Menu
České omáčky – koprová, rajská, holandská, sýrová, BBQ i vegetariánská

České omáčky – koprová, rajská, holandská, sýrová, BBQ i vegetariánská

4 minuty čtení

Omáčky jsou nezbytnou součástí mnoha jídel po celém světě. Dobrá omáčka může jídlo pozvednout, ať už se nalije na těstoviny nebo přidá ke knedlíkům. Omáčky jsou oblíbené zejména v České republice, kde zvýrazňují chuť a dodávají bohatší strukturu mnoha pokrmům. Jaké omáčky kromě svíčkové vedou?

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Svíčková omáčka může být připravena i jako čistě vegetariánská

Do sýrové omáčky se hodí jakýkoliv druh sýru.

Klasická koprová omáčka se podává s masem nebo s natvrdo vařeným vejcem.

Rajská omáčka je českou klasikou s masovými koulemi, knedlíkem nebo těstovinami.

Holandská omáčka vyžaduje minimum ingrediencí: máslo, žloutky, citronovou šťávu, sůl a pepř.

K BBQ omáčce patří čili, česnek, cibule, worchester i rajčata.

V České republice jsou oblíbené desítky omáček, ovšem mezi nejrozšířenější patří rajská, znojemská omáčka nebo klasická koprová omáčka. Překvapit však může i vegetariánská svíčková.

Vegetariánská omáčka – svíčková

Svíčková omáčka je oblíbená vegetariánská omáčka, kterou lze podávat s bramborami, masem, nudlemi nebo zeleninou. Svíčkovou omáčku lze připravit tak, že se na pánvi smíchá cibule, mrkev, celer, česnek a trocha másla a vaří se, dokud zelenina nezměkne.

Poté se vmíchá červené víno a rajčatový protlak a nechává se vařit, dokud se víno, respektive alkohol z něj, neodpaří. Poté stačí přidat zeleninový vývar a dochutit bobkovým listem, černým pepřem a sušeným tymiánem. Přidat lze také parmazán nebo smetanový sýr a míchat, dokud se vše dobře nespojí, poté nechat omáčku ještě pár minut vařit, dokud nezhoustne.

V obchodech a na trzích lze zakoupit nespočet druhů sýrů. Na nejlepší sýrovou omáčku se hodí například čedar.

Sýrová omáčka a těstoviny

Sýrová omáčka je klasickou omáčkou, kterou lze podávat nejlépe k těstovinám. Sýrová omáčka je snadná na přípravu. Na pánvi stačí zahřát mléko a smetanu a poté do ní vmíchat nakrájenou cibuli, česnek a pepř. Poté přidat nastrouhaný sýr, například čedar nebo goudu, a míchat, dokud se vše nespojí.

Když se sýr rozpustí, na zahuštění lze použít trochu kukuřičné mouky a dochutit solí a špetkou muškátového oříšku. Nakonec ozdobit nasekanou petrželkou nebo dalším sýrem a nejlepší sýrová omáčka je na světě. Na těstoviny sýrová omáčka prostě patří, nejlépe chutná s kolínky nebo s penne.

Klasická koprová omáčka

Klasická koprová omáčka má mnoho příznivců i odpůrců, ovšem neodmyslitelně patří do české národní kuchyně. V kastrolu stačí rozpustit jednu lžíci másla, přidat dvě lžíce hladké mouky a za stálého míchání usmažit světlou jíšku.

Tato jíška se musí zalít vývarem a 200 ml mléka a takto vařit zhruba 20 minut. Poté je na řadě přidat jednu smetanu na vaření a připravit kopr. Svazek čerstvého kopru je třeba najemno pokrájet a přidat do omáčky, omáčka se poté musí osolit, sladit, okyselit a řádné provařit.

Klasická koprová omáčka se podává s masem nebo s natvrdo vařeným vejcem. Nejlépe chutná s knedlíkem, leč hodí se i vařené brambory.

Rajská omáčka

Najemno nasekaná cibule se musí na troše másla orestovat dozlatova. Poté přidat jednu konzervu loupaných a krájených rajčat, minutku nechat a poté promíchat a nalít do nich asi 800 ml vývaru. Přidat bobkový list, pepř, nové koření, trošku tymiánu a skořice. Poté už jen osolit a přivést k varu.

Omáčka se takto vaří asi půl hodiny, pokud do ní někdo přidá například masové koule, délka vaření se prodlužuje. Následně je potřeba omáčku scedit a přidat do ní 120 gramů rajského protlaku a promíchat. Dále už stačí jen dochutit cukrem, případně octem.

Tato omáčka je českou klasikou s knedlíkem nebo těstovinami.

Studené omáčky jsou oblíbené k masům, chipsům nebo hranolkům.

Studené omáčky

Velmi oblíbenou částí gastronomie jsou studené omáčky, tím jsou myšleny salsy, dipy či remulády. Ty často doprovází chuť hlavního chodu, většinou mas a steaků, ovšem také zeleniny. Přidávají do sendvičů a burgerů. Je libo například holandskou omáčku?

Holandská omáčka – recept

Na tento recept je potřeba 150 gramů másla, 2 žloutky, 1 lžíce citronové šťávy, trošičku vody, sůl a pepř. Kvůli barvě je doporučen pepř bílý.

Pro začátek je třeba rozpustit máslo na velmi mírném ohni. Do další nádoby vložit šťávu z citronu, půl lžíce vody, sůl, pepř a dva žloutky. Vše se musí krátce tyčovým mixérem rozmixovat. Poté už stačí jen velmi pomalu zašlehat rozpuštěné máslo.

Omáčka zhoustne a bude lehce žlutá. Nicméně je často potřeba ji ještě dochutit, lze přidat více šťávy z citrónu, sůl i pepř. Omáčka by se měla podávat ihned.

BBQ omáčka

Zde je potřeba 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 čili paprička, 1 konzerva rajčat, 80 gramů třtinového cukru, 2 lžíce jablečného octa, 2 lžíce worchesteru a 1 lžíce rajčatového protlaku.

Cibuli a česnek je třeba nadrobno nakrájet a spolu s drceným čili orestovat, dokud nezesklovatí. Dále přidat konzervu rajčat, třtinový cukr, jablečný ocet a worchester s protlakem a to celé zhruba 30 minut velmi mírně vařit, dokud omáčka nezhoustne.

Když je hotovo, stačí rozmixovat, dochutit solí a pepřem a před podáváním nechat vychladnout.

Omáčky jsou v tuzemsku velmi oblíbenou součástí gastro kultury. Omáčky jako hlavní chod jsou vyhledávané zejména proto, že poskytují skvělou příležitost, jak zpracovat sezónní potraviny vypěstované na zahradě a uvařit během pár chvil pro celou rodinu.

Studené omáčky jsou oproti tomu oblíbené pro svou výraznou chuť a zpestření jídla. Mnoho omáček lze zakoupit hotové v obchodech, nicméně ty podomácku udělané chutnají mnohem lépe a příprava nezabere moc času.

Poslední aktualizace: 12. 06. 2024