Burza Bitstamp – návod, jak obchodovat, registrace, poplatky
3 minuty čtení
Bitstamp patří k nejstarším a nejznámějším burzám. Obchoduje zde více než milion uživatelů. Jaké jsou její výhody a nevýhody, jak se zaregistrovat a obchodovat a zda je burza bezpečná? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.
Zázemí burzy
Burza Bitstamp byla založena dvěma Slovinci v roce 2011. Šlo o jednu z prvních kryptoměnových burz na světě. 29. října 2018 byla burza Bitstamp prodána za částku přibližně 400 milionů dolarů belgické investiční společnosti NXMH. Vedení Bitstampu se po této koupi příliš nezměnilo, slovinský zakladatel Kodrič stále zůstává v pozici CEO Bitstampu. Firma NXMH také vlastní korejskou burzu Korbit.
Bitstamp má přes milion uživatelů a denně se na Bitstampu obchodují kryptoměny v objemu přibližně 70 milionů dolarů. Jedná se o relativně bezpečnou burzu, i přesto že v roce 2015 bylo z burzy odcizeno přes 19 tisíc Bitcoinů. Jedná se o jediný známý incident na burze Bitstamp.
Jak se zaregistrovat?
Pro zaregistrování musí zájemce zadat do registračního formuláře e-mail, stát a jméno. Na e-mail Bitstamp poté pošle přihlašovací jméno a jednorázové heslo, které je po prvním přihlášení nutno změnit. Od 30. června 2018 je navíc povinné zabezpečit si účet pomocí dvou-faktorové autentizace (2FA). 2FA zajišťuje, že při každém přihlášení je potřeba zadat unikátní kód, který uživateli přijde na mobil nebo na e-mail. Tak i při prolomení hesla útočníkem nebude mít možnost se k účtu dostat.
Pro vklad a výběr prostředků musí být účet u Bitstampu ověřen. Ověření účtu zahrnuje poslání kopie identifikačního dokladu (pas nebo občanský, popřípadě řidičský průkaz) a také naskenování dokumentu, který ověřuje uživatelovo bydliště – například výpis z bankovního účtu.
Vklad a výběr z Bitstampu
Vklad lze provést v eurech nebo dolarech pomocí bankovního převodu, platby kartou nebo SEPA platby. Je také možné vložit finance v kryptoměnách.
Prostředky z Bitstampu je možno si vybrat buď převodem na běžný bankovní účet, SEPA platbou nebo výběrem na debetní kartu. Peněženka na Bitstampu také umožňuje poslat kryptoměny do jiné krypto-peněženky.
Poplatky
Za vklad pomocí bankovního převodu se účtuje poplatek 0.05 % z poslané částky (minimální poplatek je 7.5 dolarů, maximální 300 dolarů). Vklad pomocí SEPA platby a kryptoměn je bez poplatků. Za platbu kreditní kartou se účtuje poplatek 5 % z kupované částky.
Za každou provedenou transakci (tj. prodej či nákup na burze) si Bitstamp standardně účtuje 0.25 % z obchodované částky. Čím větší je objem obchodování na Bitstampu, tím menší jsou poplatky viz tabulka.
Poplatek 0.25 %
Objem transakcí za posledních 30 dní < $20 000
0.24 %
< $100 000
0.22 %
< $200 000
0.20 %
< $400 000
0.15 %
< $600 000
0.14 %
< $1 000 000
0.13 %
< $2 000 000
0.12 %
< $4 000 000
0.11 %
< $ 20 000 000
0.10 %
> $ 20 000 000
Za výběr pomocí bankovního převodu se účtuje poplatek 0.09 % (minimální poplatek je 15 dolarů). Za výběr SEPA platbou se platí poplatek 0.9 euro. Výběr na debetní kartu je zpoplatněn 10 dolary do částky 1000 dolarů, nad 1000 dolarů je poté poplatek 2 % z vybírané částky.
Jak obchodovat na Bitstampu?
Bitstamp podporuje z fiat měn americké dolary (USD) a eura (EUR), z kryptoměn poté podporuje Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple a BitcoinCash. Více o každé z těchto kryptoměn se lze dozvědět kliknutím na odkazy.
Lze provést několik typů obchodů, všechny jsou k nahlédnutí na kartě Buy/Sell v uživatelském prostředí:
Instant order – kryptoměna se prodá nebo koupí ihned za cenu danou Bitstampem.
Market order – kryptoměna se prodá nebo koupí za aktuální tržní cenu.
Limit order – je zadána cena, za kterou je kupec ochoten kryptoměnu koupit nebo prodat a čeká, až se objednávka vyhotoví. Pokud ovšem je zadaná cena nereálná, je možné, že se obchod nikdy neuskuteční.
Stop order – jakmile cena na trhu dosáhne určitého kurzu, spustí se příkaz limit, který si uživatel sám nastaví.
Bezpečnost Bitstampu
V historii byla burza Bitstamp napadena v roce 2015, kdy bylo z účtů odcizeno více než 19 tisíc Bitcoinů. To motivovalo společnost Bitstamp k lepšímu zabezpečení a proto v současné době drží drtivou většinu svých prostředků na offline peněženkách a pouze malá částje uvolněná k obchodování.
Podpora TREZORU
Bitstamp jako první kryptoměnová burza ohlásil podporu hardwarové peněženky TREZOR. Proto, pokud si uživatel chce vložit či vybrat nějaké prostředky z Bitstampu, stačí tuto transakci potvrdit zadáním PINU na trezoru a ani není potřeba přepínat do oficiálního rozhraní TREZORU myTrezor! Podrobnější informace jsou ke čtenízde na oficiální stránce Bitstampu.
Poslední aktualizace: 28. 10. 2021
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.