Menu
Bitcoin Cash – porovnání s Bitcoinem, historie, jak funguje, kurz, kde koupit?

Bitcoin Cash – porovnání s Bitcoinem, historie, jak funguje, kurz, kde koupit?

7 minut čtení

Bitcoin Cash, jedna z nejkontroverznějších kryptoměn, vznikla již před více než rokem v srpnu 2017. Mnoho lidí její existenci označuje za podvod a zradu původního Bitcoinu, zastánci se však hájí tím, že právě Bitcoin Cash je pokračováním vize zakladatele Bitcoinu Satoshiho.

Jak Bitcoin Cash vznikl, jak funguje, jak si vede v porovnání s Bitcoinem, kde jej koupit, kdo za ním stojí a má Bitcoin Cash opravdu potenciál? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Bitcoin Cash

Bitcoin Cash je označení decentralizované platební sítě a kryptoměny na ni založené. Je používán se zkratkou BCH a někdy také BCC.

Bitcoin Cash vznikl 1. srpna 2017 odštěpením (tzv. „hard fork“) od měny Bitcoin. Důvod hard forku byl spor o budoucí vývoj kryptoměny. V době diskuze o hard forku se Bitcoin potýkal s velkými problémy s transakčními poplatky a pomalými transakcemi. Příčinou byla přehlcenost sítě.

Zastánci Bitcoin Cash viděli jako řešení zvětšení kapacity bloku z 1MB na 8MB. Na druhé straně stáli přiznivci Bitcoinu, kteří upozorňovali na větší centralizaci těžebního trhu spojenou s většími bloky. Jako řešení nabízeli aktivovat protokol Segregated Witness (SegWit), který by snížil velikost jednotlivých transakcí v bloku.

Mezi skupinami však nedošlo k dohodě a tak 1. sprna 2017 proběhl na síti hard fork, kdy na hlavní bitcoinové síti byl aktivován SegWit a souběžně s aktivací se odštěpila měna Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash vychází z Bitcoinového protokolu, o němž si lze přečíst více zde. Liší se v pěti hlavních bodech:

 Bitcoin (BTC)Bitcoin Cash (BCH)
Velikost bloku1MB (SegWit však umožňuje i větší bloky)32MB
Průměrný transakční poplatek (15.9.2018)0.48 dolarů0.01 dolarů
Perioda změny obtížnosti sítěKaždé 2 týdnyKaždý blok (cca 10 minut)
Aktivace SegWitAnoNe
Maximum transakcí za sekundu (přibližně)796

Vývojářský tým Bitcoin Cash

O vývoj se starají vývojáři pracující na různých implementacích Bitcoin Cashe – Bitcoin Unlimited, Bitcoin XT a Bitcoin ABC. Mezi nejznámější vývojáře patří bývalý hlavní vývojář Bitcoinu – Gavin Andersen. Na vývoji se také podílí firmy Parity a nChain, kde pracuje také Craig Wraith, který se v minulosti vydával za Satoshiho, avšak k tomu neměl žádný důkaz.

Nejznámějším podporovatelem Bitcoin Cashe je Roger Ver, který je v kruzích fanoušků Bitcoinu značně nepopulárním. Založil poradenskou firmu a stránku Bitcoin.com. Další známou osobností je Jihan Wu – výkonný ředitel společnosti Bitmain, která je největším výrobcem těžebních zařízení na světě. Společnost Bitmain vlastní přibližně 1 milion mincí Bitcoin Cashe, což je přibližně 5 % všech mincí, které byly zatím vytěženy.

Historie Bitcoin Cash – neshody v Bitcoinové síti

Kořeny debaty o škálování Bitcoinu se datují dávno před rok 2017. V tomto roce však debata eskalovala díky velkým transakčním poplatkům a pomalým transakcím na Bitcoinové síti. Vznikly dva tábory, které měly jiný názor na řešení problému:

  • Tábor Bitcoinu (BTC) – řešení viděl v aktivaci protokolu Segregated Witness (SegWit), který by zmenšil velikost jednotlivých transakcí. Takovéto řešení podporovalo přibližně 85 % těžařů. Řešení nabízené zastánci Bitcoin Cashe viděli jako špatné, protože s větší velikosti bloků by docházelo k potřebě silnějšího hardwaru na těžení, z čehož plyne větší centralizace sítě.
  • Tábor Bitcoin Cash (BCH) – řešení viděl ve zvětšení maximální velikosti bloku z 1MB na 8MB. Tento tábor také kritizoval zvětšující se podíl firmy Blockstream na vývoji Bitcoinu. Sám Roger Ver uvedl, že řešení nabízené zastánci SegWitu je užitečné spíše pro lidi, co vidí Bitcoin jako investiční příležitost, než jako budoucnost platebního systému.

