Menu
Elektrické koloběžky – recenze a jak je vybrat

Elektrické koloběžky – recenze a jak je vybrat

11 minut čtení

Elektrické koloběžky jsou koloběžky poháněné elektrickým motorem. Slouží jako pohodlný prostředek k dopravě v městském prostředí, některé modely je dokonce možné využít i v lehčím terénu. Svou oblibu si získaly zejména díky jednoduchému ovládání. Již delší dobu jsou známé jako sdílený prostředek pro širokou veřejnost. Elektrokoloběžku je ovšem možné pořídit si i jen pro sebe.

Mezi hlavní výhody elektrických koloběžek patří to, že nevyžadují tolik námahy jako např. jízda na kole či chození pěšky. Zároveň jsou také rychlejší než běžné koloběžky. Dále se jedná o ideálního přepravce po městě, ale i v lehčích terénech, který vydrží i 45 km.

Nevýhodou je to, že jsou závislé na baterii. Některé modely ovšem umožňují pohybovat se i pomocí odrazů nohy. To se v případě, že baterie dojde, bezesporu hodí. V příslušenství lze navíc také dokoupit přídavnou baterii, kterou lze připevnit na rám koloběžky.

Existuje mnoho aspektů, které by měl zákazník promyslet před samotným nákupem elektronické koloběžky. Jak vybrat adekvátní elektrokoloběžku? Jaké parametry je důležité zohlednit při jejím výběru? Jaké ceny očekávat u těchto přístrojů? To vše a ještě více v tomto článku.

 Elektrokoloběžky jsou známé jako sdílený prostředek pro širokou veřejnost.
Elektrokoloběžky jsou známé jako sdílený prostředek pro širokou veřejnost.

Jak vybrat elektrickou koloběžku?

Kvalitní elektrokoloběžka může být nevšedním tipem na dárek k Vánocům či k narozeninám. Jelikož je na český trh dodává mnoho výrobců, nemusí být snadné vybrat tu pravou. Popularita či kvalita dané značky může být jedním z rozhodujících faktorů pro výběr koloběžky.

Mezi nejčastější výrobce u nás patří:

  • SXT
  • Xiaomi
  • Joyor
  • CITY BOSS
  • BlueTouch
  • Ninebot
  • Racceway
  • Eljet
  • Inmotion

Na jaké parametry se tedy zaměřit? Důležitý je především výkon, dojezd a hmotnost koloběžky. Od těchto faktorů se poté bude odvíjet i finální cena. Důležité je také zvážit to, na jaké účely bude koloběžka využívána.

Pokud se bude jednat o koloběžku do města, bude lepší zvolit nějakou s menšími kolečky. Menší kolečka totiž umožní lepší ovládání v městském prostoru. Při popojíždění ve městě také není potřeba extra velkého výkonu. Mnoha uživatelům stačí modely do 350 W. Tyto koloběžky jsou lehčí a řada modelů se dá složit.

Elektrokoloběžka do terénu bude mít mírně odlišné parametry. Na výlety jsou vhodnější elektrokoloběžky s motorem o výkonu alespoň 350 W. Při výstupu do kopce je vhodné zvolit i silnější výkon. Vhodnější jsou větší kolečka, která jednak pojedou rychleji, a také se s nimi snáze překonají různé překážky. Celkově je lepší vybrat mohutnější konstrukci, ideálně s odpružením.

 Existují i elektrické koloběžky se sedátkem.
Existují i elektrické koloběžky se sedátkem.

Existují i elektrické koloběžky se sedátkem. Jsou vhodné i pro děti, které je mohou využít ke hraní. Koloběžky se sedátkem a košíkem připevněným k přední části konstrukce lze použít k pohodlnému nakupování. Sedadla lze k některým koloběžkám také přikoupit, například sedlo ke koloběžce City Boss V4, V5 či T7 je k sehnání již od 1 290 Kč.

Kolečka elektrokoloběžek

Jak již bylo řečeno, do města se hodí spíše menší kolečka pro lepší manipulaci s koloběžkou. Na výlety a do terénu jsou naopak vhodnější větší kolečka, která vydrží vyšší zátěž. Rozdíl je ale i v materiálu. Materiál koleček má velký dopad na rychlost a pohodlí během jízdy.

Každý materiál slouží jinému účelu. Existují buď pevná, tvrdá kolečka, nebo gumová kolečka. Tvrdá kolečka jsou vhodnější pro rovné povrchy, a proto se s nimi setkáme hlavně u městských modelů. Jsou menší a nejedou proto tak rychle. Výhodou je, že je nelze propíchnout a nevyžadují dofukování. Na druhou stranu ovšem neposkytují takový komfort, jako gumová kolečka.

