžný hypoteční úvěr. Ten se uzavírá ve stejnou chvíli, jako předhypoteční úvěr. Jelikož pak už bude byt ve vlastnictví, může s bytem dlužník nakládat dle svého uvážení, není třeba problém požádat o půjčku na rekonstrukci.

Kombinace různých úvěrů – je to asi nejsložitější a nejdražší varianta, ale je to možná cesta. Lze tedy využít úvěry, k jejichž získání není nutné zastavovat nemovitost, např. úvěr ze stavebního spoření a kombinace s dalšími účelovými úvěry.

S hypotékou pomůže řada bank

Ceny družstevních bytů jsou sice nižší, ale často u nich ještě není splacena anuita, popř. je nutné dále splácet úvěr za zateplení celého domu. Dobré je vědět i to, že se neplatí daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti), neboť se převádí pouze družstevní podíl, ne samotné vlastnictví bytu.

Hypotéku na družstevní byt poskytuje celá řada bank (Hypoteční banka, ČSOB, Česká spořitelna, Raiffeisenbank, Komerční banka…). Např. Hypoteční banka se pyšní hypotečním úvěrem na družstevní byt s tím, že klient nemusí mít první rok tento úvěr zajištěný. Poskytují ji ve 2 formách:

Česká spořitelna nabízí předhypotečním úvěrem koupi nejen družstevního bytu, ale třeba i koupi nemovitosti v insolvenci, dražbě, nemovitost od obce apod. Najít nejvýhodnější hypotéku na družstevní byt v záplavě nabídek není pro laika vůbec snadné. Pomoci však může třeba online hypoteční srovnávač nebo online hypoteční kalkulačka.

Dále se na hypotečním trhu objevuje také Nová hypotéka UniCredit Bank s možností půjčit si až 90 % z hodnoty nemovitosti či bytu.

Důvěřovat, ale prověřovat

Je dobré poradit se o nejvhodnější formě hypotéky na družstevní byt s finančním poradcem. Trh je plný nabídek a možností, ale získat od majitelů družstevního bytu všechny zásadní informace mající vliv na budoucí splácení úvěrů není zrovna jednoduché.

Celý proces získávání úvěru pak může zkazit jakási formule, která např. u daného družstva neumožňuje změnu právního režimu bytové jednotky z družstevního na osobní vlastnictví.

Poslední aktualizace: 06. 12. 2021