Domácí lékař
2 minuty čtení
Současná moderní doba je velmi uspěchaná. Člověk se neustále za něčím honí – za lepšími výsledky ve škole nebo v zaměstnaní, za penězi, za zážitky. S neustálým životem v pohybu souvisí i špatná životospráva, která se následně může projevit v podobě mnoha fyzických, ale i psychických problémů. Moderní doba je typická pro svoji rychlost. Vyznačuje se také nárůstem duševních poruch – které mohou, ale také nemusí – se stresem a špatnou životosprávou úzce souviset.
Duševní poruchy
Duševní poruchy jsou čím dál častější. Mezi nejběžnější duševní (= psychická) onemocnění patří úzkostné a afektivní poruchy. Lidé trpící těmito problémy cítí úzkost, strach, distancují se od aktivního života, v extrémních případech se mohou zcela desocializovat a ztratit přátele nebo zaměstnání. Příčinami vzniku duševních poruch mohou být vrozené dispozice člověka, vliv prostředí, vliv životních událostí či jejich kombinace.
Deprese
Deprese je jednou z nejrozšířenějších duševních poruch. Vyznačuje se stálou smutnou náladou, nechutí cokoliv dělat a beznadějí. Člověk trpící depresí ztrácí zájem o okolní svět a izolovává se. Naštěstí ji v dnešní době lze velmi efektivně léčit kombinací terapie a antidepresiv.
Panické ataky
Nejrozšířenějším duševním onemocněním jsou úzkostné poruchy. Jedna z forem úzkostných poruch je panická porucha. Jejím typickým příznakem jsou náhlé a velmi silné návaly strachu, tzv. panické ataky. Velice nepříjemnou součástí této poruchy je to, že se lidé trpící panickou atakou neustále bojí jejího opětovného příchodu. A to až do té míry, že z tohoto strachu k atace skutečně dojde. Vzniká tak bludný kruh úzkosti, ze kterého se hledá cesta velmi těžko.
Jak se zbavit úzkosti?
Jak se zbavit úzkosti? Lehké formy úzkosti se dají řešit poměrně jednoduchými technikami. U těžších forem už je potřeba odborník. Jako první krok je ovšem nutné si uvědomit, že s úzkostnými stavy má člověk problém a měl by je řešit. Nejhorším scénářem by bylo odmítnout pomoc. Léčba úzkostných stavů přitom nemusí být nijak složitá. Pomoci mohou i bylinky, které nabídnou uvolnění, odbourání stresu a celkové uklidnění mysli.
Překyselení organismu
Aby se snížily vlivy stresu na organismus člověka, je potřeba dbát na zdravou životosprávu. Každý by si měl dopřávat dostatek osobní péče nejen ve fyzické, ale také v duševní rovině. Jedním z důvodů, proč se člověk může cítit neustále unavený a podrážděný, je překyselení organismu.
TIP: V případě zájmu vyvážené stravy lze sjednat jídelníček na míru přes pestryjidelnicek.cz.
K nápravě tohoto stavu patří omezení bílkovin a soli ve stravě, a naopak přidání většího množství ovoce a zeleniny do svého jídelníčku. V rámci pitného režimu se doporučuje omezení kávy, alkoholu, černého čaje a perlivých nápojů. Doporučení vyhýbat se stresu a jíst v klidu pak odkazuje opět na samý začátek článku.
Poslední aktualizace: 28. 11. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.