Jelikož nedošlo ke shodě, tak se Bitcoin Cash 1. srpna 2017 odtrhl od Bitcoinové sítě a vytvořil samostatnou měnu. Každý uživatel, který vlastnil určitý počet Bitcoinů dostal stejný počet Bitcoin Cashe. Již od počátku své existence se vede mezi zastánci Bitcoinu a Bitcoin Cashe válka a oba tábory se snaží zdiskreditovat ten druhý. V současnosti podporovatelé Bitcoinu netrpělivě očekávají funkční implementaci Lightning Network, která by umožňovala levné a rychlé transakce.

Užitečné srovnání obou měn lze vidět na stránkách fork.lol.

Vývoj Bitcoin Cashe po srpnu 2017

Nedlouho po svém spuštění začala Bitcoin Cash přijímat společnost Bitmain, což je v současné době největší výrobce těžebních zařízení. Bitcoin Cash také začala podporovat známá platební brána Bitpay.

19. prosince 2017 ohlásila burza Coinbase podporu Bitcoin Cashe, což vyhnalo cenu nahoru až k hodnotě 4 000 dolarů. Nedlouho poté se v komunitě objevily pochybnosti ohledně insider tradingu, které však nikdy nebyly potvrzeny.

18. května 2018 proběhla velká aktualizace sítě, při níž byla maximální velikost bloku z původních 8MB zvětšena na 32MB. Přibyla také podpora funkce „Wormhole“, která bude umožňovat vytvářet na BCH síti tokeny a smart contracts. Této funkcionality by se mohlo využít v budoucích ICO.

23. července 2018 oznámila firma Fuzex podporu Bitcoin Cash. Fuzex (token nese název FuzeX – FXT) je první fyzickou kryptoměnovou platební kartou. Spuštění tohoto projektu bylo iniciováno přes ICO, kdy bylo ve fundraisingu vybráno přes 36 milionů dolarů. Vydání těchto karet se plánuje na konec třetího čtvrtletí roku 2018.

Další zajímavé projekty, které vznikly na Bitcoin Cash síti jsou například sociální síť Memo.cash nebo nástroj GitCash, pomocí něhož lze lehce podpořit konkrétního vývojáře na GitHubu.

Budoucnost Bitcoin Cashe je však nejistá. Více podrobností lze nalézt na konci článku.

Těžba a levnější transakce

Bitcoin Cash má skutečně levnější transakce než Bitcoin. Důvodem jsou jak větší bloky, tak i méně transakcí čekajících na potvrzení. Průměrný transakční poplatek u Bitcoin Cashe činí 0.01 dolarů, zatímco u Bitcoinu 0.48 dolarů. Důležité je však zmínit, že narozdíl od Bitcoin Cashe, který za den zpracuje přibližně 20 000 transakcí, musí Bitcoinová síť zpracovat průměrně o 180 000 transakcí více.

Je otázkou, zda v budoucnu po implementaci Lightning Network (LN) na Bitcoinovou síť nebudou poplatky za Bitcoinovou transakci (na LN síti) dokonce menší, než současné poplatky u Bitcoin Cashe.

Samotný proces těžby je podobný, jako u Bitcoinu. Na stránkách WhatToMine.com lze přehledně spočítat profitabilitu těžení Bitcoin Cashe v porovnání s ostatními kryptoměnami.

Jedna věc, ve které se Bitcoin Cash liší od Bitcoinu je perioda změny obtížnosti sítě. U Bitcoinu se obtížnost sítě mění co dva týdny. U Bitcoin Cashe se obtížnost mění každý blok. Princip je takový, že za 24 hodin by se mělo vytěžit 144 bloků. Algoritmus obtížnosti sítě u Bitcoin Cashe tedy upravuje obtížnost dle toho, aby se za 24 hodin skutečně těchto 144 bloků vytěžilo.