Gumová kolečka se sice musí nafukovat a hrozí jejich propíchnutí, poskytují ale značně komfortnější jízdu. Bývají větší a hodí se spíše pro jízdu do terénu či na výlety. Při ojetí navíc stačí vyměnit pouze plášť, nikoliv celá kolečka, jako je tomu u tvrdých koleček. Někteří výrobci volí kompromis a vyrábí koloběžky s předním gumovým a zadním pevným kolečkem.

Výkon motoru a dojezd na jedno nabití

Elektrické koloběžky s větším výkonem motoru vyvinou vyšší rychlost. Z tohoto důvodu se dětem a jezdcům s nedostatkem zkušeností doporučují spíše méně výkonné modely. Nižší výkon se hodí také spíše do města, kde by vyšší rychlost mohla ohrozit ostatní.

Výkon elektrokoloběžek se obvykle pohybuje v rozmezí 100 až 600 W.  Výkonné elektrické koloběžky lépe zvládají jízdu do kopce. Pokud se tedy zákazník plánuje pohybovat v hornatějším terénu, je lepší vybrat si silnější model. Vyšší výkon se hodí také pro zkušenější jezdce.

Dojezd na jedno nabití baterie se obvykle pohybuje mezi 10 až 40 km. Dojezd kromě kapacity baterie závisí také na dalších parametrech. Těmi jsou zejména hmotnost jezdce a terén, po kterém koloběžka jede. Čím větší kopec musí zdolat, tím více energie spotřebuje. Co prodlouží výdrž na jedno nabití?

  • Pomalejší jízda
  • Jízda na rovině
  • Jízda v bezvětří
  • Co nejmenší hmotnost, minimální náklad
  • Dostatečně nahuštěná nafukovací kolečka

Cena elektrokoloběžek

Investici do elektrokoloběžky je třeba zvážit. Nejlevnější kousky začínají zhruba na 5000 Kč, jedná se však buď o opravdu ty nejjednodušší modely a indikátor toho, jak vybrat koloběžku pro děti. Levnější koloběžky totiž nebudou mít tak velký výkon a tudíž od nich nelze očekávat dlouhý dojezd. Tyto koloběžky jsou vhodnější pro nenáročné jezdce nebo jen na občasné použití.

Pro denní ježdění je lepší zainvestovat do dražších koloběžek. Většina klasických elektrokoloběžek se pohybuje v rozmezí 10 000 až 20 000 Kč. Za tuto cenu lze pořídit kvalitní koloběžku zejména pro městské dojíždění. Větší koloběžky do terénu či s gumovými kolečky se budou pohybovat u vyšší cenové hranice.

Existují i koloběžky vysoko nad hranicí 20 000 Kč. Jedná se o stroje vyrobené z kvalitních materiálů, které mají vysoký výkon a vydrží i daleký dojezd. Například elektrokoloběžky ve stylu Harley či Chopper se pohybují okolo 50 000 Kč.

Některé elektrokoloběžky lze ale nakoupit levněji na čínských eshopech. Například lze zakoupit elektrokoloběžky Xiaomi na Gearbest.

Technologie elektrických koloběžek

Elektrický pohon koloběžek rozšiřuje funkce, které koloběžka může nabídnout. Konkrétně se jedná o tempomat, možnost propojení koloběžky s telefonem a rekuperaci.

  • Tempomat dokáže udržet nastavenou rychlost za jezdce, který tak může ulevit svým rukám. Tato funkce se hodí zejména při delších jízdách.
  • Propojení s telefonem umožní změřit ujetou vzdálenost a pomocí aplikace bude moci koloběžku i zamknout. Některé je skrz telefon možné i řídit a nastavit aktuální rychlost.
  • Rekuperace pomáhá prodloužit výdrž koloběžky tím, že sbírá energii z brzdění a vrací ji zpět do baterie.

Elektrická koloběža Harley/Chopper

Elektrické koloběžky ve stylu Harley či Chopper mají dojezd až 90 km. Standardní nabíječka je schopna plného nabití baterie do 10 hodin. Existují ovšem i rychlonabíječky (doba nabití do 4 hodin) nebo supernabíječky (doba dobití do 2 hodin). 

