Menu
Splácení a výplata výnosu dluhopisu

Splácení a výplata výnosu dluhopisu

7 minut čtení

Každý dluhopis musí mít stanovenou a jasně specifikovanou dobu splatnosti. Tedy termín, kdy bude dluhopis splacen a pozbude tedy platnosti. Existuje několik možností splácení dluhopisu a výplaty výnosů z nich. Především jde o splatnost dluhopisu k jasně stanovenému datu.

Buď jednorázově či splátkami, jejichž výše je stanovena v emisních podmínkách. Další možností je splacení dluhopisu emitentem včetně poměrného výnosu před datem splatnosti. Avšak tato situace musí být v emisních podmínkách jasně uvedena a vymezena.

Na druhou stranu i věřitel, tedy vlastník dluhopisu může požadovat splacení dluhopisu včetně poměrného výnosu před datem splatnosti, ale také pouze v tom případě, že to emisní podmínky daného dluhopisu dovolují. Pokud taková situace nastane, tedy že dluhopis byl splacen před datem splatnosti, je nutné spolu s dluhopisem vrátit i všechny kupóny, které nejsou ještě splatné.

Předčasné splacení dluhopisu představuje určitou formu spekulace na budoucí hodnotu. Jedna strana zkrátka předpokládá, že se jí vyplatí splatit (nechat si proplatit) dluhopis dříve než v době splatnosti.  

Co jsou dluhopisy?

Dluhopisy jsou investiční cenné papíry, u nichž investor půjčuje peníze společnosti nebo vládě na stanovenou dobu výměnou za pravidelné platby úroků. Jakmile dluhopis dosáhne splatnosti, emitent dluhopisu investorovi peníze vrátí. Pro dluhopisy se často používá termín „fixní výnos“, protože vaše investice vynáší po dobu trvání dluhopisu fixní platby.

Společnosti prodávají dluhopisy k financování probíhajících operací, nových projektů nebo akvizic. Vlády prodávají dluhopisy za účelem financování a také k doplnění příjmů z daní. Když investujete do dluhopisu, stáváte se dlužníkem subjektu, který dluhopis vydává.

Mnoho typů dluhopisů, zejména dluhopisy s investičním ratingem, jsou méně rizikové investice než obchodování s akciemi, a proto jsou klíčovou součástí dobře sestaveného investičního portfolia. Dluhopisy mohou pomoci zajistit riziko volatilnějších investic, jako jsou akcie, a mohou vám zajistit stálý tok příjmů během důchodového věku a zároveň zachovat kapitál.

Klíčové pojmy pro pochopení dluhopisů

Než se podíváme na různé typy dluhopisů a na to, jak se na trhu oceňují a obchodují, pomůže nám pochopit klíčové pojmy, které se vztahují na všechny dluhopisy:

  • Splatnost: Datum, kdy emitent dluhopisu vrátí peníze, které mu půjčili investoři do dluhopisů. Dluhopisy mají krátkou, střední nebo dlouhou splatnost.
  • Jmenovitá hodnota: Nominální hodnota je také známá jako nominální hodnota, což je částka, kterou bude mít váš dluhopis v době splatnosti. Jmenovitá hodnota dluhopisu je také základem pro výpočet úrokových plateb, které náleží držitelům dluhopisů.
  • Kupón: Pevná úroková sazba, kterou emitent dluhopisu vyplácí držitelům dluhopisů.
  • Výnos: Míra výnosu dluhopisu. Zatímco kupón je pevný, výnos je proměnlivý a závisí na ceně dluhopisu na sekundárním trhu a dalších faktorech. Výnos lze vyjádřit jako aktuální výnos, výnos do splatnosti a výnos do odkupu.
  • Cena: Mnoho, ne-li většina dluhopisů se obchoduje až po jejich vydání. Na trhu mají dluhopisy dvě ceny: nákupní a prodejní. Nabídková cena je nejvyšší částka, kterou je kupující ochoten za dluhopis zaplatit, zatímco poptávková cena je nejnižší cena, kterou nabízí prodávající.
  • Riziko doby trvání: To je míra toho, jak se cena dluhopisu může měnit v závislosti na kolísání tržních úrokových sazeb. Podle odborníků se cena dluhopisu sníží o 1 % při každém zvýšení úrokových sazeb o 1 %. Čím delší je durace dluhopisu, tím vyšší je expozice jeho ceny vůči změnám úrokových sazeb.
  • Rating: Ratingové agentury přidělují dluhopisům a jejich emitentům ratingy na základě jejich bonity. Ratingy dluhopisů pomáhají investorům pochopit riziko investice do dluhopisů.

