Menu
Au pair v zahraničí – Anglie, USA i další

Au pair v zahraničí – Anglie, USA i další

6 minut čtení

Cestování a delší pobyt v cizině je snem mnoha mladých lidí. Poznat nové prostředí, místní kulturu a životní styl a podstatně se vylepšit v jazykových dovednostech – to vše nabízí práce au pair v zahraničí. Co všechno obnáší stát se au pair? Jaké podmínky jsou pro to stanoveny? A liší se tyto podmínky v jednotlivých zemích?

Nejprve je potřeba říct, co to je au pair. Jedná se o program pro mladé lidi (nejčastěji ženy), kteří mohou díky němu vycestovat do různorodých zemí světa.

Bydlí v tzv. hostitelských rodinách a starají se o dětské členy této rodiny. Za ubytování a stravu nic nehradí, naopak je jim ze strany hostitelské rodiny vypláceno ještě kapesné. Zdá se to jako snadný příjem a dobrá brigáda v zahraničí, ale je nutno si uvědomit, že se za tím skrývá mnoho povinností.

TIP: Kam se vydat na výlet po Anglii? Nelze vynechat tajuplný kamenný komplex Stonehenge, jehož historický odkaz nedá spát kdejakému historikovi. Záhada, jež nebyla nikdy objasněna.

Tím nejdůležitějším, co au pair v hostitelské rodině dělá, je péče o dítě, které může být prakticky jakéhokoliv věku. Tato péče zahrnuje nejen trávení volného času s dítětem a hraní si s ním, ale také „vše okolo“. Co tedy má au pair s ohledem na péči o dítě obvykle na starosti?

  • příprava jídla pro dítě
  • vyprovázení / vyzvedávání ze školky, školy, případně zájmových kroužků
  • praní dětského oblečení, žehlení
  • pomoc při vypracování domácích úkolů, příprava dítěte do školy
  • společné trávení volného času dítěte, vzdělávání, zabavování, hraní
  • úklid po dítěti aj.

Jinými slovy, vše, co souvisí s dítětem, obvykle řeší právě au pair. Na druhou stranu po au pair nikdo nemůže chtít například úklid celého domu nebo posekání trávy na zahradě, protože to se samotnou péčí o dítě nijak nesouvisí.

Pokud to ovšem bude na dohodě mezi oběma stranami a stanoví se případný poplatek za tyto nadstandardní činnosti, není to problém.

Kdo se může stát au pair?

Podmínky pro osoby, které se mohou stát au pair, se obvykle liší podle konkrétní země. Pochopitelným požadavkem je plnoletost, maximální věková hranice je však odlišná.

V některých zemích se jedná o 26 let (obvyklé završení studia), v některých zemích jsou jako au pair akceptovány i osoby do 30 let věku. K dalším podmínkám patří:

  • základní znalost jazyka cílové země
  • doklad o ukončení vzdělání
  • čistý trestní rejstřík
  • řidičský průkaz / mezinárodní řidičský průkaz
  • zkušenosti s dětmi
  • dobrý zdravotní stav

Bez základní znalosti jazyka hostitelské rodiny to bohužel nejde. Vzhledem k tomu, že je zapotřebí se s dítětem domluvit na řadě věcí a pochopitelně i komunikace s rodinou je velice důležitá, jedná se o zcela zásadní podmínku bez jakékoliv výjimky.

Pravděpodobně nejvyšší požadavky na jazykovou vybavenost se klade na au pair v Anglii, která je nejbližší zemí z ČR, kde se využívá angličtina.

Zájemci o au pair musí počítat s tím, že se mohou starat i o nemluvňata. Většinou si však mohou hostitelskou rodinu vybírat. A pokud si někdo není jistý, že by péči o miminko zvládl, má k dispozici řadu rodin s většími dětmi.

K obrovský výhodám programu au pair patří to, že základní znalost jazyka se bude díky neustálému kontaktu s rodilými mluvčími již během relativně krátké doby rapidně zlepšovat. Rozvoj ve vzdělání jazyka patří mezi hlavní důvody, proč se mladí lidé hlásí do au pair programu. Jedná se tak o velice efektivní způsob, jak se naučit anglicky.

Důležitá je také zkušenost s dětmi. Některým rodinám stačí například fakt, že dotyčná au pair má mladšího sourozence, jiné požadují doložitelné zkušenosti s dětmi typu výpomoc v mateřské škole, vedení sportovních či jiných dětských aktivit, doučování, apod.

