Menu
Ubytování přes Airbnb – co vše je nutné vědět?

Ubytování přes Airbnb – co vše je nutné vědět?

7 minut čtení

Cestování po světě je v současnosti dostupné téměř pro kohokoliv. Čím dál tím více lidí prahne po autentických zážitcích z cest. Chtějí poznávat nové kultury a setkávat se zajímavými lidmi na zajímavých místech. Pomocnou ruku jim v tomto poskytuje internetová platforma Airbnb. Co je to Airbnb a jakou roli hraje v cestovních ruchu?

Airbnb je společnost, která provozuje stejnojmenný internetový portál. Zprostředkovává ubytování po celém světě přímo u majitelů různorodých nemovitostí.

Zapálený cestovatel tak nemusí vyhledávat neosobní hotely nebo hostely. Může si skrze Airbnb najít sdílené ubytování na druhém konci světa a zde poznávat místní kulturu přímo „u zdroje“.

Airbnb ubytování však není pouze pro ošlehané dobrodruhy. Stejně tak dobře si může ubytování aktuálně ve 191 zemích světa najít mladý pár, parta přátel nebo i rodina s dětmi.

Historie Airbnb

Na začátku Jak už to tak občas bývá, někdy pouhá náhoda dá vzniknout neuvěřitelným věcem. A to je přesně případ společnosti Airbnb, jejíž příběh prioritně nezačíná snovým plánem na založení firmy.

Bývalí spolužáci a spolubydlící chtěli si zprvu chtěli jen kompenzovat náklady spojené s vysokým nájmem jejich bytu v San Franciscu. Do svého obývacího pokoje proto umístili nafukovací postel (air bed) a tu nabízeli k pronájmu. K této „službě“ připojili také snídani (breakfast).

Následně spolu s dalším spolubydlícím založili webové stránky nabízející krátkodobé sdílené ubytování pro ty, kteří si nemohou zaplatit klasický hotel.

A nyní konečně vysvětlení, co znamená zkratka Airbnb. Původní název webu byl totiž airbedandbreakfast.com, oficiální spuštění proběhlo 11. srpna 2008. V březnu 2009 pak došlo ke zkrácení na současné Airbnb.com. Češi pochopitelně mohou využít české adresy www.airbnb.cz.

Nová zkratka Airbnb se ujala a podnik začal být velice úspěšný. Současné celosvětové statistiky Airbnb uvádějí zajímavá čísla dokládající neustále vzrůstající oblibu tohoto typu ubytování:

  • celkový počet hostů v roce 2016: 80 milionů
  • celkový počet hostů v roce 2017: 100 milionů
  • celkový počet hostů v roce 2018: 150 milionů

Airbnb prosperuje i v České republice. Za rok 2018 se uvádí, že bylo registrováno 11 tisíc hostitelů, které navštívilo 1 020 000 hostů. Zisk v tomto případě dosáhl k částce 75 milionů korun.

Nejčastěji využívali ubytování přes Airbnb v Čechách lidé z Německa, USA, Velké Británie a Francie. Nejvyhledávanější je u nás Airbnb ubytování v Praze, Brně a dalších turisticky frekventovaných městech jako například Český Krumlov.

To, jak i v České republice rapidně stoupá oblila Airbnb ubytování, dokládá meziroční srovnání let 2017 a 2018. V Praze se jednalo o nárůst 108 %, celkově pak o 52 %.

Jak funguje Airbnb

Airbnb sdružuje nabídky všech těch, které nějakou nemovitost nebo její část poskytují k dispozici. Může se jednat o tři typy nabídek:

  • společný pokoj (hostitel poskytuje lůžko v místnosti, kde sám bydlí)
  • soukromý pokoj (hostitel poskytuje samostatnou místnost, ve které bude mít člověk soukromí, ale například kuchyně nebo sociální zařízení mohou být společné)
  • celý dům/byt/chalupa (naprosté soukromí bez přítomnosti hostitele)
Ubytování Airbnb nabízí mimo jiné úžasnou možnost se seznámit s lidmi z mnoha koutů světa a poznat jejich zvyky a kulturu. Hostitelé velmi často a rádi poskytují svým hostům tipy na výlety v okolí, někteří je mohou pozvat dokonce na domácí oběd nebo večeři.

Portál Airbnb propojuje tyto hostitele, jak bývají majitelé nemovitostí označováni, se zájemci o ubytování. Aby se však jednotlivé nabídky zobrazovaly, je nutné se nejprve provést registraci Airbnb a vytvořit si osobní profil.

A co se do profilu uvádí? Kromě povinných náležitostí jako jsou identifikační údaje (e-mail, telefon, číslo OP nebo pasu) se sděluje případně také Facebook a je nutná fotografie. Čím více informací o sobě člověk napíše, tím bude pro hostitele čitelnější a snadněji se rozhodne, zda svou nemovitost dá k dispozici či nikoliv. Není to totiž samozřejmost.

Po přihlášení Airbnb zájemce zadává požadovanou destinaci, termín, počet nocí a osob. Nabídky může dále filtrovat například podle typu pokoje, ceny, vybavení nemovitosti, jazykové vybavenosti hostitele, počtu ložnic nebo koupelen apod.

Pokud ho některá z nabídek zaujme, požádá prostřednictvím tlačítka „žádost o rezervaci“ o vyjádření hostitele. Ten má možnost se podle profilu žádajícího a svých časových možností rozhodnout, zda rezervaci akceptuje či nikoliv.

Výjimkou jsou nabídky, které jsou označeny jako „automatická rezervace“. V takovém případě rozhodnutí hostitele není třeba a rezervace se v případě zájmu ihned uskuteční.

