Menu
Jak vybrat strunovou sekačku pro práci na zahradě

Jak vybrat strunovou sekačku pro práci na zahradě

4 minuty čtení

Dnes si posvítíme na strunové sekačky neboli vyžínače. Tyto malé a poměrně lehké pomocníky využijete především tam, kde se s klasickou zahradní sekačkou nedostanete.

Zvládnete s ní posekat například trávu kolem zídek, záhonů, plotů, poradí si ale také s hůře přístupnými terény. Co všechno umí a jak vybrat tu nejlepší strunovou sekačku pro vaši zahradu? Poradíme vám!

Typy strunových sekaček – který je nejlepší?

Na trhu seženete celkem 3 typy strunovek. Každý z nich má své klady i zápory, proto velmi záleží, na jakou práci budete sekačku používat nejčastěji.

  • Elektrické strunové sekačky patří mezi nejprodávanější typ vyžínačů a hodí se především na menší až středně velké pozemky. Výhodou je nízká pořizovací cena, tichý provoz a bezúdržbovost. Nemusíte myslet na dobíjení baterie, výměnu oleje nebo dolití benzínu. A nevýhody? Je potřeba počítat s tím, že za sebou budete permanentně tahat přívodní kabel, který se vám může připlést do cesty. 
  • Akumulátorové strunové sekačky jsou výkonem i hmotností velmi podobné elektrickým. Vzhledem k nutnosti dobíjení baterie se však hodí spíše na menší pozemky. Díky absenci přívodního kabelu se nezaleknou ani členitého terénu. 
  • Benzínové strunové sekačky na trávu patří mezi nejvýkonnější typy vyžínačů a poradí si i s velmi hustou trávou. Jejich obrovskou výhodou je naprostá svoboda pohybu, takže se hodí i na časově náročnější práci. Nejste totiž odkázáni na dobíjení baterie ani na zásuvku. Naproti tomu jsou však těžší, jejich pořizovací cena je vyšší a údržba je náročnější.

Na co se zaměřit při výběru strunové sekačky

Abyste zvolili spolehlivý vyžínač a dostali z něj co možná nejvíc, je potřeba pohlídat si základní parametry, které ovlivní jeho chod. Při výběru se zaměřte především na výkon motoru, šířku záběru, žací systém a způsob odvíjení struny. Pojďme se na tyto parametry podívat z blízka.

Výkon motoru

Při výběru výkonu motoru si ujasněte, jakou plochu budete sekat – zda jde o menší, dobře přístupný pozemek, nebo naopak o větší, členitý terén. Obecně lze však říci, že velikost výkonu ovlivňuje nejen pořizovací cenu, hmotnost, ale také spotřebu.

Do 700 W – hodí se spíše na úpravu menších zahrad. Poradí si s nízkým trávníkem a je ideální spíše pro domácí využití, na chatu, chalupu nebo okrasnou zahradu.

Od 700 – 2000 W – tyto mašinky se dokáží vypořádat se silnějšími stonky a hustší trávou. Využijete je i na větších pozemcích, mají vyšší výdrž a poradí si i s hůře přístupným terénem. 

Šířka záběru 

Je jeden z nejdůležitějších parametrů, který často odpovídá i výkonu motoru. Udává velikost plochy, kterou jste se sekačkou schopni zabrat na jeden rozmach. U modelů s nižším výkonem se nejčastěji setkáte s šířkou záběru mezi 20-25 cm. Hodí se například na dosekání míst kolem zdí, plotů a keřů. Potřebujete-li však strunovku, která zvládne posekat větší plochy, rozhodně vybírejte z modelů se širším záběrem, alespoň 30-45 cm. Věřte nám, že si tím ušetříte spoustu námahy a potu.

Tip: Pokud hledáte stroj pro detailnější práci, platí zde, že méně je někdy více. V takovém případě sáhněte raději po vyžínači s menší šířkou záběru. 

Žací systém

Na trhu se setkáte se dvěma typy žacího systému, kdy ze spodního kotouče strunové sekačky vychází buď jedna, nebo dvě struny. 

Jednostrunový systém – z otáčející se cívky se odvíjí jen jeden konec struny. Práce s ním je pomalejší a rychleji se opotřebovává.

Dvoustrunový systém – na trhu nejběžnější, struna se odvíjí na obou protilehlých koncích. Sekání je mnohem efektivnější a rychlejší. 

Odvíjení struny

Vyžínače na trávu mohou odvíjet strunu buď poloautomaticky, nebo automaticky. Přičemž druhá varianta je při práci výrazně efektivnější. 

Poloautomatické (Tap and go) – znamená, že se struna z cívky odvíjí v délkových krocích. Stačí poklepat žací hlavou o pevnou plochu, například o zem. 

Automatické – v praxi funguje tak, že pokud je strunná krátká, samovolně se odvíjí na potřebnou délku. 

Strunovka vs. křovinořez 

Také vás napadlo, zda se dá strunová sekačka používat jako křovinořez? Možná vás zklameme. Na první pohled jsou sice oba nástroje velmi podobné, ale křovinořez strunovkou zkrátka nenahradíte. Pokud zvolíte vyšší výkon, poradí si vyžínač i s vyšší, hustou trávou. Vyžínač je jednoznačně lehčí a menší a hodí se spíše k finální úpravě trávníku po sečení. Křovinořez bývá zpravidla těžší a mnohem výkonnější. Jak už vyplývá z názvu, poradí si i s náletovými dřevinami a křovím. 

Poslední aktualizace: 03. 01. 2023