V roce 2019 české akcie stouply o 13 procent, nejvíce se dařilo skupině CME
2 minuty čtení
Z výsledků burzy ze dne 30. 12. 2019 vyplývá, že české akcie dle indexu PX stouply o téměř 13 procent, index končí rok na necelých 1116 bodech. Nejziskovější byly akcie mediální skupiny CME, které přidaly 57 procent hodnoty, naopak největší propad zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, jež ztratily 15 procent.
Podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala však pražská burza v roce 2019 prokázala spíše slabou výkonnost, alespoň v porovnání s trhy jako Německo, Itálie, Francie nebo Rusko.
Dividendové výnosy pražské burzy jsou dle něj jedny z nejvyšších a celkový výnos včetně dividend činil 18 procent. Silné dividendy naznačují, že český trh už dávno neslouží k financování rozvoje firem, a že na trhu se nacházejí zejména rozvinuté a monopolní společnosti.
Mediální skupina CME do značné míry zlepšila své hospodaření a splatila velkou část dluhů, zároveň se začaly šířit zprávy, že celou společnost kupuje mezinárodní investiční skupina PPF. To krátkodobě pomohlo zlepšit kurz akcií společnosti.
V případě MONETY Money Bank akcionáři dokázali odmítnout nevýhodnou akvizici ze strany PPF a vyhnout se bankovní dani, banka doposud odmítá i dobrovolný příspěvek do Národního rozvojového fondu. Její akcie loni posílilyo 16 procent a akcionáři se navíc dočkali dividendy.
U skupin Erste Bank a VIG se uklidnily obavy z další bankovní daně ve státech východní Evropy. Investoři se opět obrátili k bankám činných v eurozóně. Erste Group Bank vzrostlao 15 procent, VIG o 24 procent.
Akcie ČEZztratilyšest procent. Nadále je prodávali zahraniční investoři, kteří se obávají prosazení výstavby jednoho jaderného bloku za 300 miliard korun, což je cena převyšující tržní kapitalizaci celé společnosti. Dalším důvodem, proč se investoři akcií zbavovali, byla i očekávaná zelená měnová politika Evropské centrální banky.
Hospodaření společnosti O2 Czech Republic, jež ztratila čtyři procenta hodnoty, se příliš nezměnilo. Největší vliv na kurz jejích akcií měla absence výraznějšího výkupu vlastních akcií, podotýká dohnal.
Z méně významných akcií posílily zejména akcie výrobce antivirových programů Avast, a to hlavně díky lepšímu hospodaření. Pozitivní vliv samozřejmě měla také sílící libra (firma se obchoduje především v britské měně). Akcie společnosti Avast v roce 2019 vzrostly o celých 75 procent.
Poslední aktualizace: 25. 01. 2020
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.