Menu
Dle průzkumu umí Češi lépe vyhodnocovat výhodnost půjček než před pěti lety

Dle průzkumu umí Češi lépe vyhodnocovat výhodnost půjček než před pěti lety

4 minuty čtení

Češi umí lépe vyhodnotit výhodnost půjčky než před pěti lety. Vyplývá to z nedávného výzkumu provedeném agenturou IPSOS pro Air Bank. Dle průzkumu si je většina české veřejnosti vědoma, které parametry u půjček sledovat a jak podle nich posoudit, zda je úvěr výhodný či nikoliv. Jaké poznatky průzkum přinesl?

Češi za klíčový parametr půjček považují celkový přeplatek, přikládají mu dokonce větší váhu než před pěti lety. Všímají si však také dalších kritérií, především výše měsíční splátky a možnost předčasného splácení.

Češi vědí, jaká půjčka je výhodná

V průzkumu Češi uváděli, že za hlavní parametr půjčky považují celkovou zaplacenou částku, do které se počítají také úroky a další poplatky. Respondenti vybrali tento parametr jako nejdůležitější v 60 % případů. To je o 8 % více, než tomu bylo v předchozím výzkumu z roku 2016.

Právě podle toho se dnes skutečně pozná nejvýhodnější půjčka. Proto je skvělou zprávou, že dotázaní vybrali tento ukazatel jako nejdůležitější už v 60 procentech případů oproti 52 procentům před pěti lety,“ komentuje výsledky průzkumu Veronika Benešová z Air Bank.

Přeplatek opravdu rozhoduje o výhodnosti půjčky. RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů, udává, o kolik žadatel půjčku přeplatí. Vedle úroků zahrnuje také další poplatky, například za vedení půjčky apod. RPSN je tedy přesnějším ukazatelem než samotná výše úroků.

Nejdůležitějším ukazatelem výhodnosti půjčky je roční procentní sazba nákladů (RPSN).

Podstatná je také výše splátek nebo flexibilita

Dvě pětiny dotázaných uvedly jako klíčový parametr také výši měsíční splátky a možnost předčasného splacení zdarma. I to jsou tak kritéria, podle kterých si lidé při zvažování úvěru rozhodnutí.

Vedle toho se mnozí zajímají také o míru flexibility finančního produktu. Za důležitý prvek ji označilo 30 % respondentů, v porovnání s 20 % z minulého průzkumu je tak vidět, že flexibilita půjčky pro lidi nabírá na významu a více klientů ji považuje za nezbytnou.

Klienti jsou spokojeni s rychlou půjčkou na splátky, která se jim přizpůsobí. To znamená, že si v průběhu splácení mohou změnit výši splátky, využít odložení splátek nebo dobu splácení.

Proč si Češi berou půjčky?

Nejčastější důvody žádosti o půjčku mají souvislost s bydlením. Ať už jde o pořízení vlastního bydlení nebo rekonstrukci stávajícího bytu, výdaje na bydlení jako důvod půjčky uvedly dvě pětiny respondentů.

Stejně tak dvě pětiny respondentů zhodnotily, že je naprosto legitimní vzít si půjčku na auto a jeho opravu. Dalších 20 % pak uvedlo, že je v pořádku zažádat o půjčku na nový spotřebič, jako je pračka či myčka.

Naopak méně lidí než před pěti lety by si bylo ochotných sjednat studentskou půjčku, podnikatelský úvěr nebo si půjčit na financování zdravotní péče. V současnosti je rizikově zadlužených 11 procent Čechů.

Jak si zvolit nejvýhodnější úvěr?

Jak vychází z nového průzkumu, Češi již umí lépe vyhodnotit, jaká půjčka je pro ně výhodná. V obrovské nabídce úvěrových produktů je však lehké se ztratit. Zájemcům o půjčku v lepší orientaci mezi jednotlivými produkty pomůže srovnávač úvěrů.

Posouzení výhodnosti půjčky se neobejde bez důkladného pročtení podmínek ve smlouvě.

Při rozhodování o půjčce mají žadatelé dvě možnosti. Pokud mají vyšší bonitu, mohou se vydat cestou bankovních úvěrů, které jsou zpravidla označované jako nejlevnější půjčky. Získat půjčku od banky nicméně není nic snadného a spousta lidí na bankovní půjčky nedosáhne.

Druhou variantou jsou nebankovní půjčky, které jsou klasifikovány jako půjčky pro každého. Je zvykem, že nebankovní subjekty schvalují žádosti o úvěr i méně bonitním klientům, některé z nich nekoukají na výši příjmu ani nenahlížejí do registrů dlužníků. Získat lze dlouhodobé i krátkodobé půjčky.

Nebankovní půjčky často nabízejí tyto produkty:

Mnohé z těchto nebankovních online půjček však představují pro klienty určité nebezpečí. Pro poskytovatele půjček jsou osoby se záznamem v registru nebo nízkým příjmem velmi rizikovými klienty, proto musí nastavit vyšší poplatky, aby se jim půjčka vyplatila. Dlužník tedy přeplácí půjčku někdy až o tisíce procent, a může se tak snadno stát, že nesežene včas peníze na splátku.

Z nesplacené půjčky pak vznikají obrovské dluhy, které nevedou nikam jinam než do pasti exekuce, případně insolvence. Je tedy nutné brát v potaz RPSN a úrok půjčky, hledět také na obchodní podmínky a seznámit se sankcemi, které hrozí v případě nesplácení.

Poslední aktualizace: 30. 10. 2021