ÚvodFinanceKonsolidace půjček pro dlužníky – nebankovní
Konsolidace půjček pro dlužníky – nebankovní
7 minut čtení
V dnešní době málokdo žije bez dluhů. Může se jednat o menší částky na běžné nákupy, nebo nějaké větší částky na auto či rekonstrukci bydlení. Jakmile se více půjček nastřádá, je možné využít jejich konsolidaci. Co je to nebankovní konsolidace půjček pro dlužníky, v čem spočívají její výhody a jak získat konsolidace půjček bez registru a zástavy?
Další variantou úvěru pro dlužníka je půjčka bez doložení příjmů. Ta však dluh jen prohloubí a situaci dlužníka většinou pouze zhorší. Půjčka bez příjmu je sice zpravidla dostupná téměř pro každého, často však má nevýhodné podmínky a příliš se nevyplatí. Dosáhne-li dlužník na konsolidaci, je to bezpochyby lepší cesta, než pořizování nových půjček.
Co je to konsolidace půjček
Konsolidace půjček je proces, při kterém se více dluhů sloučí do jedné splátky. To může usnadnit rychlejší splácení dluhu a udržení přehledu o výši dluhu. Znamená to tedy, že půjčka na konsolidaci dluhů je druh osobní půjčky, která pomůže sloučit několik dluhů s vysokým úrokem do jedné nové půjčky. Ideálně do nové půjčky s nižší úrokovou sazbou.
Více úvěrů tak dlužník splatí jedinou půjčkou, která má pevnou měsíční splátku. Při zodpovědném přístupu půjčka na konsolidaci dluhů může pomoci ušetřit peníze na úrocích a rychleji se zbavit dluhů. Konsolidace pro zadlužené lidi proto může být způsobem, jak postupně začít žít bez dluhu.
Jak funguje konsolidace půjček pro dlužníky
U půjčky na konsolidaci dluhů žádá dlužník o půjčku částky, kterou dluží na svých stávajících dluzích. Po schválení půjčky obdrží dlužník finanční prostředky, které použije na splacení stávajících půjček a zůstává mu tak pouze jeden nový dluh.
Výše tohoto dluhu je sice stejně vysoká jako součet všech menších dluhů, které měl, ovšem nyní pro jejich splácení získává lepší podmínky. Dlužník má většinou mnohem výhodnější úrok, díky kterému jsou jednotlivé splátky nižší.
V některých případech mohou být finanční prostředky zaslány přímo věřitelům. Společnost nabízející konsolidaci půjček tak vyřeší vše za dlužníka. Dlužník dál splácí pouze tuto jednu novou půjčku. Vše je přehledně na jednom místě.
Konsolidovat lze dluhy z kreditních karet i další dluhy, jako jsou osobní půjčky, půjčky na splátky a účty či spotřebitelský úvěr na auto.
V teorii se často konsolidace vysvětluje jako převzetí již existujících dluhů vybranou institucí. Tyto dluhy vybraná instituce jednorázově splatí a klientovi poskytne úvěr nový. Obvykle je možné půjčit si i také určitou částku navíc v rámci nového úvěru.
Hlavní výhody konsolidace půjček
Konsolidace půjček je bezesporu nejlepší řešení nahromaděných dluhů. Vyplatí se každému, kdo má více než dva úvěry.
Maximální počet půjček, které lze sloučit si určuje každá společnost sama. Výjimkou není ani neomezený počet konsolidovaných půjček.
Největší výhody konsolidace půjček jsou tyto:
snížení měsíční splátky
výhodnější úroková sazba
zlepšení přehledu o dluzích
změna podmínek půjčky tak, aby lépe vyhovovala situaci dlužníka
žádné poplatky za sjednání a vedení
možnost nové půjčky navíc
Některé společnosti udávají, že dokáží snížit měsíční splátky až o 30 – 50 %. To je výrazné snížení finanční zátěže dlužníka, které se rozhodně vyplatí. Každé procento, o které se dlužníkovi sníží měsíční splátka, mu může výrazně pomoc se dostat z tzv. dluhové pasti, ve které často dlužníci jsou.
Konsolidace půjček online
Další výhodou bankovní i nebankovní konsolidace půjček je možnost sjednání online z pohodlí domova. Vše je velmi rychlé a jednoduché, bez obíhání poboček a čekání ve frontách. Online řešení mívá často lepší podmínky než řešení těchto záležitostí osobně na pobočkách.
Online konsolidace půjček obvykle probíhá vyplněním krátkého formuláře na internetu. Do žádosti klient vyplní informace o úvěrech, které chce konsolidovat, konkrétně výši splátky, poskytovatele a zbývající dluh. Poté zadá rovněž kontaktní a osobní údaje a takto vyplnění formulář konsolidace online odešle.