Druhy dluhopisů

V poslední době se často v mediích hovoří o vydávání dluhopisů. Jde především o státní dluhopisy, které mají jasně specifikované podmínky a jsou přesně vymezeny. 

Státní dluhopisy

Státní dluhopis je dluhopis vydaný Českou republikou na základě zvláštního zákona o dluhopisovém programu či zákona, který pověřuje či umožňuje ministerstvu vydat státní dluhopisy. Vždy tento zákon stanovuje účel emise dluhopisů, maximální rozsah a maximální dobu splatnosti dluhopisů. Speciální variantou státních dluhopisů jsou dluhopisy s dobou splatnosti do jednoho roku, jež se označují jako pokladniční poukázky.

Druhou blíže specifikovanou formou jsou dluhopisy vydané přímo Českou národní bankou (ČNB), které se nazývají poukázky České národní banky. Všechny ostatní dluhopisy vydávané státem jsou souhrnně označovány tradičně státní dluhopisy. 

Prodej státních dluhopisů

V české zemi se státní dluhopisy prodávají prostřednictvím České národní banky, ať už se jedná o jakýkoliv druh. Reinvestiční, proti-inflační či fixní státní dluhopis. V zahraničí je tento systém nepatrně odlišný, jelikož tam jsou dluhopisy na trh umisťovány prostřednictvím obchodníků s cennými papíry, který je k tomu státem určený.

Jednou z cest, kde koupit protiinflační dluhopisy a nejen ty, je osobní návštěva smluvních distributorů, respektive partnerů Ministerstva financí. Těmi jsou ČSOB a Česká spořitelna. Další možností je elektronický nákup přes elektronický přístup ke správě majetkového účtu.

Komunální dluhopisy

Další formou speciálních dluhopisů jsou komunální. Ty představují dluhopisy, které jsou vydávány územním samosprávným celkem. Důležité je jejich označení, kde musí být výslovně uvedeno slovo komunální.

K vydání těchto dluhopisů musí vydat souhlas ministerstvo na základě žádosti samosprávného celku, který musí uvést odůvodnění záměru vydání dluhopisů, emisní podmínky, ekonomický rozbor důvodů vydání a jeho dopady na hospodářskou situaci v daném územním samosprávném celku. 

Hypoteční zástavní listy

Poslední formou určitých dluhopisů jsou hypoteční zástavní listy. Jde o dluhopisy jejichž jmenovitá hodnota a výnos jsou kryty pohledávkami z hypotečních úvěrů. Nutné je opět označení slovem hypoteční zástavní list. Vydávají je banky podle zvláštních předpisů ČNB.

Podstatou jsou tedy hypoteční úvěry. Výhodou těchto úvěrů je jejich krytí zastavenou nemovitostí, která musí splňovat zákonem stanovené podmínky pro vznik celého smluvního vztahu. Důležité je pro banky, které emitují hypoteční zástavní listy, aby zajistili dostatečné krytí závazků z těchto listů. Tedy udržet součet pohledávek z hypotečních úvěrů pod celkovou výší závazků ze všem vydaných hypotečních listů v oběhu.

To se bohužel nepodařilo na americkém trhu nemovitostí, kde docházelo k nadhodnocováním nemovitostí, které neměli reálnou hodnotu na takové úrovni, takže v konečném důsledku byly hypoteční zástavní listy nedostatečně kryty. 

A na závěr dva speciální druhy dluhopisů a to prioritní a vyměnitelné.