Prezentace nemovitosti a Airbnb recenze

Stejně jako zájemce o ubytování musí mít svůj profil, u kterého Airbnb důkladně prověřuje pravdivost údajů, stejně tak hostitel o sobě poskytuje několik informací a jeho nabídka musí splňovat řadu podmínek.

Každá prezentace se skládá z detailních informací o ubytování a fotografií. Zájemce vidí také informace o hostiteli a recenze. Speciálně na fotografie by se měl člověk zaměřit. Podle některých zkušeností Airbnb uživatelů se občas může stát, že fotografie jsou přikrášlené a neodpovídají realitě.

Tomu se lze vyhnout u nabídek s označením „A“ u fotografií. Tato značka znamená, že nemovitost byla nafocena oficiálním fotografem Airbnb.

Zájemce má pak ještě jednu možnost, jak zjistit, zda prezentace ubytování odpovídá skutečnosti. Tou možností jsou zmiňované recenze. Hodnocení dostává jak hostitel od hosta, tak host od hostitele. Je v zájmu obou stran, aby hodnocení byla kladná.

Hostitel by negativními recenzemi mohl ztratit další hosty a naopak cestovatelům s negativními komentáři by nemuseli být akceptovány rezervace.

Airbnb ubytování může být jednodušší, vždy by ovšem mělo být čisté. Pakliže něco nevyhovuje nebo je to jinak, než bylo prezentováno, mohou se lidé obracet na Airbnb skrze zákaznickou podporu.

S hostitelem je možné komunikovat prostřednictvím portálu Airbnb, kdy se u každé nabídky nachází tlačítko „napsat hostiteli“. Host toho může využít kdykoliv, před samotnou rezervací, i po ní ve chvíli, kdy má jakékoliv dotazy. Na Airbnb se klade velký důraz na slušnost obou stran, tomu by měla odpovídat i veškerá komunikace.

Cena ubytování Airbnb a související storno podmínky

Cenu za ubytování si hostitelé stanovují sami. Často se o nabídkách mluví jako o levném ubytování Airbnb, zvláště v případech sdíleného pokoje. Samozřejmě se zde ale najdou i předražené nemovitosti, jejichž majitelé zkrátka pokouší štěstí.

Cena se uvádí u každé nabídky a je konečná. Skládá se z ceny za samotné ubytování, poplatku za úklid, poplatku za zprostředkování sdíleného ubytování Airbnb a případně poplatků (daní) pro konkrétní město či stát.

Cenu za ubytování si stanovují sami hostitelé. Nejlevnější variantou je ubytování ve sdíleném pokoji, což je oblíbená varianta mnohých cestovatelů a dobrodruhů.

Platba za ubytování Airbnb probíhá ihned po akceptaci rezervace, a to online kreditní nebo debetní kartou. Využít lze také PayPal nebo Apple Pay. Peníze v první řadě neodchází přímo pronajímateli. Nechává si je na svém účtu společnost Airbnb a hostiteli je posílá až 24 hodin po příjezdu hostů.

S penězi za ubytování souvisí také storno poplatky. I ty jsou plně v režii osoby, která nabízí pronájem bytu přes Airbnb. Cestovatel se tak může setkat s benevolentními podmínkami, kdy dostane 100 % ceny zpět při zrušení ubytování 24 hodin před příjezdem. Naproti tomu stojí nabídky, kdy je storno „bez újmy“ možné jen ve lhůtě přesahující 60 dnů před příjezdem.

Airbnb daně, DPH, poplatky

Podmínky pro odvod daní a poplatků pro ubytování přes Airbnb se v jednotlivých zemích liší. Poskytovatel Airbnb ubytování v České republice je vnímán jako podnikatel. Měl by být držitel živnostenského oprávnění, musí se přihlásit k platbě zdravotního pojištění a sociálního pojištění a také podat přihlášku k registraci k dani z příjmů. Pronajímatel se nevyhne ani vedení účetnictví nebo daňové evidenci.

Výdělky z Airbnb se nevyhnou zdanění, konkrétně se hradí 15% daň z příjmů fyzických osob. Poskytování ubytovacích služeb také podléhá DPH. Při překročení obratu 1 milionu korun za rok by se pronajímatel měl zaregistrovat jako plátce DPH.

Nutno říct, že finanční správa spolupracuje s Airbnb, a má tak přehled o všech poskytovatelích ubytování. Dochází k systematickým kontrolám daňových odvodů, není proto vhodné cokoliv zamlčovat.

A jaké další povinnosti se s pronájmem přes Airbnb pojí? Je nutné hradit místní poplatky a vést evidenční knihu (uvádí se do ní doba ubytování, jméno a příjmení hostů, jejich trvalé bydliště a číslo občanského průkazu nebo pasu).

U hostů ze zahraničí zákon také stanovuje povinnost hlášení pobytu těchto osob na cizinecké policii. Lze tak učinit pomocí on-line aplikace a liší se podmínky u hostů ze zemí z Evropské unie a ostatních návštěvníků.

Kontakty na Airbnb

Kontaktovat Airbnb pro nezaregistrovaného uživatele je téměř nemožné. Lze jim poslat zprávu třeba na Facebook nebo na Twitter. Osoba s vlastním profilem Airbnb již má možností více. Nejideálnější je navštívit adresu https://www.airbnb.cz/help/contact-us a zde se proklikat podle aktuálního problému na kontaktní formulář.

Reakce Airbnb na dotazy bývají podle uživatelů velmi rychlé. Přihlášení uživatelé pak naleznou v kontaktech také telefonní číslo zákaznického servisu +1-415-800-5959. Podle tvaru čísla je asi každému jasné, že se nebude jednat o český kontakt. Jedná se o telefon do USA (Kalifornie), takže pro české občany je určitě vhodnější využití webového formuláře.

Poslední aktualizace: 25. 08. 2022