Kde Bitcoin Cash koupit?

Bitcoin Cash je možno koupit za dolary na čtyřech velkých burzách – Coinbase, Bitfinex, Coinbase Pro, Bitstamp, Kraken.

Druhou alternativou je koupit Bitcoin a následně jej směnit za Bitcoin Cash. Možnosti, kde lze Bitcoin vyměnit za Bitcoin Cash jsou následující:

  • Burzy – Bittrex, Bitfinex, Binance, Kraken, Poloniex, Bitstamp, CoinbasePro a Cryptopia.
  • ShapeShift a Changelly – tyto služby okamžitě smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za Dash, Dash za Ethereum a podobně). Na Changelly je dokonce možné nakoupit velké množství kryptoměn včetně Dashe za dolary nebo eura – nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je příjemné uživatelské prostředí a rychlost směny.

Peněženka pro Bitcoin Cash

  • Nejbezpečnější možností, kam Bitcoin Cash uložit, jsou jako u ostatních kryptoměn hardwarové peněženky TREZOR a Ledger Nano S.
  • Mezi důvěryhodné softwarové peněženky patří Electron Cash a Bitcoin.com.
  • Za zmínku stojí také softwarová peněženka Jaxx, která vyniká příjemným uživatelským prostředím, počtem podporovaných kryptoměn i integrovanou podporou ShapeShift. Nevýhodou je však neexistující možnost dvoufaktorové autentizace (2FA).
  • Pro mobilní zařízení je nejlepší možností, jak Bitcoin Cash uložit peněženka BTC.com. Výhodou je také webová verze peněženky, takže se lze k prostředům dostat i z počítače. BTC.com podporuje HD adresy, 2FA i multi-sig transakce.
  • Pro Androidí uživatele se širokým kryptoměnovým portfoliem lze doporučit peněženku Coinomi, která podporuje opravdu velké množství kryptoměn.

Kurz Bitcoin Cashe

V době svého založení (srpen 2017) se cena Bitcoin Cashe pohybovala v rozmezí 400-500 dolarů. Nárůst hodnoty začal v listopadu 2017 a pokračoval až do ledna 2018, kdy se v jednu chvíli obchodoval na 4 000 dolarech. Vzrůstu hodnoty nahrávala jak prosincová bitcoinová horečka, tak například oznámená podpora Bitcoin Cashe ve směnárně Coinbase.

Na konci ledna začala cena klesat jak v porovnání s Bitcoinem, tak i s dolarem. V době psaní tohoto článku (září 2018) se celý trh včetně Bitcoin Cashe nachází v korekci a Bitcoin Cash se obchoduje okolo 450 dolarů.

Budoucnost a potenciál Bitcoin Cash

V srpnu ohlásila hlavní vývojářská skupina Bitcoin Cashe, podílící se na vývoji fullnode implementace Bitcoin ABC, novou aktualizaci sítě. Ta by měla přinést lepší škálovatelnost a lepší možnosti pro budoucí implementaci smart contracts na síť.

Proti této aktualizaci se vyslovila společnost nChain v čele s Craigem Wraithem a představila možnost hard forku, kdy by vznikla nová měna Bitcoin SV (Satoshi Vision), která by zvětšila bloky ze stávajících 32MB na 128MB. Bitcoin SV má podporu největšího těžebního poolu na světě CoinGeeku.

Proti oddělení měny se vyslovil Cobra Bitcoin, který se snaží zabránit rozdělení sítě. Uvedl, že pokud neexistuje shoda, pak by se změna neměla dělat žádná.

Je velice pravděpodobné, že pokud na sítí Bitcoin Cashe proběhne hard fork a vznikne nová kryptoměna Bitcoin SV, tak komunita okolo Bitcoin Cashe ztratí důvěryhodnost a stane se ještě více kritizovanou ze strany podporovatelů Bitcoinu. Osud Bitcoin Cashe je tedy velmi nejistý.

A pokud by se i přesto dokázal vypořádat s problémy okolo hard forku, tak stále zůstává otázkou, zda dokáže uspět v konkurenci s Bitcoinem a Lightning Network, či aspoň s ostatními altcoiny jako jsou Litecoin, Dash či Vertcoin, které také umožňují levné a rychlé transakce.

Poslední aktualizace: 18. 09. 2021