Menu
Kryptoměna Dogecoin – kurz, peněženka a jak nakoupit?

Kryptoměna Dogecoin – kurz, peněženka a jak nakoupit?

3 minuty čtení

Kryptoměna Dogecoin vznikla jako recese a vtip na Bitcoin. Symbolem Dogecoinu je známý druh psa Shiba-inu z internetových memes. Proč kryptoměna vznikla, jak ji koupit, jaká Dogecoin peněženka je nejlepší a lze získat Dogecoin zdarma? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Dogecoin

Dogecoin je označení decentralizované platební sítě a kryptoměny na ní založené. Je používán se zkratkou DOGE.

Symbolem Dogecoinu je známý druh psa Shiba-inu z internetových memes a značka Ð. Kryptoměna vznikla jako vtip, v průběhu času ovšem získala velkou popularitu díky levným a rychlým transakcím a aktivní komunitě.

Dogecoin vychází ze zdrojového kódu Luckycoinu a Litecoinu. S Litecoinem sdílí stejný těžební algoritmus Scrypt. Složitost sítě se u těžby dogecoinu upravuje po každém vytěženém bloku, to znamená každou minutu.

Dogecoin je založen na systému auxiliary proof-of-work (AuxPoW). To znamená, že se Dogecoin těží běžným způsobem a navíc umožňuje těžařům těžit Litecoin a zároveň přispívat svým výpočetním výkonem také na Dogecoinovou síť. Tento systém vytváří větší stabilitu na Dogecoinové síti a brání síť proti 51% útoku.

V tabulce dole lze vidět porovnání Dogecoinu s Bitcoinem a Litecoinem.

 BitcoinLitecoinDogecoin
ZakladatelNeznámý (Satoshi)Charlie LeeBilly Markus a Jackson Palmer
Datum spuštěníLeden 2009Říjen 2011Prosinec 2013
Průměrná frekvence vytváření nových bloků10 minut2.5 minuty1 minuta
Konečný počet mincí21 milionů84 milionůNeomezeně, každý rok se vytvoří cca 5 miliard nových DOGE
Počet transakcí za den (14. 10. 2018)204 tisíc23.5 tisíce20 tisíc
Průměrný transakční poplatek (14. 10. 2018)0.4 dolarů0.04 dolarů0.0086 dolarů
Způsob těženíProof-of-workProof-of-workAuxiliary proof-of-work
Tržní kapitalizace (14. 10. 2018)110 miliard dolarů3.1 miliardy dolarů600 milionů dolarů

Vývojářský tým Dogecoin

Dogecoin byl založen v roce 2013 Jacksonem Palmerem a Billym Markusem. Nicméně Jackson Palmer se od Dogecoinu o rok později distancoval. V současnosti na jeho vývoji pracuje skupina vývojářů, která vydává updaty pod Twitterovým účtem Dogecoin Developers.

Dogecoin zdarma

Podobně jako existují klikačky, tak také existují tzv. faucety, pomocí nichž se dají získat Dogecoiny zdarma. Nejčastěji fungují na principu loterií, klikaček či prohlížení reklam. Nejznámější faucety jsou FreeDogecoin a MoonDogecoin. Ostatní faucety jsou většinou podvody.

Kde koupit Dogecoin?

Dogecoin lze koupit za dolary pouze na směnárně Changelly. Zde je možné koupit velké množství kryptoměn, včetně Dogecoinu za dolary nebo eura. Nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je příjemné uživatelské prostředí a rychlost směny.

Nejefektivnější alternativou, jak nakoupit Dogecoin, je první nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za Dogecoin na burzách Poloniex, Kraken, Bittrex nebo Cryptopia.

Další alternativou je směnění Bitcoinu za Dogecoin pomocí služby ShapeShift, která okamžitě smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za Dogecoin, Dogecoin za Ethereum a podobně).

Dogecoin peněženka

  • Nejbezpečnější možností, kam Dogecoin uložit jsou jako u ostatních kryptoměn hardwarové peněženky TREZOR a Ledger Nano S.
  • Druhou možností je oficiální softwarová a Android peněženka Dogecoin Wallet. Výhodou je podpora více zařízení, nevýhodou je, že peněženka podporuje pouze Dogecoin a chybí aplikace na iOS.
  • Nejlepší a nejdůvěryhodnější webovou peněženkou je Dogechain.
  • Za zmínku stojí také softwarová peněženka Jaxx, která vyniká příjemným uživatelským prostředím, počtem podporovaných kryptoměn i integrovanou podporou ShapeShift. Nevýhodou je však neexistující možnost dvoufaktorové autentizace (2FA).
  • Pro Androidí uživatele se širokým kryptoměnovým portfoliem lze doporučit peněženku Coinomi, která podporuje opravdu velké množství kryptoměn.

Dogecoin kurz a historie

Dogecoin vychází z kódu Luckycoinu, což je kryptoměna založená na náhodné odměně za vytěžený blok. Svým algoritmem se podobala loterii. Později však přešla na pevně danou odměnu za vytěžený blok, jako je tomu u ostatních kryptoměn. Luckycoin vycházel z kódu Litecoinu.

Původně měl Dogecoin konečný počet mincí, který byl nastaven na 100 miliard. To se změnilo v roce 2014, kdy hlavní vývojář Jackson Palmer oznámil, že se mince budou vytvářet do nekonečna.

Cena Dogecoinu dosáhla svého maxima v lednu 2018 v průběhu velkého kryptoměnového boomu, kdy se cena dotkla hranice 0.019 dolarů. Od té doby hodnota Dogecoinu klesala, jak v poměru s Bitcoinem, tak s dolarem. V září proběhl první úspěšný test funkce Dogethereum, která zajišťuje komunikaci mezi Ethereovým a Dogecoinovým blockchainem. To zvedlo kurz nahoru, jak lze vyčíst z grafu níže.

V průběhu svého fungování byly pomocí Dogecoinu vybrány prostředky na několik charitativních projektů, vybralo se například i 50 tisíc dolarů na start jamajských bobistů na ZOH.

Má Dogecoin potenciál?

Dogecoin v současné době velmi dobře plní funkci levného a rychlého platidla a má okolo sebe silnou komunitu. Jeho slabina je nejistá budoucnost a nestabilní vývoj. Je však nutno přiznat, že Dogecoin již dávno není pouze internetový vtípek.

V poslední době přibývají na Dogecoinovou síť zajímavé novinky, jako je například Dogethereum. Také velká kompatibilita s Bitcoinovým a Litecoinovým blockchainem vytváří příležitost pro budoucí spolupráci mezi těmito kryptoměnami. To představuje pro Dogecoin velké plus, ale jak již bylo zmíněno, budoucí vývoj Dogecoinu je velmi nejistý.

Poslední aktualizace: 09. 01. 2022