Menu
Jaké finanční produkty se využívají nejčastěji

Jaké finanční produkty se využívají nejčastěji

4 minuty čtení

Finanční produkty, ať už bankovní či ty nebankovní, využívá každý z nás. Ne každý využívá například půjčku po insolvenci nebo konsolidaci úvěrů, ale debetní kartu nebo kreditní kartu využívá velká část populace. Na debetní kartu si necháváme posílat výplatu, provádíme bezkontaktní platby a nákupy přes internet. Které z finančních produktů na českém trhu využíváme nejčastěji a jaký má konsolidace význam? Víte, jaký je kreditní a debetní karta rozdíl? Následující článek napoví.

Často využívané finanční produkty

Finanční produkty jsou obsáhlé téma nabízené jak bankovními institucemi, tak nebankovními společnostmi. Pod pojmem finanční produkty si můžeme představit osobní bankovní účty, spořicí účty, hypotéky, spotřebitelské rychlé půjčky, stavební spoření, termínované vklady, pojištění všeho druhu, kreditní karty, debetní karty nebo konsolidaci a refinancování půjček. Každý poskytovatel může mít jinou nabídku finančních produktů.

Finanční trh je natolik pestrý, že si zájemce o konkrétní finanční produkt může vybírat mezi produkty, které budou vyhovovat nastaveným preferencím a také svými podmínkami. Nejčastější finanční produkty, které Češi využívají, jsou kreditní karty, debetní karty, hypotéky, rychlé půjčky online a konsolidace půjček. Jaký má konsolidace význam bude popsáno níže. Méně časté, ale taktéž využívané, jsou například půjčky pro dlužníky či půjčky po insolvenci, které patří ke specifickým finančním produktům.

Aby byl daný finanční produkt pro klienta výhodný, je nutné zvážit všechna pro a proti. Každý zájemce a potenciální klient se nachází v různé životní situaci, má různě vysoké životní náklady, měsíční příjmy a výdaje se také liší. Není proto rozumné spoléhat na doporučení kamaráda, který si žádal o rychlou půjčku online od poskytovatele, aniž bychom znali bližší informace nebo účel využití peněz. Před sjednáním finančních produktů se vyplatí použít srovnávače finančních produktů, anebo využít služeb finančních poradců.

Nepleťme si pojmy: Kreditní a debetní karta rozdíl

Kreditní a debetní karty zná a využívá velká část populace. Pozor však na pojmy. Kreditní karta není to stejné jako debetní karta, přestože se většině platebním kartám říká kreditní karty nebo kreditky. Kreditní a debetní karta rozdíl je velký a je především ve využití peněz. Kreditní karta vznikla v Americe v padesátých letech dvacátého století a používá se dodnes. Kreditní karta je taková rychlá půjčka, jakási forma úvěru.

Držitel kreditní karty čerpá při placení finance poskytovatele kreditní karty, tedy peníze, které reálně nejsou držitele této kreditky. Využité finance je pochopitelně nutné splatit a dále je možné je opakovaně využívat. Naopak platby a nákupy s pomocí debetní karty jsou placené penězi držitele této platební karty. Debetní karta neumožňuje čerpat peníze, které na účtu nejsou a může se jednat o „bezpečnější” formu platební karty. Jsou lidé, kteří bezhlavě nakupují a čerpají peníze z kreditních karet, bohužel nemají dostatek peněz na splacení.

Spotřebitelské půjčky a konsolidace

Co to je a jaký má konsolidace význam? Jedná se o sloučení půjček do jedné a klientovi, jenž využije konsolidace, může ušetřit až 50 % v porovnání s původní půjčkou. Konsolidace úvěrů využívají klienti, kteří mají několik půjček pro dlužníky, platí více splátek a je pro ně administrativně náročné spravovat tyto pravidelné splátky. Díky konsolidaci půjček platí klient jednu jedinou měsíční splátku, která je často nižší a ušetří mu až tisíce korun měsíčně.

Refinancování půjček je další finanční produkt poměrně podobný konsolidaci půjček. Refinancování znamená převést půjčku od jednoho poskytovatele rychlé půjčky k jinému poskytovateli. Ne každá banka nebo nebankovní společnost má v nabídce refinancování úvěrů. Specifické produkty jsou například půjčka po insolvenci, rychlá půjčka pro dlužníky, lichvářské půjčky či půjčky pro lidi v exekuci.

Půjčky a úvěry mají svá specifika

Rychlé půjčky pro dlužníky jsou spotřebitelské úvěry pro lidi, kteří už mají nějaké půjčky, případně jsou zadlužení. Ve druhém případě se jedná o tzv. půjčky pro problémové klienty. Problémový klient je v očích poskytovatelů rychlých půjček takový klient, který je rizikový a hrozí, že by poskytnutá půjčka nebyla řádně a včas splacena. Půjčky pro problémové klienty jsou velmi drahé, mají vysoké úrokové sazby a RPSN.

Ve finále se potom stává, že poskytnutý spotřebitelský úvěr je několikanásobně přeplacen. Za rychlými půjčkami pro dlužníky se mohou skrývat nelegální (a nebezpečné) lichvářské půjčky. Do půjček pro dlužníky a zároveň půjček pro problémové klienty jistě patří půjčky po insolvenci nebo úvěry pro lidi v exekuci. Bankovní poskytovatelé úvěrů v mnoha případech neschválí půjčku zájemcům, kteří jsou v insolvenčním rejstříku.

Lidé, kteří se potýkají s finančními potížemi, a potřebují další finanční injekci, by měli využít srovnání několika různých finančních produktů od různých poskytovatelů. Někdy se najdou výhodné rychlé půjčky u bankovních domů, jiným žadatelům vyhovují naopak více nebankovní půjčky pro dlužníky. I zde platí, že každý je jiný a každému z nás nemusí vyhovovat jeden typ úvěru.

Poslední aktualizace: 15. 02. 2023