Jaký výkon zvolit? Pokud se bude jezdec pohybovat na cyklotrasách, je dobré zvolit 1000 W variantu. Další výkonové varianty se doporučují v případě požadavku na větší rychlost a při použití v kopcovitém terénu.

Hmotnost těchto stylů je daleko větší, než u běžných elektrokoloběžek. Zde se váha pohybuje okolo 60 kg. Jejich nosnost činí něco kolem 150 kg. Cena je také pochopitelně vyšší, nejčastěji kolem 50 000 Kč.

 Elektrické koloběžky ve stylu Harley či Chopper mají dojezd až 90 km.
Elektrické koloběžky ve stylu Harley či Chopper mají dojezd až 90 km.

Elektrická koloběžka – bazar a příslušenství

Elektrickou koloběžku je možné najít i v bazaru. Zákazník v bazaru jistě ušetří cenné peníze, které může investovat např. do různého příslušenství ke koloběžce. Hledat lze i v online bazarech, štěstí lze zkusit buď na eBay (zákazníci, kteří preferují němčinu před angličtinou, jistě ocení německou mutaci eBay.de) či Aukru.

A jaké příslušenství lze k těmto koloběžkám zakoupit? Jedná se například o brašny na koloběžky nebo přídavné baterie. Patří sem mimo jiné i nabíječky, sedla a duše do kola. Mezi nejprodávanější příslušenství k elektrickým koloběžkám na Alza.cz patří následující:

  • Ninebot KickScooter přídavná baterie – baterie pro modely ES1 a ES2 je určená pro prodloužení dojezdu a zvýšení rychlosti. U obou modelů se maximální dojezd zvýší na 45 km. Baterii je možné upevnit na rám koloběžky. Váží 1,5 kg, je opatřená světelnou signalizací nabití a barevným podsvícením
  • Brašna pro Xiaomi Mi Scooter 2 – tento přepravní vak je vyroben z kvalitního materiálu v černém provedení. Koloběžku je možné vložit do brašny a díky ramennímu popruhu kamkoliv přenést.
  • Duše na kolo City Boss R3 – duše je určená pro přední kolo koloběžky City Boss R3 s velikostí 8″. Ventilek je umístěn ve směru jízdy.

10 nejlepších elektrických koloběžek

Webový portál arecenze.cz uvedl tabulku deseti nejlepších elektrokoloběžek z hlediska recenzí a hodnocení uživatelů. Zastoupené jsou zde koloběžky různých parametrů i cen.

Je zde jak Hecht 5125, koloběžka s maximálním dojezdem 15 km a poměrně nízkým výkonem, ale i City Boss T7, která se svým výkonem 700 W zajede i 45 km. Obě se samozřejmě výrazně liší v ceně.

NázevVýkonDojezdHmotnostCena
*Xiaomi Mi Electric
Scooter Pro
300 W45 km14,2 kg13 999,-
Xiaomi Mi Electric
Scooter 2 M365
250 W30 km12,5 kg8 250 ,-
*Joyor X5S 500 W40 km15,5 kg18 990,-
City Boss R3 350 W25 km14,8 kg11 490 ,-
*City Boss T7 700 W45 km20,1 kg22 990,-
Hecht 5125 250 W15 km10 kg6 490 ,-
Eljet Alu Power 300 W15 km8,2 kg7 999 ,-
Eljet Ultra Light 350 W15 km8,9 kg4 999 ,-
*City Boss V5 500 W45 km19,2 kg17 990,-
Kugoo S1 350 W30 km11 kg6 451 ,-

*Koloběžky označené symbolem hvězdičky jsou dostupné na Alza.cz. Parametry těchto koloběžek byly čerpány z tohoto zdroje. Zdrojem informací k ostatním koloběžkám byla Heureka.cz

Elektrické koloběžky – recenze

Zajímavé je, že některé koloběžky, které stránka arecenze.cz uvádí mezi top nejlepšími elektrokoloběžkami, mají na jiných webech nízké hodnocení. Některé byly dokonce staženy z prodeje. Údaje parametrů se také liší web od webu. V tomto případě je důležité najít více zdrojů a neřídit se pouze dle jednoho.

Na některých webech je dokonce jeden parametr koloběžky označen pokaždé jinak. V těchto případech je důležité zkontaktovat zákaznický servis a ujasnit si zavádějící informace. Recenze mohou pomoci při výběru nejrůznějšího zboží, ať už se jedná o matrace, robotické vysavače či klasické vysavače.

