Menu
Daňový ráj – jak to funguje, které státy jsou daňové ráje?

Daňový ráj – jak to funguje, které státy jsou daňové ráje?

3 minuty čtení

Daňové ráje jsou místa, či země, kde nejsou žádné nebo pouze nízké daně z příjmu. Daňové ráje jsou výhodné především pro zahraniční společnosti, protože nemusí odvádět vysoké daně a často je pro ně v těchto zemích jednoduché ukrýt nebo uchránit majetek. Jak funguje daňový ráj? A které státy lze označit za daňové ráje?

Ač by se mohlo zdát, že jsou daňové ráje trendem posledních několika let, není tomu tak. Za první daňový ráj byly považovány nizozemské Flandry již v 16. století.

Právě Flandry výrazně snížily cla, a tím pádem se zde hojně setkávali různí obchodníci. Bylo pro ně výhodnější obchodovat právě ve Flandrech než v anglických přístavech, kde byla cla vyšší. Jakým způsobem ovšem fungují novodobé daňové ráje?

Co je daňový ráj?

Daňové ráje jsou země, místa, či regiony, kde probíhá zdanění hospodářských výsledků málo, či vůbec, a tudíž je pro podnikatele velmi výhodné založit si firmu v daňovém ráji. Ovšem plynou z těchto podmínek výhody také pro státy samotné, když nemají vysoký příjem z daní?

Ano, protože cílem zemí, které se považují za daňové ráje, je především přilákat zahraniční kapitál. Ze země se poté může stát důležité hospodářské a finanční centrum. A jaké konkrétní podmínky jsou v daňových rájích nastaveny?

Existuje několik důvodů, proč podnikatelé přesouvají sídla svých firem do daňových rájů.

Jak je již zmíněno výše, v daňových rájích platí společnosti buď velmi nízké daně nebo žádné. V těchto zemích bývá také velmi jednoduché založit firmu či společnost, její registrace není složitá. Také celková administrativa týkající se záležitostí ve vztahu ke státu není v daňových rájích nikterak komplikovaná.

V těchto státech je také poměrně jednoduché zorientovat se ve veškerých zákonech a předpisech. Výhodou těchto států je také fakt, že jsou většinou politicky stabilní a mají dobrou finanční infrastrukturu.

Pro všechny tyto výhody přesouvají různé firmy svá sídla právě do daňových rájů, nebo se podnikatelé rozhodnou založit firmu přímo v daňovém ráji.

TIP: Jak začít podnikat? Existuje hned několik možností. Je možné podnikat na internetu nebo si založit vlastní firmu, například společnost s.r.o. V tomto případě je dobré vědět, jak založit firmu krok za krokem. Existují totiž rozdíly mezi založením s.r.o. a založením akciové společnosti.

Jaké země jsou daňové ráje?

Daňové ráje lze najít po celém světě. Může se jednat o stát jako takový, nebo pouze o region či územní celek určité země. A jaké státy jsou daňovými ráji pro podnikatele?

Prvním příkladem daňového ráje je Lichtenštejnsko. Jedná se o malou zemi, ovšem s velmi vyspělým bankovním systémem. Firemní daň se zde pohybuje mezi 7,5 – 15 %. Jednou ze zajímavostí Lichtenštejnska je, že má nulový státní dluh.

Typickým zástupcem daňového ráje je Panama, která bývá považována za nejstarší daňový ráj vůbec. Firemní daň je zde 0 %.

Jedním z evropských daňových rájů je například Holandsko.

Oblíbeným evropským daňovým rájem je Monako. Firemní daň zde dosahuje 33,3 % a v prvních letech jsou firmy od placení daní osvobozené. Dalším daňovým rájem je Kypr, který má nejnižší firemní daň z celé Evropské unie, a to konkrétně 10 %. Také Holandsko je díky firemní dani 20 – 25 % považováno za evropský daňový ráj.

České firmy v daňových rájích

Také čeští podnikatelé zakládají sídla svých firem v daňových rájích. Podle odhadů se může jednat o tisíce společností. Zájem o založení firmy v daňovém ráji ovšem mezi českými podnikateli stále roste.

Hlavním motivem pro změnu sídla společnosti do zahraničí jsou nejen výhodnější daňové podmínky, avšak také například jednodušší správa a ochrana majetku nebo větší právní jistota.

TIP: Ještě před založením společnosti je dobré vědět, jak vymyslet název firmy. Změna názvu firmy může být později komplikovaná, a proto je dobré ještě po takzvaném brainstormingu název důkladně promyslet.

Přestože je z daňových rájů podle statistik pro české podnikatele nejatraktivnější Nizozemsko, sídla českých firem lze najít také v ostatních daňových rájích po celém světě. Jedná se například o Kypr, Belize, Marshallovy ostrovy, Maltu či Britské Panenské ostrovy.

Poslední aktualizace: 12. 07. 2021