Češi a eurovíkendy: Milujeme evropská velkoměsta a navštěvujeme je nejraději na jaře
3 minuty čtení
Eurovíkendy jsou takovým turistickým fenoménem, že by snad jen málokoho ze současné generace dvacátníků napadlo, že jde o poměrně mladý trend, který jejich rodiče neznali. Co je eurovíkend, kam na něj Češi nejradši vyrážejí a jak ho co nejlépe financovat?
Zatímco v 90. letech Češi kupovali zájezdy, kam jen to šlo a na které měli dostatek peněz, dnes už panuje vysoká variabilita jak mezi místy, která můžeme navštívit (a mnohdy ani ne tak draze, jak si myslíme), tak i v čase, který na cestáchplánujeme strávit.
Dovolená jednou do roka na 14 dní k moři spoustě z nás nestačí a chceme toho vidět ještě víc. V letech před vypuknutím pandemie koronaviru vyráželi Češi za hranice i 4´ za rok.
S cestovkou i bez ní
A co je vlastně eurovíkend? Ve své podstatě se tak dá označit jakákoli cesta trvající 1–4 dny (tedy často prodloužený víkend) do některého z evropských měst.
Ti, kteří chtějí mít eurovíkend bez starostí, ho nejčastěji volí s cestovní kanceláří. Ta zařídí dopravu a ubytování s nějakou tou formou stravy (například se snídaní), občas ještě před zájezdem zajistí i různé akce na požádání.
Naopak dobrodružnější povahy, které jsou i jazykově vybavené, na eurovíkend vyrážejí samy po vlastní ose a téměř všechno si do detailů naplánují.
Kam jezdíme na eurovíkend? Nejvíc nás láká Londýn, Budapešť a Amsterdam
Statistika z července 2021 mluví jasně. Poslední roky jsme si vybírali hlavně Londýn, Budapešť, Amsterdam, Řím a Istanbul. K dalším oblíbeným ale patří i Lisabon, Benátky, Paříž, Florencie, Atény nebo Stockholm. Rozhodně jde o místa nabitá historií, památkami nejrůznějších druhů, muzeí, galerií i zajímavých míst „v ulicích města“.
Hledáte-li něco méně tradičního, pak můžete vyrazit do Berlína, Edinburghu nebo třeba Kodaně. A k již zmíněnému Lisabonu se pak vyplatí přidat rovnou i Porto. Za dva dny se rozhodně nikde nudit nestihnete.
Každé evropské město má svou atmosféru. K té lisabonské přispívají například žluté tramvaje, které pomalu projíždějí kolem domů ve strmých uličkách.
Kolik stojí eurovíkend?
Rozdíl v cenách za eurovíkend s cestovní kanceláří a bez ní může být citelný – ve hře je například to, že cestovka dokáže sehnat levnější ubytování, zároveň ale můžete zaplatit za průvodce (budete-li chtít své krátké dobrodružství absolvovat s ním) a obecně službu cestovky za zprostředkování.
Například za 2 dny v Miláně můžete dát 4 700–5 600 Kč, co se ubytování (3*) a letenky týče. Dalším nákladem samozřejmě musí být jídlo, které už záleží na vás – zpravidla je ale snad ve všech západních zemích o něco dráž než u nás.
Eurovíkend (2 dny) v Londýně si můžete užít zhruba za 7 000 Kč, v Bruselu za 3 700–7 500 Kč.
Jak nejlépe takový výlet financovat?
Zatímco ubytování si pravděpodobně seženete už před odjezdem, stejně jako letenku, případné pohonné hmoty a další výdaje, jako například za stravu, budete platit až na místě.
Nejjednodušším a nejpohodlnějším řešením je platit všechny cestovní výdaje kartou – platba kartou v zahraničí se dnes totiž obejde i bez přirážek a poplatků za transakce v cizí měně.
S kreditkou navíc získáte jistotu, že nezůstanete v zahraničí bez prostředků v případě nenadálé situace (a hodit se vám může třeba i při půjčování auta z půjčovny). Před zřízením karty je ale potřeba vybrat si banku, u níž se to skutečně vyplatí. Tak šťastnou cestu!
Poslední aktualizace: 17. 03. 2023
Michal Hardyn
Již od roku 2008 sepisujeme užitečné články na nejrůznější témata - od půjček a financí až po pojištění nebo cestování. Za cíl si klademe informovat naše čtenáře co nejsrozumitelnějším způsobem - pomoci jim ušetřit peníze, získat přehled nad daným tématem či jim poradit s jejich situací.