Menu
Dostanou dlužníky čeští exekutoři v zahraničí?

Dostanou dlužníky čeští exekutoři v zahraničí?

1 minuta čtení

Exekuce v zahraničí nemůže jen tak proběhnout. Český exekutor není oprávněn úřadovat v cizí zemi s českým průkazem a zabavit majetek nebo zablokovat účet.

Věc je pro české exekutory komplikovaná. Aby mohli provést exekuci v zahraničí, musejí se obrátit na místní exekutory. Ve své podstatě jim exekuci předat. Běžný český exekutor nemůže působit v zahraničí stejně jako v ČR, protože za hranicemi ČR již české zákony neplatí.

Věřitel proto nejprve musí s rozsudkem k místnímu soudu. Respektive s exekučním titulem (rozhodnutí soudu). Pokud chce jen uznání rozsudku například v Německu, obrátí se na příslušný soud v Berlíně – obdobu Městského soudu, který je rovněž oprávněn uznávat zahraniční rozsudky.  

Tam předloží soudní rozhodnutí a protože existuje Úmluva o uznávání a výkonu rozhodnutí v občanských a obchodních věcech, soud by měl exekuční titul uznat. Bez tohoto úkonu nelze v zahraničí postupovat dále.

Věřitel má však dalších několik možností, jak se domoci exekučního vymáhání dluhů:

  • Evropský exekuční titul
  • Řízení o prohlášení vykonatelnosti

K vykonání exekuce v cizím státě je pro další postupy vyjma vlastnictví soudního rozhodnutí potřeba znát také místo pobytu dlužníka a znát jeho majetek.

Evropský exekuční titul

Nařízení (ES) č. 805/2004 je jednoduchý postup, který lze použít pro nesporné přeshraniční nároky. Tato procedura umožňuje, aby rozhodnutí o nesporném nároku vydané v jednom členském státě bylo snadno uznáno a vykonáno v jiném členském státě.

Řízení o prohlášení vykonatelnosti

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1215/2012 o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech Brusel I bis je právní akt Evropské unie, jenž nahradil dřívější nařízení Rady o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech (nařízení Brusel I).

Nařízení Brusel I bis velkou měrou zjednodušilo řešení občanských a obchodních sporů na mezinárodním poli, jelikož zrušilo řízení o prohlášení vykonatelnosti. Pravomocná rozhodnutí je tudíž možné vykonat již za pomoci samotného rozhodnutí a osvědčení o vykonatelnosti.

Poslední aktualizace: 29. 01. 2023