ÚvodBlogHR Večer v STRV na téma „spolupráce recruitmentu a hiring manažerů“
HR Večer v STRV na téma „spolupráce recruitmentu a hiring manažerů“
5 minut čtení
Minulé pondělí se konal v pořadí již patnáctý HR večer a tyhle kulatiny jsme oslavili skvěle vydařenou akcí v prostorách STRV. Přihlásilo se rekordní množství uchazečů, jenže z důvodu omezené kapacity jsme mohli vybrat „jen“ 60 účastníků, což je nejvíce lidí od doby, co HR večery pořádáme.
První přednáška byla o tom, jaký vztah by si recruiteři měli vytvořit se svým hiring manažerem. Důležité je budovat mezi sebou vzájemný přátelský vztah. Budování mezilidských vztahů a komunikace jsou v tomto případě klíčové.
Samotnému náborovému procesu předchází schůzka s HR manažerem, na kterou je třeba se chytře připravit. Veronika Prášková účastníkům dala několik zajímavých tipů, jak manažera zaujmout, získat si jeho pozornost a důvěru.
3 tipy, jak si získat hiring manažera
Vyhledat a načíst si informace o dané pozici a co práce obnáší
Připravit si otázky, ptát se manažera na nejasnosti
Zaujmout ho nějakou zajímavostí
Je důležité znát kalendář manažera. Měli byste se ujistit, že má ve svém kalendáři dostatek času na pohovory. Potom mu najít několik opravdu slibných kandidátů, se kterými si bude moci popovídat. Toto opět vyplývá z dobré vzájemné komunikace mezi recruiterem a manažerem.
Po skončení pohovoru byste si měli společně sednout a sdělit si zpětnou vazbu ohledně kandidáta. Hned si říci, co se vám líbilo či nelíbilo a proč. Je lepší to udělat ihned, než se zapomene na detaily, které mohou být zásadní.
Rychlokurz jak na „manažerštinu“
1. Manažeři milují statistiky, grafy a „koláče“
Ukažte mu svou práci v číslech. Popište jednotlivé aktivity, na kterých budete pracovat a kolik času vám zaberou. Jak budete postupovat, kam umístíte inzerát s nabídkou práce atd. Manažer by měl být v obraze a neměl by cítit, že ho obcházíte.
2. Starajte se o HR manažera
Manažer je také jen člověk, který má své problémy, proto by vám na něm mělo záležet, měli byste se o něj starat a zajímat se o něj. Věnujte mu svou plnou pozornost, buďte mu parťákem a jakýmsi ostrůvkem v záplavu schůzek. Na vaše společná setkání se potom bude těšit.
3. Pomozte mu se sociálními sítěmi
Obzvláště starší manažeři nemusí být úplně zběhlí v oblasti sociálních sítí, jejichž sílá je ovšem v současnosti obrovská. Ukažte mu, jak s nimi pracovat. Vylepšete jeho profil na LinkedInu, napište cool příspěvek na Twitter nebo zveřejněte super fotku na Instagram.
Je důležité o vztah s manažerem pečovat dlouhodobě. Ve finále to bude přínosné pro obě strany a odrazí se to také na výsledcích celé firmy.
Sharing is caring aneb jak je důležité sdílet
Další přednášky se chopila Bára Zacharová, HR manažerka společnosti STRV. Ta si připravila přednášku s názvem Sharing is caring. Firma má totiž silný podpůrný systém, v němž je vždy jeden pro druhého.
I Bára ve své přednášce vyzdvihovala důležitost komunikace a sdílení. A to nejen mezi zaměstnanci a hiring manažerem, ale také mezi zaměstnanci navzájem. Práce je totiž jejich společná mise, ve které se snaží maximálně uspět. Sdílí proto své úspěchy, neúspěchy, ale i mimopracovní věci apod.
Ná práci s komunitou se v STRV klade velký důraz. Zaměstnanci zde mají 100% podporu a mohou se na HR vždy spolehnout. Oddělení se snaží zjistit, co zaměstnancům nejvíce vyhovuje a potom sladí své představy.
Pro nováčky je připraven několik měsíců trvající program, který jim má dát potřebné vědomosti, ale také sebevědomí. Během něj probíhá intenzivní networking a úzká spolupráce s manažery. Zpětná vazba zde má tak významnou přidanou hodnotu.
Vzájemná komunikace na prvním místě
Firma také často pořádá různé akce, které jsou vzdělávací a zároveň velmi teambuildingové. Cílem je odtrhnout se od okolní reality, bavit se o tom, co se stalo v minulosti i jaké jsou plány do budoucna a samozřejmě utužit vzájemné vztahy.
Další přednáška byla na téma „Miluji své recruiterky“ a přednášejícím byl tentokrát hiring manažer Jan Kaltoun. Vyzdvihoval především vzájemný vztah mezi hiring manažerem a recruitery a že i manažeři by se měli sami sebe ptát, co by mohli udělat pro recruitery.
V STRV panuje mezi týmy příjemná atmosféra a když nastane jakýkoli problém, recruiter ví, co se děje a jaká je příčina problému. Komunikace je opět na prvním místě a hlavní je zůstat neustále v kontaktu. Proto spolu zaměstnanci chodí společně i na obědy apod.
Recruiter musí být součástí týmu jak hierarchií, tak osobnostně. Proto se účastní pravidelných meetingů, při nichž jsou všichni v jedné místnosti a tráví spolu čas. Teambuildingy se konají několikrát ročně a to jen v rámci týmu, jinak neformální setkání probíhá každé první pondělí v měsíci.
Recruitment bez recruiterů?
Každé dva týdny si potom dvě hodiny povídají se všemi hiring manažery. Mohou nastat problémy v týmu, s procesy, s kandidáty atd. Proto se pravidelně setkávají i mimo pracovní čas, intenzivně spolu komunikují a sdílí zpětnou vazbu.
Díky Speakers programu mohou zaměstnanci vycestovat do světa a šířit znalosti o iOS. Díky tomu se o STRV ví třeba v Latinské Americe, ve Španělsku a dalších zemích.
Posledním přednášejícím byl Matěj Matolín, který se zabýval otázkou, zde bude možné dělat recruitment bez recruiterů. I Matěj, stejně jako předchozí přednášející, vyzdvihoval důležitost komunikace a spolupráce mezi recruitery a hiring manažery.
Workshop, networking i super raut
Je důležité, aby manažeři znali celý proces recruitmentu. Obzvláště ve startupech často dělají veškerý recruitment manažeři, což je pro ně skvělá škola, protože ví, jakým způsobem sehnat zaměstnance a jak těžké to je.
Recruitment může ušetřit spoustu času tím, že si recruiteři budou filtrovat kandidáty sami a nebudou posílat životopisy HR manažerům. Dále lze využít např. CTO, kteří budou oslovovat trh prostřednictvím e-mailu.
Po skončení přednášek následoval krátký workshop a networking s odborníky z oblasti lidských zdrojů. Nechyběl ani super raut a drinky podávané na baru v STRV.
Tímto bych chtěl poděkovat všem účastníkům, přednášejícím a taky samotnému STRV za spolupráci na téhle opravdu vydařené akci!