Exekuce jako kladivo na dlužníky
6 minut čtení
Co může exekutor vykonat pro věřitele? Jaký to bude mít dopad a jakou tíhu pomyslného exekutorského kladiva pocítí dlužník? Lze dluhy vymoci jinak než exekucí?
Exekuce může být v mnohých případech jediným řešením, jak získat zpět peněžní částku, se kterou se věřitel vlastně už skoro rozloučil. Když dlužník nereaguje na předžalobní výzvu k zaplacení dluhu, může exekutor vymáhat dluhy, na než věřitel sám nestačí, proto spousta firem i soukromníků využívá poslední šance – exekuce.
Mnoho firem i fyzických osob neví, co vše mohou od exekutora požadovat. Je možné, že ani nevědí o Zákoně č. 120/2001 Sb. Zákoně o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád), kterým byla vytvořena instituce soudního exekutora.
V praxi to znamená, že stát, respektive Ministr spravedlnosti pověřil určité soukromé osoby výkonem exekucí a exekutorských činností s tím spojených.
Jelikož je stát na výkonu exekutorské moci ekonomicky závislý, je práce exekutorů vysoce efektivní a spolehlivá. Stát exekuce podporuje a to vede k vysoké úspěšnosti v praxi.
Kdo se může stát exekutorem
Exekutorem může být jmenován občan České republiky, který je plně svéprávný, získal vysokoškolské vzdělání v oboru právo v magisterském studijním programu právo a právní věda studiem na vysoké škole v ČR nebo v zahraničí.
Exekutor musí být bezúhonný, mít za sebou alespoň tříletou exekutorskou praxi a složil exekutorskou zkoušku. Zároveň musí před svým jmenováním složit následující slib:
„Slibuji na svoje svědomí a občanskou čest, že budu zachovávat Ústavu ČR, ústavní a jiné zákony a právní předpisy a budu je uplatňovat jako soudní exekutor podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, při výkonu exekuční činnosti budu postupovat nezávisle a spravedlivě a budu zachovávat povinnost mlčenlivosti o všech skutečnostech, o kterých se dozvím v souvislosti s vykonáváním exekuční nebo další činnosti exekutora.“
Co zmůže soudní exekutor?
Soudní exekutor si o dlužníkovi může zjistit takřka všechno. Od majetkových poměrů až po hrubou mzdu v práci. Dostupnost informací, kterou soudní exekutor disponuje, hraje v neprospěch dlužníka a to znamená, že věřitel může své peníze skutečně dostat zpět, přinejmenším alespoň jejich část.
Pro potřeby exekuce je exekutorům součinné Ministerstvo vnitra nebo Policie České republiky a poskytuje referenční údaje ze základního registru obyvatel, údaje z agendového informačního systému evidence obyvatel a cizinců, údaje z registru rodných čísel o fyzických osobách. Mezi tyto údaje patří:
- jméno a příjmení
- adresa místa pobytu
- datum, místo a okres narození, případně stát
- datum, místo a okres úmrtí
- státní občanství
- pohlaví a jeho změna
- rodné číslo
- adresa místa trvalého pobytu včetně předchozích adres místa trvalého pobytu
- počátek trvalého pobytu, popřípadě datum ukončení trvalého pobytu na území ČR
- omezení svéprávnosti
- rodinný stav, datum jeho změny a místo uzavření manželství
- rodné číslo manžela; je-li manželem cizinec, který nemá přiděleno rodné číslo, jeho jméno, příjmení manžela a datum jeho narození
- jméno, příjmení a rodné číslo otce, matky, popřípadě jiného zákonného zástupce nebo opatrovníka
- u cizinců číslo a platnost oprávnění k pobytu, jeho platnost a popřípadě datum zrušení
- vyhoštění a doba, po kterou není umožněn vstup na území ČR
Způsobů, jak se do spárů exekutorů dostat, je mnoho a není to příliš těžké. Složitější je cesta ven. Stačí ignorovat pár upomínek z dopravního podniku, neuhradit splátku bance, nebo si pořídit dům na hypotéku a přijít o práci. Exekuce nemovitosti je na spadnutí.