Jde o jejich schopnost nabídnout majiteli dluhopisu podíl ve vlastnictví emitenta. Jde o výměnu dluhopisů z akcie. 

Vyměnitelné x prioritní dluhopisy

Jedná se o dvě skupiny dluhopisů. Vyměnitelné dluhopisy představují právo na jejich výměnu za dluhopis jiný či právo na jejich výměnu za akcie téhož emitenta. Toto právo tak může být uplatněno místo splatnosti dluhopisu.

Druhou formou jsou prioritní dluhopisy, které představují právo na jeho splacení a vyplacení výnosu, ale hlavně právo na přednostní upisování akcií, které emitent vydá. Tím se stává majitel dluhopisu vlastníkem (spoluvlastníkem) společnosti, která dluhopisy původně vydala a v případě vlastnictví majoritního počtu akcií dostává samozřejmě i rozhodovací pravomoci.

Proč nakupovat dluhopisy?

Dluhopisy vydávají vlády a podniky, když chtějí získat peníze. Koupí dluhopisu poskytujete emitentovi půjčku a on se zavazuje, že vám k určitému datu splatí nominální hodnotu půjčky a že vám bude po celou dobu vyplácet pravidelné úrokové platby, obvykle dvakrát ročně.

Na rozdíl od akcií vám dluhopisy vydané společnostmi nedávají žádná vlastnická práva. Nemusíte tedy nutně těžit z růstu společnosti, ale ani nepocítíte takový dopad, když se společnosti nebude dařit – pokud bude mít stále prostředky na to, aby mohla splácet své půjčky.

Dluhopisy vám tedy poskytují 2 potenciální výhody, pokud je držíte jako součást svého portfolia: Dluhopisy vám přinášejí příjem a kompenzují některé výkyvy, které můžete pozorovat při vlastnictví akcií.

Jak investovat do dluhopisů

Do dluhopisů investujete nákupem nových emisí, nákupem dluhopisů na sekundárním trhu nebo nákupem dluhopisových podílových fondů či fondů obchodovaných na burze (ETF).

  • Nové dluhopisy: Dluhopisy můžete nakupovat v době jejich prvotní nabídky prostřednictvím mnoha online makléřských účtů.
  • Sekundární trh: Váš makléřský účet může nabízet možnost nákupu dluhopisů na sekundárním trhu.
  • Podílové fondy: Můžete si koupit podílové listy dluhopisových fondů. Tyto podílové fondy obvykle nakupují různé dluhopisy pod hlavičkou určité strategie. Mezi ně patří mimo jiné dlouhodobé dluhopisové fondy nebo vysoce výnosné podnikové dluhopisy a mnoho dalších strategií. Dluhopisové fondy vám účtují poplatky za správu, které kompenzují správce portfolia fondu.
  • Dluhopisové ETF: Dluhopisové ETF jsou fondy, které se zaměřují na dluhopisy, a které se zaměřují na dluhopisové fondy: Akcie ETF můžete nakupovat a prodávat stejně jako akcie. Dluhopisové ETF mají obvykle nižší poplatky než dluhopisové podílové fondy.

Při nákupu nových emisí a dluhopisů na sekundárním trhu mohou mít investoři omezenější možnosti. Ne všechny makléřské společnosti nabízejí možnost přímého nákupu dluhopisů. A porozumět cenám dluhopisů může být pro začínající investory složité.

Dluhopisové podílové fondy a ETF jsou pro běžné investory mnohem snáze dostupné. Můžete si snadno prohlédnout podrobnosti o investiční strategii podílového fondu nebo ETF a najít ty, které odpovídají vašim investičním cílům. Je méně pravděpodobné, že narazíte na problémy s likviditou, a obecně můžete akcie těchto nástrojů snadno nakupovat a prodávat.

Ať už se rozhodnete spolupracovat s finančním profesionálem, nebo své investice spravovat sami, investice s pevným výnosem by měly být hlavní součástí vaší investiční strategie. V dobře diverzifikovaném investičním portfoliu mohou dluhopisy zajistit stabilitu i předvídatelný příjem.

Poslední aktualizace: 05. 08. 2020