Menu
Dohoda o pracovní činnosti – brigáda s volným výkladem práce

Dohoda o pracovní činnosti – brigáda s volným výkladem práce

4 minuty čtení

Pracovní poměr nebo dohoda o provedení práce mají značná omezení. Vyhnout se obvyklému pracovnímu poměru a přitom překročit počet odpracovaných hodin přes 300 ročně umožňuje stálá brigáda. Nazývá se pracovní činností.

Počet hodin a daně

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je výhodná pro zaměstnavatele. Zdravotní a sociální pojištění se neplatí do výše 2.499 Kč měsíčně. Přitom rozsah pracovní doby může být až polovina běžné pracovní doby zaměstnavatele. Když zaměstnavatel má s jinými zaměstnanci sjednánu týdenní pracovní dobu 40 hodin, může sjednat maximálně 20 hodin na DPČ.

A ještě jedna výhoda platí pro DPČ, kterou málokdo zná. Když příležitostné příjmy z této dohody nedosáhnou 20.000 Kč ročně, neplatí se žádná daň. Musí se jednat o součet všech příležitostných činností. Takže kdo uzavře například DPČ na 6 měsíců po 2.400 Kč měsíčně, dosáhne tak 16.400 Kč příjmu a neplatí žádné daně.

Minimální mzda a pracovní doba

Zaměstnavatel si u DPČ musí uvědomit, že má také určité povinnosti. Musí dodržet minimální mzdu, která činí v roce 2023 částku 17 300 Kč měsíčně nebo 103,80 Kč hodinově. Zajímavostí DPČ je volná možnost stanovení pracovní doby a místa práce. V běžném pracovním poměru musí být v pracovní smlouvě jasně stanovená pracovní doba a místo práce. U DPČ tato povinnost odpadá. Jedná se o příležitostnou práci na příležitostném místě.

Zaměstnanec dokonce může odpracovat za týden více hodin, než polovinu běžné pracovní doby. Tato polovina se totiž posuzuje za celou dobu trvání DPČ. Pokud tedy sjednáme DPČ na 10 týdnů a běžná pracovní doba je 40 hodin týdně, zaměstnanec může odpracovat celkově 200 hodin bez ohledu na to, kolik odpracoval týdně.

Jeden týden tedy odpracuje 5 hodin a druhý týden 40 hodin. Celkově však nesmí překročit z dobu trvání DPČ uvedených 200 hodin.

Rozdíl s dohodou o provedení práce (DPP) a pracovním poměrem

DPČ se může uzavřít na více než 300 hodin ročně a může být vykonávána kdykoliv a jakkoliv. Je to příležitostná práce a pokud nedosáhne 10 000 Kč měsíčně, tak se nedaní. Zároveň může mít jeden zaměstnavatel a jeden zaměstnanec sjednáno několik DPČ, což u DPP nejde.

DPČ je tak mnohdy výhodnější, než sjednání DPP, která je značně omezující. Zaměstnavatel dokonce může mít u jednoho zaměstnance 2 DPČ a tím vlastně nahrazuje pracovní poměr. Přitom DPČ může být sjednána na dobu určitou bez jakéhokoliv omezení.

Zdanění DPČ

Pokud pracovník na DPČ podepíše Prohlášení k dani, odvádí se záloha na daň ve výši 15 % měsíčního příjmu a pokud nepodepíše, prostě se odvede 15% daň. Rozdíl je pouze v tom, že při podepsaném prohlášení k dani musí zaměstnanec uvést příjem spolu s dalšími příjmy do celkového daňového přiznání.

Při nepodepsaném prohlášení k dani prostě daň odvede a dál se již nemusí zabývat dalšími daňovými hlášeními a odvody.

Dohoda o pracovní činnosti je v podstatě nepravidelnou brigádou. Dá se s ní obcházet běžná pracovní smlouva, protože může být sjednáno několik takových dohod s jedním zaměstnavatelem současně. Zároveň nedokáže žádný Inspektorát práce kontrolovat tyto dohody z hlediska pracovní doby, protože lze pracovat jakkoliv a kdykoliv.

Pokud není dohodnuto, jak se DPČ vypovídá, podle zákona je možné ji zrušit s 15 denní výpovědní lhůtou od doručení nebo okamžitě v případě hrubého porušení pracovních povinností zaměstnance nebo zaměstnavatele. DPČ tak lze využívat jako zastírání běžného pracovního poměru a vyhnout se pracovní smlouvě a omezením, které má dohoda o provedení práce.

Výhody a nevýhody brigády

Dohoda o pracovní činnosti má samozřejmě pro zaměstnavatele i zaměstnance několik zásadních výhod a nevýhod. Ve většině případů však klady převažují nad zápory, takže rozhodně stojí za vyzkoušení pro obě strany.

Výhody:

  • Přilákání uchazečů z širšího okruhu zájemců o zaměstnání
  • Udržení ceněných zaměstnanců, kteří možná nechtějí nebo nemohou pracovat na plný úvazek
  • Možnost umožnit zaměstnavateli snížit náklady, aniž by musel snižovat počet zaměstnanců
  • Umožňuje zaměstnavateli efektivně pokrýt vytížená období
  • Více volného času, flexibilita a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců
  • Zvyšuje morálku, produktivitu a angažovanost zaměstnanců.
  • Snižuje absenci a pozdní příchody do práce

Nevýhody:

  • Občas může způsobit nedostatek zaměstnanců
  • Může způsobit potíže při plánování schůzek, koordinaci projektů
  • Obtíže při měření pracovní doby a výkonnosti pracovníků na částečný úvazek
  • Může mít negativní vliv na příjem a benefity zaměstnance
  • Může negativně ovlivnit kariérní postup zaměstnance
  • Zaměstnanec může být kolegy vnímán jako méně angažovaný
  • Problémy s dohledem
  • Je třeba přeřadit jiné pracovní povinnosti zaměstnance

Práce na DPČ je vhodná zejména pro mladé matky a otce, studenty, důchodce, lidi, kteří chtějí začít podnikat a potřebují více času, a všechny ostatní pracovníky, kteří nemohou nebo nepotřebují pracovat na plný úvazek.

Poslední aktualizace: 28. 09. 2020