Menu
Češi nakupují více v Číně než v EU nebo USA

Češi nakupují více v Číně než v EU nebo USA

5 minut čtení

Češi častěji nakupují v čínských e-shopech něž v těch z EU nebo USA. Vyplývá to z průzkumu provedeného společnostmi Eset a Seznam.cz. Proč jsou nákupy z Číny tak oblíbené, ve kterých obchodech se vyplatí nakupovat a jaký vliv bude mít plánované zpoplatnění DPH?

Dle výsledků průzkumu v čínských internetových obchodech nakupuje již 40 % Čechů, což je více než v ostatních mezinárodních e-shopech dohromady. V zemích Evropské unie nakupuje 26 % Čechů, v USA celkem 10 %.

Zmíněný průzkum dále ukázal, že již 48 % českých zákazníků nakupuje prostřednictvím mobilního telefonu. Tento trend je pravděpodobně podpořen vznikem nových nákupních aplikací. Svou mobilní aplikaci dnes mají velké obchody jako Alza nebo Mall a dokonce i cashback portály, například Tipli.cz.

Nákupům přes mobilní telefon dává přednost již 48 % Čechů.
Nákupům přes mobilní telefon dává přednost již 48 % Čechů.

Také v největších čínských e-shopech lze nakupovat pomocí mobilního telefonu. Mezi nejznámější mobilní aplikace bezpochyby patří AliExpress Shopping App a Wish – nakupování je zábava. Jedním z nejvíce oblíbeným zbožím v tomto obchodě jsou Wish kryty na mobil, protože jsou levné a dostupné na všechny možné druhy telefonů.

Nakupování z Číny v češtině a bez poštovného

Na popularitě nákupům z Číny přidává skutečnost, že existuje spousta čínských e-shopů v češtině, navíc s poštovným zdarma jako např. Banggood. Objednat zboží z Číny se tak zákazníkovi často vyplatí mnohem více, a to i za cenu delšího čekání na doručení zásilky.

Dostupnost českého překladu a doprava zdarma představuje velkou výhodu oproti jiným zahraničním obchodům. Například americká aukční síň eBay v češtině dostupná není a poštovné je zde zpoplatněné, tudíž se objednávka do České republiky příliš nevyplatí.

U nákupů na eBay je velmi důležité sledovat hodnocení prodejců.

Pokud jde o spolehlivost a zákaznický servis, má eBay recenze převážně kladné, výhodnější běžné spotřební zboží však přináší nakupování z Číny. Avšak letos slaví eBay 25 let a je možné zde nakoupit ve velkých slevách.

Při nakupování z Asie je ovšem potřeba počítat i s komplikacemi. Například každoročně v únoru kvůli čínským svátkům kolabuje námořní doprava z Číny. V této době se doručení zásilky může pozdržet až o měsíc.

Čínské internetové obchody

V níže uvedených čínských internetových obchodech lze nakupovat v češtině a bez poštovného. Jedná se o ověřené e-shopy, z nichž je možné objednávat bez obav z případného podvodu. O nespokojenosti a podvodu se zmiňují často například zákazníci obchodu WhatWears. Proto je třeba pročítat recenze ostatních zákazníků.

Mezi čínské e-shopy s poštovným zdarma se bohužel neřadí Wish, nicméně i přes to si jej oblíbilo obrovské množství lidí.

AliExpress

Obrovská nákupní platforma AliExpress na tomto seznamu rozhodně nesmí chybět. Dostupnost AliExpressu v češtině je již známá věc, nicméně někteří možná neví, že u drtivé většiny prodejců je na AliExpressu pošta zdarma.

Nákupy na AliExpressu jsou bezpečné a díky dopravě zdarma zpravidla i velmi výhodné.
Nákupy na AliExpressu jsou bezpečné a díky dopravě zdarma zpravidla i velmi výhodné.

Velkou výhodou je vysoká bezpečnost AliExpressu. Pokud se objeví podezření na nekalé obchodní praktiky prodávajícího, zmrazí AliExpress objednávku a zákazník tak nepřijde o své peníze.

Platforma AliExpress vyniká svou obrovskou nabídkou zboží a vysokou bezpečností.
Nakupovat na AliExpressu >

Na AliExpressu lze sehnat takřka vše, na co si člověk může vzpomenout. Velké oblibě se těší obaly na mobil z AliExpressu, levné oblečení z AliExpressu či například hodinky z AliExpressu. Kompletní nabídku produktů je možné zobrazit ZDE.

BangGood

Také BangGood v češtině láká mnoho českých zákazníků, a to zejména na širokou nabídku zboží za příznivé ceny. Mezi žádané produkty patří například elektronika, příslušenství pro mobilní telefony a tablety, oblečení, šperky, RC modely a další. Zahájit nákup v českém jazyce je možné ZDE.

