Auta na úvěr
4 minuty čtení
Automobil se dnes stává běžnou a někdy i nevyhnutelnou součástí domácnosti. Ne každý si však může dovolit z vlastní kapsy auto koupit. Pro takové případy jsou k dispozici produkty úvěrových společností. Při splnění smluvních podmínek lze mít peníze na vysněné auto na účtu ještě téhož dne. Vyplatí se koupě auta na úvěr? Jaké má klady a zápory?
Nákup vozu na úvěr je v současnosti nejrozšířenější formou, jak si vůz opatřit. Finanční společnosti každoročně avizují nárůst požadavků ze strany klientů na profinancování jejich vozidla pomocí úvěru. Částky, které jsou ročně na tento účel poskytnuty, se počítají v miliardách korun.
Koupi auta na úvěr by měl každý zájemce pořádně zvážit. Velkou výhodou je, že si díky schválenému úvěru mohou zákazníci z prodejny odvézt nové auto ihned, aniž by museli dlouhá léta střádat potřebnou částku.
Nevýhodou však je dlouhodobé splácení, k němuž se pojí úroky, tudíž klient na původní ceně automobilu logicky přeplatí. Přestože může k úvěru obdržet mnoho zajímavých bonusů a slev, typu povinné ručení a havarijní pojištění zdarma, nebo připojištění skel.
Možnosti financování auta
Logicky nejvýhodnější je zakoupit nový či ojetý vůz přímo, hotově nebo bankovním převodem z vlastních prostředků. Částku ve statisících si však může najednou vyplatit jen malé procento populace, proto se nabízejí jiné formy financování auta.
- Neúčelový spotřebitelský úvěr
- Účelový úvěr
- Finanční leasing
- Operativní leasing
Jaké jsou mezi nimi rozdíly, výhody a nevýhody, specifika a pravidla?
Neúčelový spotřebitelský úvěr
Popularita neúčelových úvěrů je bezbřehá. Banky ani nebankovní finanční společnosti se neptají po důvodech, které zájemce vedou k žádosti o půjčku. Podstatné je jen potvrzení o příjmu od zaměstnavatele nebo z daňového přiznání a dostatečné prostředky na pokrytí úvěrových splátek.
Výhodami neúčelového úvěru jsou:
- bez udání důvodu
- k dispozici je celá konkrétní částka, podle níž lze auto vybírat
- možnost předčasného splacení úvěru
- auto ihned k odběru
Zájemce o úvěr získá plnou částku na financování vybraného automobilu, aniž by musel skládat prvotní akontaci vozu. Z neúčelového spotřebitelského úvěru zaplatí vůz ihned a je oprávněn s ním okamžitě odjet. K neúčelovému úvěru se však mohou vázat o něco vyšší úroky, než k účelovému úvěru.
Účelový úvěr
Účelové úvěry fungují na mírně odlišném principu. Půjčka na auto se liší zejména tím, že je zajištěna, a to právě oním kupovaným vozem. Tento typ úvěru je pro banky méně rizikový, proto si mohou dovolit snížit úrokové sazby.
Obvykle je úvěr sjednáván na konkrétní auto. Je tudíž potřeba mít vůz již vybraný. Obecně platí, že poskytnutí či odmítnutí úvěru stáří vozu ovlivňuje stáří vozu. Automobily starší deseti let banky obvykle odmítají financovat.
V ceně úvěrových splátek je zahrnuto i pojištění auta, zejména povinné ručení. Lze se s finanční institucí domluvit na přidání havarijního pojištění.
Finanční leasing
Finanční leasing se výší splátek přibližuje klasickému úvěru. Je tu však jeden podstatný rozdíl. Řidič se po uzavření leasingové smlouvy nestává majitelem vozidla, nýbrž pouhým nájemcem oprávněným vůz užívat. Splátky probíhají na měsíční bázi prakticky totožně jako splátky běžného úvěru.
Faktickým vlastníkem vozu je leasingová společnost, která ve své podstatě zakoupila auto za samotného motoristu. Díky tomu si může dovolit nastavit nižší úroky i splátky. U vozu je nejprve nutné složit akontaci, tedy vyšší první splátku. Po kompletním splacení leasingu převede společnost vlastnictví vozu na řidiče.
U leasingu je navíc ve splátkách zahrnuto také povinné ručení i havarijní pojištění. Leasingové společnosti mají s pojišťovnami díky velkému množství zákazníků nasmlouvané podstatně výhodnější podmínky, než jednotlivec.
Operativní leasing
Operativní leasing je financování jiné kategorie. K jeho uzavření není potřeba skládat prvotní akontaci, není potřeba uzavírat zákonná pojištění, není nutné se o vůz a jeho údržbu nijak starat. Vše za řidiče provádí leasingová společnost.
Hradí pravidelnou výměnu pneumatik, STK, výměnu oleje, servis, pojistky. Zní to lákavě, ovšem operativní leasing má háček. Splacení úvěru po zpravidla jednom roce až třech letech neznamená převedení vozu do osobního vlastnictví motoristy.
Řidič si operativním leasingem auto nekupuje, jen pronajímá. Má to své výhody, že vždy po uplynutí smluvené doby dostane auto nové, v případě nehody obdrží vůz náhradní, nemá s provozem auta žádné starosti navíc.
Kromě pronájmu je nevýhodou i omezený počet najetých kilometrů. Tento způsob financování je tudíž záležitostí spíše podnikatelů a firemních vozů, nežli jednotlivců.
Jediná rada, která platí při každém druhu financování je, že všechno třeba řešit s chladnou hlavou. Nenechat se ovlivnit momentálními pocity, všechno si promyslet a přepočítat v klidu domova a až po zvážení všech pro a proti si vybrat úvěrový produkt, který bude nejlépe vyhovovat.
Poslední aktualizace: 31. 01. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.