Personalisté jsou klíčovými hráči ve většině organizací a firem, a termín HR (Human Resources) se tak v profesní sféře objevuje velice často. Proto je dobré pochopit, co do jejich pole působení spadá, jaké jsou klíčové úkoly a jaké vlastnosti by vlastně měl takový personalista mít.
Co dělá personalista?
Jak již název napovídá, role personalisty se soustředí především na práci s lidmi. Jeho klíčovým úkolem je řízení všech činností týkající se správy zaměstnanců. V menších organizacích se úkoly HR specialistů často přenechávají manažerům, ředitelům, nebo jsou outsourcovány externím agenturám. Větší firmy a organizace však často zaměstnávají personalisty jako součást samostatného oddělení s více pracovníky a manažerem.
Jaké jsou hlavní úkoly HR specialisty?
V tomto článku uvádíme pouze základní oblasti, ve kterých personalisté působí:
Personální agenda
Personální agenda zahrnuje evidenci záznamů o zaměstnancích, dodržování relevantní legislativy, správu všech pracovních dokumentů a podobně. Zde může být obzvlášť nápomocný HR software, který tuto administrativu zjednodušuje a automatizuje.
Nábor nových zaměstnanců
Stejně tak práce personalisty obsahuje sledování situace na pracovním trhu, zajišťování celého procesu náboru nových zaměstnanců (od definování pracovní pozice, přes vytváření inzerátů, až po pohovory s uchazeči a konečný výběr), zavádění nových zaměstnanců a další.
Péče o firemní kulturu a prostředí
V této oblasti se personalista staví také do role mediátora mezi vedením společnosti a ostatními zaměstnanci, řeší případné spory, přijímá stížností a náměty od zaměstnanců a podobně.
Také velmi často společně s týmem organizuje různé teambuildingové akce, distribuuje novinky a zprávy a obecně se snaží zvyšovat spokojenost zaměstnanců. Rovněž zajišťuje vzdělávání zaměstnanců a managementu.
Počet lidí potřebných k pokrytí těchto oblastí se liší podle velikosti firmy a počtu zaměstnanců. U malých podniků není neobvyklé, když všechny oblasti HR zpracovávají jedna nebo dvě osoby. Na druhé straně, velké společnosti s stovkami nebo tisíci zaměstnanců mají často samostatné týmy specialistů pro každou z uvedených oblastí.
Jaký typ lidí je vhodný pro práci HR specialisty?
Podobně jako jiné obory, i HR vyžaduje velmi specifickou kombinaci dovedností a osobnostních vlastností. Protože je celé odvětví založeno na komunikaci s ostatními lidmi, skvělý HR specialista potřebuje schopnost empatie a umění naslouchat. K tomu patří také výjimečné komunikační dovednosti. Při jednání s frustrovanými, rozzlobenými nebo jinak nespokojenými zaměstnanci potřebuje HR specialista také pevné nervy, asertivitu a schopnost zvládat stres a krizové situace.
Tip: Personální software může být pro vytíženého personalistu neuvěřitelnou pomocí. Osvědčený software nejen pro HR specialisty nabízí firma Vema.
Poslední aktualizace: 28. 07. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.