BangGood patří mezi ověřené čínské e-shopy s levným zbožím. Samozřejmostí je dostupnost češtiny i doprava zdarma.
Nakupovat na BangGood >

Na rozdíl od AliExpressu, který zprostředkovává obchodní styk mezi prodejcem a nakupujícím, je BangGood koncovým obchodem. Předmětem kladných recenzí bývají především nízké ceny a samozřejmě i doprava zdarma.

DealExtreme

Dalším ověřeným čínským e-shopem je DealExtreme, který láká jak na nízké ceny, tak na mnoho slevových akcí. Nabízí širokou škálu zboží, zaměřuje se však zejména na prodej elektroniky.

DealExtreme se řadí mezi kladně hodnocené e-shopy s velkým výběrem elektroniky.
Nakupovat na DealExtreme >

Recenze DealExtreme se shodují zejména ve velmi pozitivním hodnocení zákaznické podpory a možnosti platit přes PayPal. Služba PayPal se řadí mezi nejbezpečnější online platební metody vůbec, proto lze na DealExtreme nakupovat zcela bez obav. Začít procházet nabídku e-shopu je možné ZDE.

Geekbuying

Dalším ověřeným čínským e-shopem s elektronikou je Geekbuying, který nabízí nejnovější mobilní telefony, kamery, tablety, kuchyňské roboty a další spotřební elektroniku. Začít procházet nabídku obchodu Geekbuying je možné ZDE.

Geekbuying patří mezi přední čínské e-shopy s elektronikou.
Geekbuying patří mezi přední čínské e-shopy s elektronikou.

Nákup na Geekbuying je díky dostupnosti českého jazyka velmi snadný, s výběrem zboží případně poradí i pracovníci zákaznické podpory.

Nákupy na Geekbuying se dle recenzí vyplatí. Čeští zákazníci ocení zejména možnost nastavit rozhraní e-shopu česky.
Nakupovat na Geekbuying >

Také Geekbuying se zákazníky snaží nalákat na různé slevy a slevové kupony. Slevy na Geekbuying mají podobu časově omezených akcí i dlouhodobých výprodejů, ušetřit lze také díky speciálním nabídkám v mobilní aplikaci Gadget shopping made easy.

LightInTheBox

Na LightInTheBox lze zakoupit vše od levného oblečení až po věci potřebné pro dům a zahradu. Procházet nabídku e-shopu LightInTheBox a začít nakupovat je možné ZDE.

Výhodou tohoto e-shopu je jak dostupnost českého překladu a pošta zdarma, tak velké sezónní slevy a možnost platit s využitím bezpečné služby PayPal.

Ověřený čínský e-shop LightInTheBox nabízí širokou škálu produktů. Výhodou je možnost bezpečné platby přes PayPal.
Nakupovat na LightInTheBox >

Pod záštitou LightInTheBox funguje e-shop MiniInTheBox, který nabízí podobně širokou škálu produktů.

V roce 2021 končí osvobození od DPH

Výhody čínských e-shopů jsou zřejmé – různorodá nabídka zboží, nízké ceny, doprava zdarma a možnost přepnout jejich rozhraní do českého jazyka. Co však zákazníky občas odrazuje, je nutnost hradit clo a DPH z Číny.

Do konce roku 2020 je poměrně snadné nakupovat v čínských e-shopech bez DPH.
Do konce roku 2020 je poměrně snadné nakupovat v čínských e-shopech bez DPH.

Dosud se DPH platí pouze u zásilek v hodnotě nad 22 eur a clo u zásilek v hodnotě nad 150 eur. Díky nízkým cenám a poštovnému zdarma je tedy poměrně snadné se těmto poplatkům vyhnout.

Tato pravidla ovšem platí pouze do konce roku 2020. Od 1. 1. 2021 zaplatíme DPH u všech zásilek z Číny bez ohledu na jejich hodnotu, tudíž se nákupy levného zboží vyplatí o poznání méně. S novým zákonem se navíc pojí i nutnost uhradit poplatek přepravní společnosti za zastoupení v celním řízení. Ten u České pošty činí přibližně 200 korun.

Lze očekávat, že se obliba čínských e-shopů v důsledku této změny sníží. Na druhou stranu se některé čínské firmy pravděpodobně rozhodnou pronajmout mezisklady na území EU. V případě nákupu z evropského skladu je zákazník od platby DPH a cla oproštěn, navíc se významně sníží doba doručení objednávky.

Poslední aktualizace: 13. 09. 2020