Pro sjednání konsolidace půjček online stačí tedy navštívit webovou stránku poskytovatele a vyplnit jednoduchý formulář.
Nejčastěji se do formuláře uvádí tyto informace:
výše splátek
poskytovatelé
zbývající dluh
výše úroků
Společnost nabídne varianty, jak nastavit novou půjčku, úroky a měsíční splátky. Po dohodnutí detailů je konsolidace půjček vyřízena a dlužník začíná splácet pouze jednu půjčku s novými podmínkami. V rámci sjednání konsolidace je možné požádat také o nový úvěr.
Konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti
U některých nebankovních konsolidací je možné využít i možnost konsolidace půjček bez zástavy nemovitosti. Je lepší, pokud je dlužník schopný doložit nějaké své pravidelné příjmy, ovšem nemusí ručit žádnou nemovitostí. Nebankovní konsolidace bez zástavy jsou však o něco dražší.
Každá jednotlivá žádost o konsolidaci a vyplacení dluhů je posuzována vždy zcela individuálně. Samotné rozhodnutí většinou závisí na požadované částce, na době splácení a také na případném posouzení, zda dlužník může pravidelně splácet. Konsolidace půjček bez registru je v dnešní době celkem běžnou praxí.
Bankovní konsolidace půjček
Službu bankovní konsolidace nabízí většina bank, které působí na českém trhu. Bankovní instituce jsou tradičně opatrné a konzervativní, na bankovní konsolidaci tak nedosáhne každý.
Banky prověřují registry dlužníků a zajímá je bonita klienta. Dlužníci se špatnou bonitou, bez příjmů a se zápisem v registru na bankovní konsolidaci v drtivé většině případů nedosáhnou. Bonita klienta znamená takové hodnocení – jedná se o hodnocení, podle kterého se posuzuje, jak je klient schopný splácet svůj budoucí dluh vůči bance.
Bonitu klienta banka posuzuje zejména na základě srovnání klientových příjmů a výdajů. Základním předpokladem pro poskytnutí úvěru je právě schopnost, jak klient dokáže úvěr splácet.
Velkou výhodou bankovních konsolidací půjček jsou příznivější podmínkya nižší úroky. Konsolidace od banky je zpravidla výrazně levnější než sloučení půjček od nebankovní poskytovatelů.
Bankovní konsolidaci půjček nabízí například Air Bank, Česká spořitelna, Equa Bank, Komerční banka, MONETA, Raiffeisenbank a další.
Jak člověk může zjistit svou bonitu? Možností je hned několik. Mezi oficiální způsob zjištění bonity patří BRKI (= Bankovní registr klientských informací), dále NRKI (= Nebankovní registr klientských informací a SOLUS.
Konsolidace mikropůjček bývá častá a velmi jednoduchá. Banky většinou nemají problém s jejich sloučením díky nízkým částkám a bonita klienta tak není tak podstatná.
Česká spořitelna konsolidace je jednou z bank, kterou dlužník může využít. Navíc často mívá různé akce (například až o 15 splátek méně za řádné splácení, které Česká spořitelna odpustí svým dlužníkům, kteří tak ušetří a rychleji dluh doplatí). Pokud se dlužník rozhodne, že pro něj konsolidace není to pravé, může do 30 dnů odstoupit od smlouvy.
Nebankovní konsolidace půjček
Nebankovní konsolidace půjček jsou obvykle méně výhodné než bankovní sloučení půjček. Hlavní nevýhodou jsou vyšší úroky. Na druhou stranu jsou nebankovní konsolidace mnohem dostupnější a to je jejich velké plus.
Nebankovní poskytovatelé konsolidace dluhů jsou při schvalování žádostí o konsolidaci benevolentní a na produkt tak dosáhnou i žadatelé s horší bonitou, kteří v běžných bankách nepochodí. Konsolidace půjček se záznamem v registru tak nemusí být problémem.
O nebankovní konsolidaci půjček lze zažádat například u platformy Zonky. Dalšími poskytovateli jsou například společnosti Home Credit a Hello Bank konsolidace. Cofidis konsolidace je další možností, jak sloučit své dluhy. Konsolidace nebankovních půjček je většinou složitější a nejde ji řešit u bankovní instituce, ovšem u výše zmíněných společností to možné je.
Nejlepší nebankovní konsolidace je pro každého dlužníka u jiné společnosti, je vždy nutné porovnat všechny své možnosti. Je dokonce i možné řešit nebankovní konsolidace online. Dlužník si tak snadno porovná různé nabídky z pohodlí domova.
Poslední aktualizace: 21. 10. 2022
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.