Časová náročnost au-pair

Jak již bylo zmíněno, au-pair není roční „dovolená“, ale jedná se o poměrně náročnou a zodpovědnou činnost. Mladí lidé se díky možnosti působit jako au pair naučí postavit se na vlastní nohy a podpoří tím velkým způsobem svůj osobní růst. Mnozí lidé tímto začínají šťastný a produktivní život.

Jak časově náročné může být au-pair? Opět je to velmi různorodé. V zemích EU se obvykle jedná o činnost na 5-6 hodin, až 6 hodin v týdnu, v celku cca 30 hodin týdně. Hostitelská rodina taky smí v předem daných intervalech požádat několikrát týdně o baby sitting.

Oblíbeným cílem všech, kteří chtějí být au-pair, je také USA. Zde platí poněkud odlišná pravidla, která jsou kompletně specifikována v následujících odstavcích.

Au pair v USA

Podmínky pro au pair v USA se mírně odlišují. Nezvyklá není časová náročnost až 45 hodin týdně, maximálně však jen 10 hodin denně. Au pair má většinou nárok na 1,5 dne volna týdně a jeden celý volný víkend měsíčně.

Během ročního pobytu má také nárok na dva týdny placené dovolené, během které může libovolně cestovat a poznávat nový svět.

Zatím co u au pair programů v evropských zemích se většinou jedná o volitelnou činnost, během programu au pair v USA se dotyčná osoba musí zapsat na vybraný jazykový či odborný kurz na místní univerzitě. Au pair program v USA tak plní i vzdělávací roli.

Studium v zahraničí je pro řadu mladých lidí velkou příležitostí.

Pro au pair program v Evropě nejsou až na výjimky potřeba víza. Pro USA budoucí au pair potřebuje J-1 vízum, které umožňuje využít na závěr pobytu 30 dnů na cestování po celých Spojených státech.

TIP: Studenti obvykle nemají peníze na rozdávání. Přesto si mohou dopřát nadstandardní dovolenou, stačí znát jen několik typů jak ušetřit při koupi dovolené a jak ušetřit přímo na dovolené.

Finanční stránka au pair v zahraničí

Samotné ubytování v hostitelské rodině a také stravování au pair neplatí. Dostává navíc kapesné, které se v evropských zemích pohybuje v částkách kolem 250 až 500 euro měsíčně, au pair ve Velké Británii dostane cca 80 GBP týdně a v USA cca 190 dolarů týdně.

Někdy je ze strany hostitelské rodiny propláceno také pojištění, případně rodina poskytuje příspěvek na letenku nebo příspěvek na vzdělání. Cestovní pojištění je nezbytností pro cestu do USA. Díky online sjednání však lze získat to nejlevnější cestovní pojištění za pár minut.

Tyto finanční podmínky by měl mít podchycené každý uchazeč o au pair v zahraničí ještě před samotným odjezdem, aby nedošlo k nepříjemným situacím na místě.

A jak je to s výdaji? Získané kapesné si pochopitelně mladý člověk může utrácet tak, jak uzná za vhodné. Ještě před samotnou cestou však zájemce čeká několik nutných výdajů, které se liší podle toho, zda využije ke sjednání au pair v zahraničí agenturu či nikoliv.

Au pair agentury vyplatí se?

Jakmile se člověk rozhodne jet pracovat jako au pair v zahraničí, má dvě možnosti. Buď do světa vyjede po vlastní ose nebo využije služeb specializovaných au pair agentur. Která varianta se zdá jako výhodnější?

Bez nějakého velkého přehánění vyjde určitě lépe využít agenturu. Ta si sice účtuje mnohdy nemalý poplatek za zprostředkování, ale zároveň prakticky ručí za to, že mladý člověk jde do prověřené rodiny a v případě jakýchkoliv nepříjemností zasáhne.

Agentury mají obvykle širokou databázi hostitelských rodin, proto si zájemce může vybírat podle svých priorit. Zároveň au pair agentura většinou zájemcům pomáhá s vyřizováním veškeré administrativy, sháněním letenek a vyřizování potřebných víz.

Pokud se do zahraničí na au pair pobyt vydá člověk po své vlastní ose, pravděpodobně ušetří. Zároveň se ale může dostat do rodiny, která neprošla tzv. screeningem. A to může být značné riziko.

Poplatek agenturám za zprostředkování je různorodý, začíná na 1 000 Kč a může dosahovat až 13 000 Kč. Záleží na službách, které agentura pro zájemce vykonává. K největším agenturám zaměřených na au pair patří Cultural Care Au Pair s 25 lety existence.

A pro ty, kteří si chtějí poradit sami, jsou provozovány databáze hostitelských rodin. Nahlédnout je možné například na Au Pair World, Au Pair Box nebo Find Au Pair.

Poslední aktualizace: 29. 03. 2020