Pokud se nakupí více nezaplacených dluhů, může se stát, že v práci dlužník dostane jednoho dne o třetinu nižší mzdu a doma jej bude čekat vyměněný zámek. V pravomocích exekutora je to možné. Exekutor může sám rozhodnout o způsobu exekuce, proto jsou některé exekuční prvky tvrdé.
Být dlužníkem a nevědět o tom
Člověk se může stát obětí exekutorů v případě podepsání ručitelského závazku. Nejčastěji se ručitelské závazky podepisují v rodinách, tedy v kruhu nejbližším. Zde se má za to, že rodina si vždy pomůže a případné dluhy zaplatí. Exekutor půjde v případě prodlení se splacením cestou nejmenšího odporu. Ne za dlužníkem, nýbrž za ručitelem.
Jak získat své peníze zpět?
Pokud člověk není v roli dlužníka, nýbrž věřitele, zajímá jej, jak své finanční prostředky získat zpět. V českém právním řádu je zakotveno hodně zákonů, které nahrávají spíše dlužníkům, než jejich věřitelům. Věřitel je postaven před změť zákonů, nejasných formulací a laxní přístup společnosti.
Pokud dlužník nereaguje na upomínky, je potřeba sáhnout po tvrdším opatření. Požádat o pomoc exekutora. Ze seznamu exekutorů je optimální vybrat nejlépe toho, který se nachází v blízkosti bydliště nebo sídla společnosti dlužníka. Služeb exekutora lze využít nejen pro exekuci, nýbrž také jako prevenci při zdlouhavém soudním jednání.
Od doručení návrhu na exekuci by měl soud do 15 dnů rozhodnout o nařízení exekuce. Exekutor bude požadovat následně zaplacení zálohy za exekuci. Úspěšnost exekucí je velmi vysoká a sám exekutor ji dokáže již v začátcích odhadnout. Exekuce je prováděna do té doby, než je vymožena celá dlužná částka nebo do chvíle, dokud je soudně zrušena.
Smlouva o vedení exekuce
Pokud věřitel stále trvá na exekuci, má vybraného vhodného exekutora, pravděpodobně bude vyzván k uzavření smlouvy o vedení exekuce. Důležité je nebát se zeptat na formulace, které nejsou srozumitelné. Neznalost zákona (ani smlouvy) totiž neomlouvá.
Předmětem této smlouvy je úprava práv a povinností oprávněného a exekutora při nuceném výkonu exekučního titulu, kterým je rozsudek / usnesení, který vydal Obvodní / Okresní / Městský / Krajský soud v ………………, dne ……………… pod č.j. ……………… proti povinnému: ………………, nar. / r.č. / IČ ………………, bytem / sídlem ………………, k vymožení nepeněžité povinnosti: ………………………………………………. a k vymožení částky: ……………………………………
Ve smlouvě budou uvedeny údaje o věřiteli, exekutorovi, a také o dlužníkovi a dlužné částce, která bude předmětem vymáhání. Smlouva je uzavírána většinou na dobu neurčitou – do chvíle, než je částka vymožena, nebo je exekuce zastavena ze strany soudu.
Když nepomůže ani exekuce
I když je stále exekuce považována za nejúčinnější metodu návratu dlužné částky, v malém procentu případů může dojít k tomu, že své peníze věřitel zpět nedostane. Exekutor, obzvláště ten soudní, má přístup k informacím, o kterých se běžným občanům může pouze zdát.
Pokud však exekutor nedohledá žádný majetek, nemůže takového dlužníka exekučně postihnout. Ani v tomto případě není nutné ztrácet naději. Dlužník bude exekutorem znovu za nějakou dobu prověřen a pokud by se našel nějaký – byť jen zanedbatelný majetek nebo příjem – je exekutor připraven o něj dlužníka připravit.
Dlužníci tak často obcházejí zákon a vyhledávají půjčky pro dlužníky s exekucí, většinou v hotovosti na ruku, neboť se touží vyhnout tomu, aby jim půjčená částka byla připsána na obestavený bankovní účet.
Rada na závěr
I když se v mnoha případech může zdát exekuce příliš tvrdá, na některé subjekty nic jiného neplatí. Dluhy se do nekonečna odpouštět nedají. I když jednotlivec nebo firma dluží pouze malou částku, stojí za to ji vymáhat. I malá částka může totiž časem narůst do obřích rozměrů.
Poslední aktualizace: 27. 01. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.