Česká pošta zdražuje své služby, tentokrát se jedná o doporučená psaní
3 minuty čtení
Zřejmě jako vánoční dárek si pro své zákazníky Česká pošta připravila zdražování některých ze svých služeb. Tisková zpráva ze dne 20. 12. 2019 od Českého telekomunikačního úřadu uvádí, že si lidé připlatí za doporučené a cenné zásilky, ale také za poštovní poukázky. Kolik toto navýšení činí a jaké další kroky Česká pošta plánuje?
Těsně před Vánoci se lidé dozvěděli, že si připlatí především za vnitrostátní doporučená psaní všech hmotnostních stupňů a také za všechna vnitrostátní cenná psaní. V obojím případě dojde k navýšení o 3 Kč a nový ceník České pošty tak bude vypadat následovně:
Zdražení se ale týká i poštovních poukázek, včetně těch dobírkových. U všechny typů se cena zvýší o 3 Kč, u poukázky s urychlenou výplatou typu D dokonce ještě o 11 Kč, tedy celkem o 14 Kč.
Ani obyčejným dopisům se změny, do kterých se Česká pošta v posledních měsících pustila, nevyhnou. Od února 2020 se zavádí tzv. dvojrychlostní doručování. O co se jedná?
Zákazník si bude moci zvolit rychlost doručení, přičemž se bude rozlišovat prioritní režim a ekonomický režim.
V rámci ekonomického režimu se cena za obyčejnou zásilku oproti stávajícímu stavu nemění, tj. zůstává na 19 korunách. Odesílatel však bude muset počítat s tím, že doručení proběhne zhruba dva pracovní dny od podání zásilky.
Naopak u prioritního režimu bude zásilka doručována do druhého dne od jejího podání, ale zároveň se cena vyšplhá až na 26 korun. A je otázkou, zda i tato služba časem nesklouzne k jejímu nedodržování. Především na konci roku 2019 si mnoho zákazníků České pošty stěžovalo, že zaplacený Balík do ruky stejně nakonec skončil „jen“ na poště, doručovatel se přitom o doručení na zadanou adresu ani nepokusil. Situaci komentovala Česká pošta vysvětlením, že se jednalo o výjimečné případy.
TIP: Rozdíl mezi obyčejným dopisem a úředním dopisem tkví zejména ve stylu jeho psaní. Zatímco úřední dopis je potřeba psát formálně a dodržovat jasně danou strukturu, u běžného psaní si může autor dovolit dát průchod i svým emocím.
Od dvojrychlostního doručování si Česká pošta slibuje především:
zefektivnění pošty
odstranění výkyvů v kvalitě doručování
úsporu nákladů
Až zřejmě praxe ukáže, zda jsou tato očekávání realistická. Předpoklad k tomu je, protože Česká pošta podle svých slov vychází z vlastního šetření. Z něj vyplývá, že si zákazníci raději zvolí delší dobu doručení než vyšší cenu.
Nedávné změny balíkových služeb
Není tomu tak dávno, co Česká pošta přišla s novým způsobem stanovení ceny balíků. Změny u balíkových služeb České pošty začaly platit od 1. března 2019. Cenu v současnosti neurčuje hmotnost, jak byli uživatelé dlouhodobě zvyklí, ale nejdelší rozměr.
Balíky v současnosti mají označení S, M, L a XL právě podle délky nejdelší strany. Nejmenší balík S smí mít nejdelší stranu maximálně 35 cm a v případě Balíku do ruky stojí 129 Kč. Naopak balík označený jako XL smí mít nejdelší stranu až 240 cm a za stejnou službu si člověk zaplatí 359 Kč.
S novým pojetím balíkových služeb souvisí také zabalení zásilek. Za nestandardní obal si Česká pošta nově účtuje poplatek. Snaží se tím podpořit standardizované obaly (která sama i prodává) a zefektivnit tak proces třídění a samotné přepravy.
Poslední aktualizace: 08. 01. 2020
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.