Elektrická koloběžka Eljet Alu Power

Elektrická koloběžka Eljet Alu Power patří do cenově dostupnější kategorie. Na Heuréce ji lze sehnat od 7 999 Kč. Jaké jsou její další parametry? Se svojí ultra lehkou hmotností 8,2 kg a maximální rychlostí 23 km/h se perfektně hodí na městské dojíždění. Její baterie od značky LG umožní dojezd až 15 km. Mile překvapí rychlost dobíjení – koloběžka je plně nabita již za 4 hodiny.

Vybírat lze ze tří rychlostních stupňů. Koloběžka je dále vybavená LED displejem, na kterém je možné sledovat stav baterie, aktuální rychlost či ujetou vzdálenost. Díky LED diodám předního světla je možné využívat koloběžku i v noci. Brzdný systém je tvořen z brzdy elektronické (přední) a brzdy mechanické (zadní).  

Na Alze má tato koloběžka, jejíž prodej byl zde již ukončen, velmi nízké hodnocení. Jedná se konkrétně o 2,3 hvězdiček z 5. Mnohem lépe si vedou jiné modely značky Eljet, např. nejprodávanější a také vysoko hodnocená Eljet Trafic.

 Elektrická koloběžka Eljet Alu Power patří do cenově dostupnější kategorie.
Elektrická koloběžka Eljet Alu Power patří do cenově dostupnější kategorie.

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter Pro

Oblíbená značka Xiaomi je výrobcem i elektrických koloběžek. , která obsadila první místo v tabulce dle arecenze.cz, si vede skutečně dobře. Cenově patří do střední kategorie na Alza.cz ji lze pořídit za 13 999 .

Tato koloběžka s výkonem 300 W a maximálním dojezdem 45 km na jedno nabití váží 14,2 kg. Maximální rychlost činí 25 km/h a její nafukovací kolečka jsou odolná vůči otřesům i v lehčím terénu. Je vybavená duálním systémem brzd a integrovaným tempomatem. Hodit se může také informační LED displej mezi řídítky.

Koloběžku lze propojit s mobilním telefonem pomocí Bluetooth. Mobilní aplikace Mi Home umožní kontrolovat kapacitu baterie či hodnotu aktuálního dojezdu. Rovněž také zobrazí informace o ujeté vzdálenosti a maximální dosažené rychlosti. K dispozici je i funkce uzamčení koloběžky.

Tato koloběžka patří mezi nejpopulárnější na Alza.cz. Její celkové hodnocení je 4,8 hvězdiček z 5. Zákazníci chválí výkon, dojezd i nášlapnou plochu. Oblíbený je i její design a poměr kvality a ceny. Někteří vytýkají např. menší kolečka a vyšší hmotnost, celkově se ale podle většiny zákazníků tato koloběžka vyplatí.

 Xiaomi Mi Electric Scooter Pro patří mezi nejpopulárnější na Alza.cz.
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro patří mezi nejpopulárnější na Alza.cz.

Elektrokoloběžka City Boss T7

Nejdražší elektrokoloběžkou v tabulce podle arecenze.cz je elektrokoloběžka City Boss T7. Na Alza.cz ji lze sehnat za 22 990 . Výkon motoru 700 W umožňuje maximální rychlost 35 km/h a dojezd až 55 km. Její široká nafukovací kola tlumí vibrace a nerovnosti, takže se hodí i do terénu. Je vybavená širšími řidítky, které poskytnou stabilitu i při vyšší rychlosti.

Baterie je plně nabitá za 7 až 8 hodin, v případě vybití lze koloběžku používat jako klasickou koloběžku. Díky speciálním kolečkům lze jezdit i na vlhkém povrchu a i v těchto podmínkách mají dobrou přilnavost. Koloběžka je také vybavena tlumiči a blatníky. Zadní a přední mechanické brzdy jsou doplněny elektronickou brzdou v motoru.

 Výkon motoru této koloběžky umožňuje maximální rychlost 35 km/h a dojezd až 55 km.
Výkon motoru této koloběžky umožňuje maximální rychlost 35 km/h a dojezd až 55 km.

Na Alza.cz má tato koloběžka hodnocení 3,6 hvězdiček z 5. Zákazníci si chválí pevnou konstrukci, dojezd i maximální rychlost, která dle nich může vystoupat až na 45 km/h. Pozitivem je široká nášlapná plocha i tah do kopce. Nevýhodou je hmotnost a delší doba nabíjení. Alternativou může být koloběžka City Boss V5, která je levnější a zároveň lépe hodnocená.

Poslední aktualizace: 29. 02. 2020