Češi jsou stále zadluženější – každý desátý je v exekuci
2 minuty čtení
Ačkoliv Česká republika zažívá ekonomický růst a celkově se zlepšuje finanční gramotnost, roste i počet lidí v exekuci. Stránka mapaexekuci.cz, která se snaží přiblížit a zmapovat současnou situaci, odhaduje, že se v Česku nachází 863 000 lidí v exekuci.
Je to číslo absolutně závratné. Při přepočtení na procenta populace se jedná o 9,7 % Čechů nad 15 let. Toto číslo ale nezahrnuje životy manželů, manželek nebo dětí, které jsou exekucemi rodinných příslušníků také ovlivněny. I s rodinnými členy mluvíme zhruba o jedné pětině české populace.
Co je ještě více šokující, je počet lidí se 3 a více exekucemi. Jejich počet odhaduje mapaexekuci.cz na 493 000, tedy 57 % lidí v exekuci. Tito lidé mají velmi malé vyhlídky na splacení svých dluhů, nebo na dosáhnutí procesu oddlužení.
Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde je exekucí stíháno 18,08 % obyvatel nad 15 let. Nejnižší procento je pak ve Zlínském kraji, kde je to 5,74 % populace.
Průměrný počet exekucí na osobu v celé České republice je 5,4. Nejhůře jsou postiženy bývalé Sudety. Radek Hábl, autor projektu, odhaduje podobný počet lidí za hranicí splatitelnosti. Dle něj je 400 000 až 500 000 lidí v beznadějném dluhu.
Každý rok prochází oddlužením kolem 100 000 lidí. To znamená, že je zde 800 000 lidí, kteří o oddlužení neví nebo na něj nedosahují.
Říká Radek Hábl. Současné podmínky oddlužení vyžadují během 5 let splatit alespoň třetinu svého dluhu. Lze splatit i méně, je ale nutný písemný souhlas všech věřitelů.
Během pěti let bude ze současného příjmu odebráno vše, kromě životního minima. Pokud ale člověk dluží miliony a vydělává jen něco málo nad minimální mzdu, třetinu svého dluhu bohužel nesplatí.
Hlavními problémy současného zákona jsou:
- i více exekutorů na jednoho člověka
- na oddlužení mohou dosáhnout jen ti, kteří jsou schopni splatit třetinu dluhu
Těmito problémy se zabývá novela insolvenčního zákona, která by minimální splatnou část dluhu snížila na 0 % a zavedla tzv. teritorialitu exekutorů. Slovensko bylo před nedávnem v podobné situaci, jako jsme teď my a právě tato novela pomohla Slovákům v beznadějném dluhu se jej zbavit. Pokud by novela zákona prošla parlamentem, dlužníci by splatili jen tolik, kolik jsou schopni a na každého dlužníka by byl pouze jeden exekutor z regionu bydliště dlužníka.
Problém s exekucemi je obrovský. Zasahuje životy každého pátého Čecha. Celková dlužná částka lidí v exekuci dosáhla v roce 2017 239 miliard korun. Jelikož se sta tisíce lidí v současné situaci nemohou zbavit svého dluhu, bude dluh přenesen na jejich děti nebo příbuzné. Novela insolvenčního zákona je tedy kriticky nutná.
Největším problémem zadluženosti jsou především tzv. „zbytečné“ půjčky např. na dárky nebo na dovolené. Z těchto půjček totiž velmi rychle vznikají dluhy. Existuje ale mnoho variant, jak se vyhnout dluhům z dárků.
Dobrou zprávou pro dlužníky v exekuci je však novinka tohoto roku. Tou je tzv. chráněný účet, na který si dlužníci budou moci uložit své nezabavitelné peníze. Tento chráněný bankovní účet pro dlužníky založí banka dlužníkovi na jeho žádost zcela zdarma.
Ačkoliv měli lidé v exekuci prvotně mít možnost zřizovat tyto účty již od dubna roku 2021, nakonec došlo k odložení účinnosti až na červenec. Děje se tak kvůli tomu, že banky nestíhaly chráněné účty připravit, zejména kvůli technologické náročnosti.
Poslední aktualizace: 09. 10. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.