AVANT investiční společnost, a.s.
3 minuty čtení
AVANT je česká investiční společnost, která se od svého založení v roce 2007 specializuje na zakládání a správu fondů kvalifikovaných investorů.
V současnosti se jedná o druhou největší investiční společnost na trhu fondů kvalifikovaných investorů (FKI) v Čechách, která prostřednictvím svých fondů nabízí velmi zajímavé investiční příležitosti určené kvalifikovaným investorům.
Avant investiční společnost, a.s. nabízí správu aktiv prostřednictvím fondů kvalifikovaných investorů, které jsou v současnosti nejefektivnější, nejbezpečnější a nejtransparentnější cestou pro řízení portfolia.
Co jsou fondy kvalifikovaných investorů?
Fondy kvalifikovaných investorů jsou speciální druhy fondů, které jsou otevřeny výhradně pro kvalifikované investory. Tyto fondy jsou obvykle otevřeny pro lidi, kteří splňují různé finanční, věkové a vzdělávací kritéria.
Fondy kvalifikovaných investorů jsou často mnohem obtížněji dostupné, než běžné investice. Investoři, kteří tento druh fondu vlastní, obvykle mají více peněz a zkušeností s investováním, než běžní investoři.
Jednou z hlavních výhod FKI je, že mohou přinést investicím vyšší zisky. Důvodem toho je skutečnost, že fondy mohou investovat do rizikovějších aktiv, do kterých by běžní investoři neinvestovali.
Také jsou tu však určité rizika těchto fondů. FKI mohou často být mnohem nákladnější než jiné druhy investic, protože většina z nich má vyšší poplatky.
Také se může stát, že FKI může být příliš rizikový pro některé investory, a proto se mohou stát investici, kterou investoři odmítnou. Před zahájením investování do těchto fondů by se tedy měl investor ujistit, že si uvědomuje rizika těchto fondů a že je schopen je přijmout.
Podmínky nabytí statusu kvalifikovaného investora
Na rozdíl od běžného podílového fondu nemůže do fondu kvalifikovaných investorů investovat každý. Kvalifikovaný investor musí splnit jednu z následujících podmínek:
- buď investuje do fondu minimálně 125 tisíc eur (cca 3,1 milionu Kč) a zároveň čestně prohlásí, že rozumí všem rizikům spojeným s danou investicí a má dostatečné zkušenosti s investováním do obdobných nástrojů, do kterých fond investuje, nebo
- vloží do fondu alespoň minimální investici 1 milion Kč a zároveň kromě čestného prohlášení prokáže administrátorovi fondu, že investice odpovídá finančnímu zázemí, investičním cílům a odborným znalostem a zkušenostem. Zpravidla musí také vyplnit poměrně rozsáhlý investiční dotazník.
Fondy kvalifikovaných investorů jsou efektivní možností pro uskutečnění širokého spektra různých investičních záměrů, avšak není jednoduché statut kvalifikovaného investora získat.
Jednoduše lze říci, že člověk musí být bohatý a mít i dostatečné znalosti a zkušenosti s investováním, aby se stal kvalifikovaným investorem.
Proč fondy kvalifikovaných investorů (FKI)?
Nejvýznamnější ekonomický přínos představuje zvýhodněné zdanění fondů (5% ze zisku oproti standardním 19 %).
Možnosti zaměření a limitů investic FKI jsou velmi široké. Od cenných papírů, nemovitostí, obnovitelných zdrojů, přes pohledávky, půjčky, ochranné známky, až po umělecké předměty.
FKI je efektivní, transparentní a kontrolovaný nástroj pro spolupráci menšího množství investorů sdílejících určitý investiční cíl.
FKI lze využít také k centralizovanému řízení portfolia aktiv nebo k získání finančních zdrojů na další rozvoj podnikání klienta bez toho, aby bylo případně negativně ovlivněno (spoluvlastnictvím) samotné podnikání klienta.
Ve srovnání se strukturami mezinárodního daňového plánování jsou předností FKI nižší daňová a právní rizika, průhlednější a jednodušší správa a odpadají obtíže s repatriací zisků a kolizemi právních řádů.
Statut FKI definuje podmínky pro investice i vztahy mezi akcionáři, proto omezuje kontrolními mechanismy rizikovost investic a činnost managementu fondu.
Aktiva fondu jsou pod dohledem České národní banky a vybrané depozitářské banky.
Neregulované fondy
neregulované „pseudofondy“
Kromě regulovaných investičních fondů kvalifikovaných investorů existují i tzv. alternativní fondy – společnosti, které provádějí správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním podle zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech.
Tyto „fondy“ však nepodléhají dohledu ČNB, nemají depozitáře a ani nemají řádně oddělený majetek investorů od správce. Mají pouze povinnost se zapsat do seznamu vedeného ČNB.
Zpravidla jsou to akciové společnosti nebo s. r. o., akorát často používají v názvu slovo fond. Na tyto „fondy“ je potřeba si dát pozor.
Poslední aktualizace: 15. 02. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.