Co znamená hashtag, jaký je jeho původ a k čemu vlastně slouží? Kde všude ho používáme vás velmi překvapí. Tohle drobné znaménko se dostalo do našich každodenních životů, aniž bychom se nad tím vůbec pozastavili. V dnešním článku vám pomůžeme pochopit, co znamená hashtag, jak se píše a kde ho používat? Jaký je význam této mřížky a jak vlastně vznikla? Pojďte se na to s námi podívat.
1. Co je to hashtag – #?
Tohle znaménko je nyní hojně používané především na sociálních sítích, v IT, médiích a žurnalistice. Nejznámější sférou je svět sociálních sítí. Zde se používá často na Twiteru a Instagramu a o něco méně na Facebooku.
Hashtag příspěvky na sociálních sítích s podobnou problematikou, například příspěvky k nějakému tématu či fotografie k tématu. Pomocí tzv. hashtagů si můžete dohledat informace a fotografie podobné tématu uvedeném za mřížkou.
Podrobněji popíšeme v sekci „Kde všude hashtag používáme“.
V oboru IT při použití znaménka mřížky „#“ v programování, slouží toto znaménko jako jakýsi komentář nikoliv příkaz nebo instrukce – to znamená, že uvedený záznam nezasáhne do programovacího jazyka.
Symbol hashtagu se vyskytuje také v hudbě. Toto znaménko se používá pro zvýšení tónu o půltón výše, k názvu tónu, připojujeme koncovku is. Například tóny: c, d, e, f, g, a, h – budou po navýšení vypadat takto: cis, dis, eis, fis, gis, ais, his. V žurnalistice editoři používají mřížku jako znaménko pro „mezeru“. Jako „přidat mezeru mezi dvě věty“. (v angličtině)
2. Dnešní význam – kde všude hashtag používáme?
Význam hlavně obhajuje v sociálních sítích – a to dennodenně. Používá se na Twitteru, na Instagramu, Facebooku, Google +, Pinterstu atd. Jeho funkce je taková, že s „#“ vyfiltrujete informace či fotografie (vysvětlíme si u Instagramu), použitím symbolu # + slovo.
Nepoužívají se mezery, fungují jako klíčová slova, která vám shromáždí nejpodobnější informace, témata a fotografie pod hesly (hashtagy), které si vy vyhledáte, či sami zadáte do vyhledávače (ale jen když použijete před slovy mřížku).
Twitter
Hashtagy jsou zde velmi populární. Jde tu hlavně o témata, události a aktuality. Lidé se vyjadřují k různým situacím pomocí statusu a přidáním hashtagu s určitým tématem vstoupí do komunity, která o té samé události mluví. Například #HappyBirthdayHarryPotter.
Instagram
Aplikace Instagram umožňuje sdílet vzácné momenty s přáteli či celým světem. Funguje jako „online album“, do kterého vložíte fotografii, upravíte ji oblíbeným filtrem, napíšete k ní nějakou myšlenku, která se k příspěvku váže a „nasdílíte“ jej světu.
Ke sdílené myšlence či komentáři použijete hashtagy. To aby si vás ostatní lidé mohli lépe dohledat a fotku vůbec vidět, popřípadě kliknout na „To se mi líbí.“ Čili finguje to stále na stejném principu, jen jde o jiný charakter aplikace a jejího účelu.
Hashtag se na Instagramu uvádí u krátkých heslovitých popisků fotografií, za účelem získání co největšího oslovení dalších uživatelů (publika) a shromáždění co nejvíce „laiků“.
Na obrázku vidíte, jak se mřížky u příspěvků používají. Instagram hashtagy jsou mezi mladými uživateli této sociální sítě velmi populární.
Facebook
Na sociální síti Facebook není používání hashtagů tolik populární, jako na Instagramu a Twitteru. Použít je přesto můžete. Facebook hashtagy podporuje, nicméně ve vyhledávání již není tak snadné se v podle hashtagu řídit. Pokud nejde o známé téma, tak příspěvek podle hashtagu nenajdete.
Proto je na Facebooku složitější forma a to taková, že musíte zadat do adresního řádku: „https://www.facebook.com“ ještě „/hashtag/vášhashtag/“ – hashtag už se do tohoto řádku zadává bez mřížky a bez háčků!
Na ostatních méně používaných sociálních sítích jako Pinterest nebo Google+ se hashtagy používají velmi obdobně nebo úplně stejně.
3. Jak se píše hashtag?
Když už jsme se podívali na to, co je hashtag a jaký je jeho význam, pojďme se podívat, jak se píše hashtag. To bude závislé na tom, jaký používáte operační systém, zda OS X od společnosti Apple nebo Windows od Microsoftu?
Na anglické klávesnici je mřížka písmenko (#) „š“ čili klávesnice 3.
OSX (Mac)
Alt + 3 = #
4. Jaký je původ hashtagu?
Libra pondo
Dřív se symbol podobný hashtagu používal jako znak libry. Byl znakem pro libru, protože symbol pochází z zkratky „lb„, „libra pondo“ z latiny, doslova – libry podle hmotnosti. Označoval jednotku hmotnosti. Když se napsalo „lb“, písaři měli ve zvyku překračovat písmena napříč horní čárou.
„Fráze“ a její symbolika vznikly v Británii, protože symbol libry £ se často pletl a zaměňoval s britskou měnou librou. Mřížka je také často označována i jako „číslo“. Např.: # tužka dvě = číslo tužka dvě.
Bellova laboratoř
Oficiální název této toulavé mřížky je anglicky – Octothorpe. Je to vytvořené slovo, které bylo „vyvinuto“ ve stejné laboratoři jako telefon.
Na počátku roku 1960 vědci v této laboratoři pozměnili klávesnici na telefonu a přidali tam znaménko #,které posílalo pokyny do operačního systému. Protože symbol neměl jméno, vědci ho museli vytvořit, věděli že se bude jmenovat octo- něco, kvůli počtu krajům, kde ležel.
Podle jednoho reportu z Bellovi laboratoře – zaměstnanec Don MacPherson ho pojmenoval po olympionikovi Jimu Thorpovi. Jiný zaměstnanec si nárokuje, že je to nesmyslné slovo – smyšlené, jen vtip.
Další teorie je více etymologicky uspokojující. Starodávné slovo „thorpe“ znamená „farmu nebo pole“, takže octothorpe může znamenat „osm polí„.
5. Slovo „hash“ z anglického sekaná
Slovo „hash“ (= z anglického sekaná) předchází tyto ostatní termíny, i když do nedávna nebylo tak populární. Možná proto, že připomíná průměrnou americkou večeři. Na počátku roku 1910 se objevilo na vojenských bundách.
V osmdesátých letech se už „hash“ uváděl jako symbol mřížky #. Od vzestupu sociálních médií se „hashtag“ stal oblíbeným označením pro symbol #.
Všechno má svůj původ a tak i toto znaménko. Všechny ty stopy do minulosti jsou něčím pozoruhodné a kouzelné. Tak i ty mřížky.
Poslední aktualizace: 03. 08. 2020
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.